Tūkstošiem cilvēku Kalnu Karabahā pieprasa atvērt Lačinas koridoru
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Tūkstošiem cilvēku piektdien sapulcējušies uz demonstrāciju Kalnu Karabahā, pieprasot, lai Azerbaidžāna atver Lačinas koridoru, kas ir vienīgā teritorijas josla, kura savieno Armēniju un Kalnu Karabahu.

Azerbaidžāna 23. aprīlī izveidoja kontrolpunktu pie ieejas Lačinas koridorā. Pirms tam Azerbaidžānas vides aktīvisti mēnešiem ilgi bloķēja šo ceļu. Erevāna apgalvoja, ka blokāde radījusi humāno krīzi Kalnu Karabahā, kur trūkst degvielas un pārtikas. Azerbaidžāna savukārt uzsvēra, ka civilais transports Lačinas koridorā neesot traucēts.

Armēnija ir vairakkārt apsūdzējusi Baku, ka tā bloķē satiksmi caur Lačinas koridoru. 11. jūlijā Azerbaidžāna paziņoja, ka uz laiku slēdz Lačinas koridoru, apsūdzot Sarkanā Krusta Armēnijas nodaļu kontrabandā.

Aptuveni 6000 cilvēku šodien sapulcējās Kalnu Karabahas lielākās pilsētas Stepanakertas galvenajā laukumā, pieprasot atvērt Lačinas koridoru.

Kalnu Karabahas amatpersona Gurgens Nersisjans ceturtdien aicināja Krieviju nodrošināt kustības brīvību Lačinas koridorā, norādot, ka "situācija ir šausmīga un pēc pāris dienām sekas būs neatgriezeniskas".

Tikmēr Armēnijas premjerministrs Nikols Pašinjans paziņojis par jaunām miera sarunām ar Azerbaidžānu ar Eiropas Savienības (ES) starpniecību.

Kalnu Karabaha, kas padomju laikā bija Azerbaidžānas PSR sastāvā, kopš deviņdesmito gadu sākuma ir "de facto" neatkarīga armēņu republika. Kaut arī kopš PSRS sabrukuma Azerbaidžāna nekontrolē Kalnu Karabahu, tā šo armēņu apdzīvoto reģionu uzskata par savu teritoriju. Arī starptautiskā sabiedrība uzskata Kalnu Karabahu par Azerbaidžānas sastāvdaļu, un neviena valsts nav atzinusi šī reģiona neatkarību.

Neatkarību Kalnu Karabaha pasludināja 1991. gadā. Tās atdalīšanās no Azerbaidžānas izraisīja karu starp Azerbaidžānu un Armēniju. Karā dzīvību zaudēja aptuveni 35 000 cilvēku, bet vairāk nekā miljons abās valstīs bija spiesti pamest savas dzīvesvietas.

2020. gada septembrī Armēnijas un Azerbaidžānas starpā atkal uzliesmoja karadarbība, kurā dzīvību zaudēja aptuveni 6500 cilvēku. Karadarbība ilga sešas nedēļas un beidzās 2020. gada 9. novembrī, kad Armēnija un Azerbaidžāna ar Krievijas starpniecību noslēdza vienošanos par uguns pārtraukšanu.

Saskaņā ar vienošanos piecus kilometrus garajā Lačinas koridorā bija paredzēts izvietot Krievijas miera uzturētājus, lai nodrošinātu brīvu pārvietošanos starp Armēniju un Kalnu Karabahu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!