Eiropas Savienībai (ES) jābeidz "svārstīties" un jāpauž skaidrāka nostāja pret stratēģisko sadarbību ar Pekinu, tiekoties ar ES augstāko pārstāvi ārlietās Žuzepu Borelu, norādījis Ķīnas Komunistiskās partijas Centrālkomitejas ārlietu nodaļas vadītājs Vans Ji.
Vācija ceturtdien nodeva atklātībai stratēģijas projektu savai Ķīnas politikai, kas cita starpā paredz risku mazināšanu attiecībās ar Pekinu. Arī citu ES dalībvalstu līderi pauž bažas par Ķīnas arvien proaktīvāko starptautisko politiku un tās tuvajām attiecībām ar Krieviju, aicinot mazināt atkarību no Ķīnas ražojumiem.
"ES pusei (..) jāpauž skaidrāka nostāja pret stratēģisko sadarbību starp abām pusēm, un jāveicina Ķīnas-ES attiecību tālāka virzība," sarunā ar Borelu, kas piektdien notikusi Dienvidaustrumāzijas valstu asociācijas (ASEAN) sanāksmes kuluāros, izteicies Vans.
ES "nevajadzētu svārstīties, nemaz nerunājot par mudināšanu uz tādiem vārdiem un darbiem, kas pagriež pulksteni atpakaļ," piebildis Pekinas visaugstākā randa diplomāts.
Daļa ES dalībvalstu cenšas nekaitināt Pekinu un izvairīties no iesaistīšanās tirdzniecības karā ar Ķīnu, kamēr citi norāda, ka ir pēdējais laiks rīkoties, lai aizstāvētu bloka ekonomiskās intereses.
Tikmēr Brisele mēģina izstrādāt pati savu pieeju attiecībām ar Pekinu, kas sabalansētu, no vienas puses, satraukumu par pārmērīgu paļaušanos uz Ķīnas industriju, bet no otras, nepieciešamību saglabāt attiecības ar pasaules otru lielāko ekonomiku.
Tikmēr Vans uzsvēris, ka starp Ķīnu un ES nepastāvot "fundamentāls interešu konflikts".
Komentējot Krievijas uzsākto karu pret Ukrainu, viņš norādījis, ka "Ķīna atbalsta līdzsvarotas, efektīvas un ilgtspējīgas Eiropas drošības arhitektūras izveidi" un ka Pekina ir apņēmības pilna veicināt miera sarunas.