Polijas parlaments apstiprina grozījumus Krievijas ietekmes novēršanas likumā
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Polijas parlaments piektdien apstiprinājis jaunu pretrunīgi vērtētā Krievijas ietekmes novēršanas likuma versiju.

Iepriekš pieņemto likumu asi kritizējusi gan opozīcija, gan Eiropas Savienība (ES) un ASV, apgalvojot, ka tā patiesais mērķis esot vērsties pret opozīcijā esošajiem politiķiem pirms rudenī gaidāmajām vēlēšanām.

Likumu maijā ierosināja valdošā nacionālkonservatīvā partija "Likums un taisnīgums" (PiS), un kritiķi apgalvo, ka tā galvenais mērķis esot bijušais premjerministrs Donalds Tusks, kas pārstāv opozīcijā esošo liberāli konservatīvo partiju "Pilsoniskā platforma" (PO).

Reaģējot uz likuma kritiku, prezidents Andžejs Duda ierosināja steidzamā kārtā izdarīt tajā grozījumus, taču Senāts, kur valdībai nav vairākuma, noraidīja arī laboto likuma versiju.

Tomēr parlamenta apakšpalāta Seims ar 235 pret 214 balsīm, četriem deputātiem atturoties, augšpalātas veto ir pārvarējis. Lai likums stātos spēkā, tam vairs nepieciešams tikai Dudas paraksts.

Likums paredz izveidot īpašu komisiju, lai pārbaudītu, vai laikā no 2007. līdz 2022.gadam politiķi Krievijas ietekmē nav pieņēmuši lēmumus, kas apdraudētu Polijas drošību.

Duda norādījis, ka tas nepieciešams, lai nodrošinātu politisko lēmumu caurskatāmību un neļautu nākotnē Krievijai ietekmēt Polijas stabilitāti.

Šobrīd spēkā ir iepriekšējā, stingrākā likuma versija, taču komitejas locekļi vēl nav izraudzīti.

Kad stāsies spēkā likuma jaunā versija, komiteja tiks veidota no ekspertiem, nevis no parlamenta locekļiem.

Komisijas uzdevums būs izmeklēt Krievijas iespējamo ietekmi un atklāt to politiķu vārdus, kas to pieļāvuši. Paredzēts, ka viņiem tiks liegts turpmāk ieņemt publiskus amatus.

PiS uzskata, ka Tusks, ieņemot premjerministra amatu laikā no 2007. līdz 2014.gadam, pārāk labvēlīgi izturējies pret Krieviju un tās diktatoru Vladimiru Putinu, kā arī slēdzis Maskavai labvēlīgus līgumus.

Likuma kritiķi apgalvo, ka tas esot pretrunā ar konstitūciju un dod valdībai iespēju liegt saviem oponentiem ieņemt publiskus amatus.

Dudas piedāvātie grozījumu paredz, ka komisijas lēmumus būs iespējams apstrīdēt tiesā.

Duda, jūnijā ierosinot grozījumus likumā, vienlaikus to nodeva izvērtēšanai Konstitucionālajā tribunālā, kas savu spriedumu vēl nav taisījis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!