Ukraina Starlink
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Krievu okupācijas armija iemācījusies slāpēt satelītinterneta "Starlink" signālu, tādā veidā ievērojami sarežģījot Ukrainas aizstāvju uzdevumu izpildi, atsaucoties uz Ukrainas spēku pulkvedi Juriju Madjaru, vēsta aģentūra UNIAN.

Kā norādījis pulkvedis, "Starlink" signālu okupanti noslāpē "līdz nullei". Turklāt esot zināms, ka agresors gatavojas "Starlink" slāpēšanas sistēmu rūpnieciskai ražošanai.

"Domāju, visiem ir skaidrs, ka frontē bez "Starlink" ir būtiski sarežģītāk nekā frontē pat bez F-16," pulkvedi citē medijs.

Pieeju "Starlink" pakalpojumiem Ukraina ieguva uzreiz pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma sākuma – pirmie termināļi darbu Ukrainā sāka jau 2022. gada 26. februārī.

2022. gada oktobrī kompānijas "SpaceX" īpašnieks Īlons Masks paziņoja, ka vairs nevar atļauties nodrošināt "Starlink" pakalpojumus Ukrainai, savukārt 2023. gada jūnijā Pentagons ar miljardiera kompāniju parakstīja līgumu par interneta nodrošināšanu Ukrainai. ASV iestāde skaidroja, ka "Starlink" valstij ir vitāli nepieciešams.

Jūnija sākumā Ukrainā bija aptuveni 30 tūkstoši "Starlink" platformu, norāda UNIAN.

2023. gada aprīlī mediji sāka ziņot, ka Krievijas slāpē "Starlink" signālu ar kādu slepenu ieroci. "The Washington Post" skaidroja, ka Kremļa rīcībā ir septiņi kompleksi, ar kuriem var izsekot satelītus. Tie varētu atrasties Maskavā, Krimā, kā arī Kēnigsbergā. Nosacīti tuvu kaujas zonai esošas ierīces dod iespēju apdraudēt Ukrainas sakaru līdzekļus.

Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā ar raķešu apšaudēm, uzlidojumiem un sauszemes spēku ienākšanu sākās 2022. gada 24. februāra rītā. Kā vienu no iebrukuma mērķiem Krievija sākotnēji minēja Ukrainas "denacifikāciju".

Okupanti Ukrainā cietuši smagus zaudējumus un tiek apsūdzēti apzinātā civiliedzīvotāju nogalināšanā, kā arī par citiem kara noziegumiem. Okupantu zvērības masveidā sāka nākt gaismā pēc tam, kad ukraiņi viņus padzina no Kijivas apkārtnes, piemēram, Bučas.

Krievijas attieksmi pret ukraiņiem, tostarp nogalinot un veidojot filtrācijas nometnes, raksturo šis "fašisma manifests", ko publicēja Kremļa propagandas ziņu aģentūra "RIA Novosti".

Kopumā karš Ukrainā turpinās kopš 2014. gada, kad Krievija okupēja Krimas pussalu un aizsāka karu Ukrainas austrumos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!