Eiropas Parlaments (EP) otrdien pieņēmis tiesību aktu, kas veicinās atjaunīgās enerģijas izmantošanu, saskaņā ar zaļā kursa un "REPowerEU" mērķiem, portālu "Delfi" informēja parlamenta preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš.
Eiropas Parlaments un ES Padome jau ir vienojušies par aktualizēto Atjaunojamo energoresursu direktīvu. Tajā noteikts, ka ne vēlāk kā 2030. gadā 42,5 % no Eiropas Savienības patērētās enerģijas jābūt no atjaunīgajiem energoresursiem. Dalībvalstīm būtu jācenšas sasniegt 45 %.
"Cenšoties palielināt enerģētisko neatkarību un mazināt CO2 izmešus, mēs esam paaugstinājuši savus atjaunīgās enerģijas mērķus. Šī direktīva ir pierādījums tam, ka Brisele var būt nebirokrātiska un pragmatiska. Mēs esam noteikuši atjaunīgās enerģijas avotus kā primāro sabiedriskā labuma interesi, vienkāršojot apstiprināšanas procesu," parlamentāriešus uzrunāja ziņotājs Markuss Pīpers (PPE, Vācija.
Ar šo direktīvu arī tiks paātrināta atļauju piešķiršana jaunām atjaunīgās enerģijas iekārtām, piemēram, saules enerģijas paneļiem vai vēja ģeneratoriem, vai esošo iekārtu pielāgošanai. Ja jaunās atjaunīgās enerģijas iekārtas atrodas tā dēvētajās atjaunīgajās enerģijas ražošanai izdevīgajās teritorijās, to apstiprināšanai valstu iestādes var veltīt ne vairāk kā 12 mēnešus. Ja iekārtas atrodas ārpus šīm teritorijām, apstiprināšana var ilgt ne vairāk kā 24 mēnešus, skaidrots preses paziņojumā.
Transporta nozarē, izmantojot atjaunīgo enerģiju, siltumnīcefekta gāzu emisijas līdz 2030. gadam būtu jāsamazina par 14,5 %. Lai to panāktu, jāizmanto vairāk moderno biodegvielu un jāievieš augstāka kvota nebioloģiskas izcelsmes atjaunīgajām degvielām, piemēram, ūdeņradim, lēma deputāti.
Parlamenta deputāti arī nodrošināja, ka dalībvalstīm būtu jānosaka indikatīvs mērķis panākt to, ka inovatīvas atjaunīgas enerģijas tehnoloģijas veido vismaz 5 % no jaunuzstādīto iekārtu saražotās atjaunojamās enerģijas jaudas, kā arī saistošu satvaru pārrobežu enerģētikas projektiem. Viņi prasīja ieviest stingrākus kritērijus biomasas izmantošanai, lai nodrošinātu, ka ES nesubsidē neilgtspējīgu praksi. Biomasa būtu jāiegūst tā, lai nodrošinātu, ka netiek negatīvi ietekmēta augsnes kvalitāte un biodaudzveidība.
Direktīvas teksts tika apstiprināts, 470 deputātiem balsojot par, 120 deputātiem — pret un 40 deputātiem atturoties. Lai direktīva stātos spēkā, Padomei tā vēl oficiāli jāapstiprina.