Ukrainas ostās krievu triecienos bojāti 105 infrastruktūras objekti; Rumānijā atkal atrod drona atlūzas
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Krievijas uzbrukumos Ukrainā kopš 18. jūlija, kad tika apturēts graudu eksporta darījums, bojāti 105 ostu infrastruktūras objekti, sociālajos medijos paziņojis Ukrainas infrastruktūras ministrs Oleksandrs Kubrakovs.

Ienaidnieka bezpilota lidaparātu uzbrukumā Odesas apgabala Reni un Izmailijas ostām 13. septembra naktī tika bojātas administratīvās ēkas, graudu noliktavas, pārtikas eļļas uzglabāšanas cisternas un autotransports.

Kubrakovs norādīja, ka uzbrukumi Donavas ostām un jūras ostu bloķēšana novedusi pie tā, ka graudu eksports uz Āzijas, Āfrikas un Eiropas valstīm samazinājās par gandrīz trim miljoniem tonnu mēnesī.

"Neskatoties uz agresora centieniem samazināt eksporta potenciālu, ostas turpina darboties," uzsvēra Kubrakovs.

Pašlaik Donavas ostas joprojām ir vienīgais ūdensceļš Ukrainas lauksaimniecības produktu eksportam.

Rumānijā trešdien netālu no robežas ar Ukrainu atrastas atlūzas, kas, domājams, nākušas no bezpilota lidaparāta, paziņojusi Rumānijas Aizsardzības ministrija.

Tas ir jau trešais šāds atradums Rumānijā pēdējās nedēļas laikā.

Divi Rumānijas Gaisa spēku helikopteri ar speciālistu komandām tika nosūtīti uz Tulčas apgabala austrumiem, kur vairāku desmitu metru platībā ir izkaisīti fragmenti, kas varētu būt no drona, paziņoja ministrija.

Ministrija arī norādīja, ka ir informējusi Ārkārtas situāciju ģenerālinspekciju par teritorijām pie robežas, kurās pastāv incidentu risks, Krievijas spēkiem uzbrūkot Ukrainas Donavas ostām.

Ministrija atklāja, ka varasiestādes ir saņēmušas telefona zvanus par iespējamām dronu atlūzām starp trim apdzīvotām vietām. Eksperti savāks un pārbaudīs paraugus, un pēc tam tiks veikta izmeklēšana, norādīja ministrija.

Lai gan nav skaidrs, vai Rumānija ir noskaidrojusi, kur un kad droni tika palaisti, Rumānijas prezidents Klauss Johanniss sestdien par dronu fragmentu atradumiem sacīja, ka konstatēta līdzība ar Krievijas armijas izmantotajiem droniem.

Johanniss sacīja, ka tas norāda uz to, ka ir noticis "absolūti nepieņemams Rumānijas, NATO sabiedrotās, suverēnās gaisa telpas pārkāpums, kas rada reālus draudus Rumānijas pilsoņu drošībai šajā teritorijā".

Vaicāts par iepriekš atrastajiem drona fragmentiem, Rumānijas premjerministrs Marčels Čolaku šodien sacīja, ka "neviens mums nav uzbrucis un neviens mums neuzbrūk".

"Dažas atlūzas atlēca no drona, kuram trāpīja Ukrainas armija. Tajā nebija sprāgstvielu, tajā nebija nekā tāda, kas varētu kaitēt iedzīvotājiem," sacīja Čolaku.

Pagājušajā nedēļā Rumānijas Nacionālā ārkārtas situāciju komiteja apstiprināja pasākumus, kas ļauj varasiestādēm izsūtīt ar īsziņām lokālus brīdinājumus vai raidīt skaņas signālus, lai brīdinātu iedzīvotājus teritorijās, kas robežojas ar konflikta zonām Ukrainā, par incidentiem vai iespējamiem incidentiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!