ASV Valsts departaments trešdien apstiprināja iznīcinātājlidmašīnu F-35 pārdošanu Dienvidkorejai piecu miljardu dolāru vērtībā.
Valsts departaments informēja Kongresu, ka tas ir atļāvis pārdot 25 uzņēmuma "Lockheed Martin" ražotās lidmašīnas, kā arī dzinējus un saistīto aprīkojumu.
Šo lidmašīnu iegāde "uzlabos Korejas Republikas spējas stāties pretī pašreizējiem un nākotnes draudiem, (..) atturot no agresijas reģionā un nodrošinot savietojamību ar ASV spēkiem", teikts Valsts departamenta paziņojumā, netieši norādot uz Ziemeļkorejas radītajiem draudiem.
F-35 Dienvidkorejas bruņojumā ir kopš 2018.gada.
ASV Valsts departaments apstiprina šo piektās paaudzes iznīcinātāju pārdošanu tikai saviem tuvākajiem partneriem. NATO dalībvalsts Turcija tika izslēgta no F-35 programmas 2019.gadā pēc tam, kad tā no Krievijas iegādājās pretraķešu aizsardzības sistēmu S-400.
Dienvidkorejai bažas par Ziemeļkorejas un Krievijas militāro sadarbību
Dienvidkoreja ceturtdien pauda dziļu satraukumu un nožēlu par Ziemeļkorejas un Krievijas diktatoru Kima Čenuna un Vladimira Putina tikšanos, kurā galvenā uzmanība bija pievērsta militārajai sadarbībai.
Seulā vairojas bažas, ka Ziemeļkoreja šīs sadarbības ietvaros var no Krievijas saņemt modernus ieročus, arī tos, kas ir saistīti ar militārajiem spiegošanas satelītiem, kas savukārt vairotu Kima militārās kodolprogrammas radītos draudus.
"Mēs paužam dziļas bažas un nožēlu, ka, neraugoties uz atkārtotiem starptautiskās sabiedrības brīdinājumiem, Ziemeļkoreja un Krievija samita gaitā diskutēja par militārās sadarbības jautājumiem, arī satelītu attīstīšanu," sacīja Dienvidkorejas Ārlietu ministrijas preses sekretārs Ļims Susuks.
"Jebkāda sadarbība zinātnes un tehnoloģiju jomā, kas sekmē ieroču un raķešu attīstību, arī satelītu sistēmu, kurās ir iekļautas ballistisko raķešu tehnoloģijas, ir pretrunā ar ANO Drošības padomes rezolūcijām," preses brīfingā norādīja Ļims.
Ziemeļkorejas delegācijas sastāvā bija vairāki cilvēki, kas ir iesaistīti Phenjanas nelegālajās aktivitātēs bruņojuma jomā un tāpēc pakļauti ANO Drošības padomes sankcijām, viņš piebilda.
Krievijai vajadzētu apzināties - ja tā īstenos militāro sadarbību ar Ziemeļkoreju, tas atstās "ļoti negatīvas sekas" uz Maskavas un Seulas attiecībām, uzsvēra ministrijas pārstāvis.
Bruņojuma piegādes Ziemeļkorejas un Krievijas starpā vienīgi izsauks spēcīgāku Dienvidkorejas, ASV un Japānas reakciju, savukārt norādīja Seulas Korejas apvienošanās jautājumu ministrs Kims Junho.