Kijiva ir iesniegusi prasību Pasaules Tirdzniecības organizācijai (PTO) pret Slovākiju, Poliju un Ungāriju par to aizliegumiem ievest pārtiku no Ukrainas, vēsta raidsabiedrība BBC.
Prasībā minēts, ka šādi ierobežojumi ir Ukrainas Eiropas Savienības (ES) kaimiņvalstu starptautisko pienākumu pārkāpums. Savukārt iesaistītās valstis apgalvo, ka aizliegums paredzēts, lai pasargātu vietējos lauksaimniekus no lētā importa.
Aizvadītajā gadā uzsāktās Krievijas pilna mēroga agresijas Ukrainā dēļ pilnībā tika slēgti Melnās jūras kuģu ceļi, kā rezultātā Ukraina bija spiesta meklēt alternatīvus sauszemes maršrutus. Līdz ar to Centrāleiropā nonāca liels daudzums Ukrainas graudu. Kopš tā laika lauksaimnieki šajās valstīs vairākkārt rīkojuši protesta mītiņus, apgalvojot, ka Ukrainas graudu imports viņus izkonkurē un kropļo vietējos tirgus.
Lauksaimnieku spiediena rezultātā ES šī gada sākumā vienojās par tirdzniecības ierobežojumiem Ukrainas importam Ungārijā, Polijā, Slovākijā, kā arī Bulgārijā un Rumānijā līdz 15. septembrim. Tomēr noteiktā termiņa dienā Eiropas Komisija (EK) lēma nepagarināt ierobežojumus, līdz ar to nacionālās valdības Polijā, Ungārijā un Slovākijā paziņoja par saviem ierobežojumiem.
Pirmdien Ukrainas ekonomikas ministre Jūlija Sviridenko paziņoja: "Mums ir ļoti svarīgi pierādīt, ka atsevišķas dalībvalstis nevar aizliegt Ukrainas preču importu. Tādēļ mēs pret šīm valstīm iesniedzam prasības PTO."
Ministre uzsvērusi, ka "Ukrainas eksportētāji jau ir cietuši un turpina ciest ievērojamus zaudējumus vienpusējo aizliegumu dēļ".
Polija, atbildot uz Ukrainas paziņojumu, vēsta, ka neatkarīgi no iesniegtās prasības tā savus aizliegumus saglabās. Polija, Slovākija un Ungārija joprojām atļauj Ukrainas graudu tranzītu no savām valstīm uz citiem tirgiem.