Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Slovākija un Ukraina ir panākušas vienošanos par jaunu graudu tirdzniecības sistēmu, kas paredz līdz gada beigām atcelt Slovākijā spēkā esošo importa aizliegumu, ceturtdien paziņojusi Bratislava.

"Kamēr šī sistēma netiks ieviesta un kamēr netiks pārbaudīta tās funkcionalitāte, četru preču importa aizliegums no Ukrainas (..) joprojām ir spēkā līdz 2023. gada beigām," teikts Slovākijas Lauksaimniecības ministrijas paziņojumā.

Ministrijas preses pārstāvis pavēstīja, ka Slovākijas lauksaimniecības un lauku attīstības ministrs Jozefs Bīrešs trešdien telefonsarunā ar Ukrainas kolēģi Mikolu Solski pieprasījis, "lai Ukraina pārtrauc visas tiesiskās darbības pret Slovākiju, par kurām tā bija paziņojusi, kā arī deklarācijas par lauksaimniecības produktu tirdzniecības pārtraukšanu no Slovākijas uz Ukrainu".

"Ministrs Solskis vakar apsolīja pārtraukt šīs darbības," paziņoja ministrijas preses pārstāvis.

Slovākija kopā ar Poliju un Ungāriju ir pagarinājusi embargo Ukrainas labībai, neraugoties uz Eiropas Savienības (ES) lēmumu atcelt ierobežojumus. Atbildot uz to, Kijiva paziņoja, ka tā ir iesniegusi sūdzību Pasaules Tirdzniecības organizācijā (PTO).

Kijiva šodien paziņoja, ka tuvākajās dienās rīkos sarunas ar Varšavu par domstarpību saasināšanos.

Stambulu sasniedz pirmais Ukrainas graudu kuģis kopš jūlija

Stambulu šodien sasniedzis pirmais kuģis ar graudiem, kas izbraucis no Ukrainas, kopš Krievija jūlijā atjaunoja Melnās jūras blokādi, paziņojuši jūras satiksmes novērotāji.

Ukrainas amatpersonas paziņoja, ka kuģis "Resilient Africa", kas otrdien izbrauca no Ukrainas Čornomorskas ostas, pārvadā 3000 tonnu kviešu.

Saskaņā ar jūras satiksmes tīmekļa vietņu datiem kuģis dosies uz Izraēlu, un tas ir pirmais veiksmīgais reiss Melnajā jūrā, kopš Krievija atteicās no ANO atbalstītā līguma par Ukrainas graudu eksportu.

Ukraina izmēģina jaunu jūras maršrutu, kas ļauj izvairīties no starptautiskajiem ūdeņiem un ved pa NATO dalībvalstu Bulgārijas un Rumānijas kontrolētajiem ūdeņiem. Iepriekš Ukraina pa šo maršrutu veiksmīgi nosūtīja vairākus kravas kuģus, kas neveda Ukrainas graudus.

Kuģošana pa šo ceļu kļuva drošāka pēc tam, kad Krievija bija spiesta atsaukt savus karakuģus pēc vairākiem veiksmīgiem Ukrainas raķešu triecieniem Kremļa kontrolētajai Krimas pussalai, kur atrodas Maskavas Melnās jūras flote.

Krievija pēc atteikšanās no labības darījuma pastiprināja uzbrukumus Ukrainas Melnās jūras ostu infrastruktūrai

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!