Foto: EPA/Scanpix/LETA

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu paudis piesardzīgas cerības par vienošanos, kas ļautu atbrīvot daļu no islāmistu kaujinieku grupējuma "Hamās" pirms vairāk nekā mēneša sagrābtajiem ķīlniekiem.

Intervijā ASV raidsabiedrībai NBC svētdien Netanjahu pieļāva, ka vienošanās ir iespējama, tomēr, "manuprāt, jo mazāk es par to teikšu, jo lielākas iespējas, ka tā īstenosies".

Vienošanās iespējama tikai militāra spiediena rezultātā, uzsvēra Izraēlas premjerministrs, piebilstot, ka tikai Izraēlas sauszemes ofensīva "Hamās" kontrolētajā Gazas joslā ir ļāvusi pavirzīties sarunās uz priekšu.

NBC un citi ASV mediji, atsaucoties uz avotiem valdībā, ziņoja, ka sarunās ar "Hamās" varētu apmainīt apmēram 80 kaujinieku gūstā turētas sievietes un bērnus pret palestīniešu sievietēm un pusaudžiem, kas aizturēti Izraēlā.

Oficiāla apstiprinājuma tāda informācijai nav, un arī Netanjahu neprecizēja iespējamās vienošanās nosacījumus.

ASV prezidenta Džo Baidena nacionālās drošības padomnieks Džeiks Salivans raidsabiedrībai ABC sacīja, ka notiek sarunas ar Kataras un ASV valdības iesaistīšanos.

"Hamās" joprojām tur 239 ķīlniekus, paziņojusi Izraēlas puse.

Kā ziņots, 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot vairāk nekā 1400 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas.

Vēl aptuveni 240 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.

Izraēla uz "Hamās" uzbrukumu reaģēja, uzsākot Gazas joslas masveida bombardēšanu, bet vēlāk izvērsa arī sauszemes operāciju.

Teroristu kontrolētās Gazas joslas varasiestādes apgalvo, ka Izraēlas bombardēšanā esot nogalināti vismaz 11 000 cilvēku, taču šie skaitļi, domājams, ir stipri pārspīlēti, ņemot vērā to dezinformāciju, ko līdz šim izplatījis "Hamās". Turklāt liela daļa no nogalinātajiem ir islāmistu grupējumu kaujinieki.

Šolcs aicina Gazas joslā nodrošināt humānās pauzes

Vācijas kanclers Olafs Šolcs atbalsta tā dēvētās humānās pauzes, nevis tūlītēju pamieru Gazas joslā.

Laikraksta "Heilbronner Stimme" organizētā pasākumā Šolcs atzina, ka humānās pauzes būtu saprātīgas, lai, piemēram, no Gazas joslas izvestu ievainotos.

Viņš teica, ka neuzskata par pareizu aicinājumu noslēgt "tūlītēju pamieru vai ievērot ilgu pauzi, kas vairāk vai mazāk ir viens un tas pats".

Šolcs paskaidroja, ka pamiers nozīmētu, ka Izraēla dod laiku Gazas joslā valdošajam islāmistu kaujinieku grupējumam "Hamās" atkopties un iepirkt jaunas raķetes, "lai viņi atkal varētu cīnīties. Tas būtu nepieņemami".

Francijas prezidents Emanuels Makrons nesen aicināja panākt pamieru Gazas joslā.

Arābu un musulmaņu līderi no gandrīz 60 valstīm sestdien aicināja nekavējoties apturēt "Izraēlas agresiju" Gazas joslā un sasaukt starptautisku miera konferenci.

Savukārt G7 ārlietu ministri pagājušajā nedēļā apliecināja, ka atbalsta "humānas pauzes un koridorus" Izraēlas un "Hamās" karā, tomēr nepauda aicinājumu uz pamieru.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!