Ietekmīgākais eiropietis ir Donalds Tusks, vērtē 'Politico'
Foto: Zuma Press/Scanpix/LETA

Tīmekļa izdevums "Politico" otrdien publicējis savu ikgadējo ietekmīgāko eiropiešu sarakstu, un šoreiz par visietekmīgāko Eiropas politiķi atzīts līdzšinējās Polijas opozīcijas līderis Donalds Tusks, kas nomainījis šajā pozīcijā pagājušā gada līderi Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski.

Izdevums norādījis, ka Tusks iemieso Eiropas centristu "sudraba cerību", jo laikā, kad arvien lielākā skaitā valstu vēlēšanās uzvar nacionālkonservatīvās partijas, viņš spējis nodrošināt centrisko partiju koalīcijas uzvaru, kuras rezultātā Polijā sākšoties jauns laikmets.

Kopumā "Politico" sarakstā ir 28 politiķi, un atlikušie 27 iedalīti trijās kategorijās - darītājos, sapņotājos un traucēkļos.

Zelenskis, kas pērn tika atzīts par visietekmīgāko Eiropas politiķi, šogad atzīts par ietekmīgāko sapņotāju, pielīdzinot Ukrainas prezidentu tādām vēsturiskām personībām kā Vinstons Čērčils, Mārtins Luters Kings un Nelsons Mandela.

Kā otrs lielākais Eiropas sapņotājs Zelenskim seko "krievu Mandela" - Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs. Interesanti, ka starp sapņotājiem kā astotais minēts "intrigants" Naidžels Farāžs, kādreizējais Apvienotās Karalistes Neatkarības partijas (UKIP) līderis, kurš, nekad neieņemot amatu valdībā, arī pēc breksita spējis saglabāt ietekmi uz britu politiku.

Savukārt par ietekmīgāko darītāju atzīta Itālijas premjerministre Džordža Meloni, kas apsteigusi tādus Eiropas politikas smagsvarus kā Eiropas Komisijas (EK) prezidenti Urzulu fon der Leienu un Francijas prezidentu Emanuelu Makronu.

Starp ietekmīgākajiem Eiropas darītājiem ir arī Ukrainas prezidenta kancelejas vadītājs un "Kijivas zaļais kardināls" Andrijs Jermaks, Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans, EK viceprezidents Marošs Šefčovičs, Francijas Nacionālās apvienības līdere Marina Lepēna, Eiropas Centrālās bankas prezidente Kristīne Lagarda un Lielbritānijas leiboristu līderis Kīrs Stārmers.

Savukārt par lielāko Eiropas traucēkli atzīta Krievijas centrālās bankas vadītāja Elvīra Nabiuļļina, kas uztur pie dzīvības diktatora Vladimira Putina kara mašīnu.

Viņai seko tādi politiķi kā katalāņu nacionālistu līderis, "revolucionārs" Karless Pudždemons un Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns.

Interesanti, ka par traucēkli savas "atklātās valodas" dēļ atzīta arī Vācijas ārlietu ministre Annalēna Bērboka. Traucēkļu sarakstā atrodami vēl divi vācu politiķi - Eiropas Tautas partijas (EPP) līderis Manfrēds Vēbers un eiroskeptiķu partijas "Alternatīva Vācijai" (AfD) frakcijas vadītājs Tīringenes landtāgā Bjerns Heke. Par traucēkļiem atzīti arī flāmu nacionālistu partijas "Vlaams Belang" (Flāmu intereses) līderis Toms van Grīkens un faktiskais Gruzijas pārvaldītājs Bidzina Ivanišvili.

Visbeidzot, par septīto lielāko Eiropas traucēkli atzīta Lietuvas ārlietu ministra vietniece un nākamā Eiropas Savienības vēstniece ASV Jovita Neļupšiene, kas ir vienīgā Baltijas valstu pārstāve, kura iekļuvusi ietekmīgāko eiropiešu sarakstā. Viņa šo godu izpelnījusies ar saviem pastāvīgākajiem atgādinājumiem citu rietumvalstu politiķiem par Krievijas draudiem, un paredzams, ka savas diplomāta spējas Neliupšienei nāksies pielietot arī Vašingtonā, īpaši gadījumā, ja nākamgad gaidāmajās ASV prezidenta vēlēšanās uzvarēs Donalds Tramps.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!