MISC 2.0 - 27047
Foto: spektr.press
Nav kara bez brīnuma – bez tā jebkurš karš pārvēršas par bezjēdzīgu un neizskaidrojamu asiņainu kauju sēriju, kurā, pēc viena franču maršala vārdiem, it kā vienmēr uzvar "lielie bataljoni".

Cīņa starp Dāvidu un Goliātu pasaulei deva brīnumu – ieroci akmeņu mešanai; milzu Krievijas agresija pret sešreiz mazāko Ukrainu rada un atjauno šīs "stropes" burtiski ik pēc trim mēnešiem. Ukrainai jau bija brīnums "Bayraktar" un pat šim dronam veltītas dziesmas, radiostacija Kijivā un frontes kaķu un suņu iesaukas.

Pēc "Bayraktar" parādījās leģendārie amerikāņu "Javellin" un britu NLAW. Laika gaitā ukraiņu karotāju rokās nonāca brīnumpistoles "Trīs cirvji": ļoti precīzas un lielāka darbības rādiusa britu-amerikāņu velkamās haubices M777, salīdzinot ar padomju modeļiem. Tad parādījās slavenie "Himars" (M142 HIMARS), tāla darbības rādiusa lidmašīnu raķetes ar romantiskiem nosaukumiem "Scalp" un "Storm", tagad arī tāla darbības rādiusa taktiskās ballistiskās raķetes ATACMS.

Tomēr visi šie nopietnie un sarežģītie ieroči ir diezgan tālu no vidusmēra karavīra – piemēram, atsevišķā bataljona TRO. Salīdzinoši lētie FPV droni (no angļu valodas First Personal View - "pirmās personas skats") ir kļuvuši par brīnumieroci. Tie var būt parastie droni, no kuriem uz Krievijas militārpersonu galvām tiek nomesta mājās gatavota un pārveidota standarta munīcija, vai arī draudīgie droni-kamikadzes, kas sadedzina visu aprīkojumu – no tankiem līdz nepretencioziem "klaipiem" (UAZ-3303) – līdz 10 kilometru dziļumā no frontes līnijas, abās pusēs visos virzienos.

Kā likums, FPV dronu sastāvdaļas gan uz Krieviju, gan Ukrainu nonāk no Ķīnas. Bet, kā vienmēr, priekšrocību nosaka nevis dronu skaits, bet gan to operatoru un montāžas inženieru kvalitāte un prasmes.

Redakcijas uzdevumā šajā "kopienā" ienāca žurnāla "Spektr" korespondents – pabeidza ukraiņu trīs nedēļu kursu FPV bezpilota lidaparātu operatoriem un inženieriem un izstāstīja, kas tur notiek. Daži publikācijā minētie varoņi saprotamu iemeslu dēļ nav norādījuši savus īstos vārdus un iesaukas, tāpēc iespējamās sakritības ir nejaušas.

Cena un kvalitāte


Atnākot mācīties par FPV dronu operatoru, izrādās, ka Visumā nav nekā sarežģītāka par droniem. Tā ir dīvaina sajūta. Dažādi gaisa kuģu tipa droni bieži vien lido paši pēc noteiktas programmas (tas samazina elektroniskā kara ietekmi, kas pirmām kārtām mēģina traucēt sakaru kanālus ar ierīci), un tos ir salīdzinoši vienkārši vadīt - "kāzu" "DJI Mavic 3", pat ja operators pamet pulti, nekrīt, bet vienkārši var lidināties uz vietas gaisā. Toties FPV droni reaģē uz mazāko pirkstu notrīcēšanu, neveiklu sviras kustību, pat uz operatora nepārliecinātību vai izbīli

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!