Polijas jaunā valdība trešdien pavēstīja, ka tiek atlaista vairāku sabiedrisko mediju vadība.
Atlaisti sabiedriskās televīzijas, radio un ziņu aģentūras priekšsēdētāji un valdes, pavēstīja Kultūras ministrija, soli skaidrojot ar nepieciešamību atjaunot šo mediju objektivitāti. Neilgi pēc šī paziņojuma tika pārtraukta valsts ziņu kanāla TVP regulārā apraide un televizoru ekrānos bija redzams tikai televīzijas logo. Tika apturēta arī ziņu kanāla tīmekļa vietnes "TVP Info" darbība.
Jaunā valdoša koalīcija otrdien pieņēma rezolūciju, kurā aicināts atjaunot "sabiedrisko mediju objektivitāti un uzticamību". Pēc šī balsojuma līdz šim valdījušās nacionāli konservatīvās partijas "Likums un taisnīgums" (PiS) deputāti televīzijas ēkās sarīkoja sēdošo protestu.
Līdzšinējās valdības kultūras ministrs Pjotrs Glinskis pārmaiņas sabiedrisko mediju vadībā raksturoja kā nelikumīgas. "Tas acīmredzami ir uzbrukums brīvajiem medijiem, tas ir likuma pārkāpums," ziņu aģentūrai AFP sacīja bijušais ministrs.
Līdzšinējā opozīcija, kas tagad nākusi pie varas, PiS valdībai pārmeta, ka tā centusies apklusināt neatkarīgos medijus un ierobežot izteiksmes brīvību. Kritiķi arī pārmet, ka PiS varas gados sabiedriskie mediji kļuvuši par valdības ruporiem.
Polijas parlamenta vēlēšanās 15. oktobrī absolūto vairākumu ieguva līdzšinējā opozīcija Donalda Tuska vadībā. PiS, kas bija pie varas kopš 2015. gada, šajās vēlēšanās zaudēja vairākumu parlamentā.
Pēc pārmaiņām sabiedrisko mediju vadībā PiS līderis Jaroslavs Kačiņskis tika redzēts ieejam valsts televīzijas ēkā. Kačiņskis otrdienas vakarā žurnālistiem paziņoja, ka "nav demokrātijas bez mediju plurālisma vai spēcīgiem pret valdību vērstiem medijiem, un Polijā tie ir sabiedriskie mediji". Viņš pavēstīja, ka PiS politiķi turpinās protestu, mainoties rotācijas kārtībā.
Bijušais Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis, kurš arī bija ieradies valsts televīzijas ēkā, sacīja, ka televīzijai tiek uzspiesta jauna vadība, kas "ir pirmais solis diktatūras virzienā".
Ziņu aģentūras AFP reportieris trešdien novēroja, ka televīzijas ēkā ieiet arī policisti.
Starptautiskā žurnālistu tiesību organizācija "Reportieri bez robežām" (RSF) 2020. gadā norādīja, ka Polijas valstij piederošie mediji ir pārvērsti par valdības propagandas ruporiem, kuros trūkst objektivitātes un ir izplatīta naida runa. Ziņojumā par 2023. gadu RSF norādīja, ka PiS valdība "ir pastiprinājusi mēģinājumus mainīt privāto mediju redakcionālo līniju un kontrolēt informāciju par jutīgām tēmām".