“Pirms neilga laika mēs iesniedzām vēstuli Starptautiskajai Atomenerģijas aģentūrai (IAEA),” stāsta Rohani. Viņš runāja ar žurnālistiem pēc tikšanās Teherānā ar Lielbritānijas, Vācijas un Francijas vēstniekiem, kuri Eiropas Savienības vārdā jau mēnešiem ilgi ir centušies panākt vienošanos ar Irānu.
Līdzko IAEA, ANO organizācija kodolenerģijas kontrolei, oficiāli apstiprinās šīs vēstules saņemšanu, Irānas solījumi stāsies spēkā.
Irānas pārstāvis Apvienoto Nāciju Organizācijā Pirozs Hoseini vēl nezināja laiku, kad vēstule kļūs oficiāli saistoša. “Rīt mēs visu uzzināsim,” viņš stāsta aģentūrai Reuters.
Irāna, kura noliedz ASV apsūdzības par tās mērķi izgatavot kodolieročus, bija gatava piekrist ES izvirzītajiem noteikumiem, ja tai būtu ļauts nelielā apjomā turpināt urāna bagātināšanu. ES šo ideju nekavējoties noraidīja.
“Eiropieši vēlas pilnīgu programmās pārtraukšanu bez jebkādiem izņēmumiem,” saka kāda IAEA amatpersona.
Pārtraucot kodolprogrammu, Irāna ir pasargājusi sevi no sūdzības ANO Drošības padomei, kuras valde tikšanās laikā 25. novembrī varētu pārspriest iespējamās ekonomiskās sankcijas.
Lielbritānija, Vācija un Francija bija izteikušās, ka programmas pārtraukšanas gadījumā tā varētu lemt par palīdzību Irānai, lai tādējādi atlīdzinātu tai par lēmumu. Šajā palīdzībā varētu ietilpt gan sadarbība miermīlīgiem mērķiem paredzētu kodoltehnoloģiju jautājumos, līdz pat iespējamajam tirdzniecības līgumam.
Rohani vietnieks ir paziņojis, ka sarunas par šādām sadarbības iespējām sāksies 15. decembrī.
Taču pilnīgas skaidrības par Irānas nākotnes plāniem nav vēl joprojām, jo tā ir paziņojusi, ka nekad neatteiksies no savām tiesībām bagātināt urānu, pat sarunu ar ES laikā.
Mēs esam brīvprātīgi pieņēmuši lēmumu par programmas pārtraukšanu, tāpēc tas neuzliek mums nekādus pienākumus,” saka Rohani vietnieks.
Vašingtona apsūdz Irānu par programmu, kuras rezultātā iespējams radīt kodolieročus, un tā ir pieprasījusi IAEA veikt papildus izmeklēšanu šajā lietā, jo Irāna urāna bagātināšanas programmu bija turējusi slepenībā veselus 18 gadus.
Amatpersonas Vīnē apgalvo, ka tagad, pēc programmas pārtraukšanas, IAEA 35 cilvēku lielajai padomei tiktu veltītas kritiskas piezīmes, ja tā pieņemtu lēmumu turpināt izmeklēšanu.