Putina Trojas zirgs
Vladimirs Putins meklēs veidus, kā saglabāt ietekmi Baltijas valstīs, un viens no vieglākajiem un lētākajiem veidiem ir caur korumpētiem politiķiem. "Kādēļ sākt karu, ja var vienkārši ielaist Trojas zirgu?"
intervijā
saka ieslodzījumā mirušā jurista Sergeja Magņitska draugs Bils Brovders. Viņš pēc Magņitska nāves savu dzīvi veltījis tam, lai ierobežotu Krievijas oligarhu un naudas atmazgātāju brīvību. Viens no veidiem – cilvēktiesību akta, kas simboliski nosaukts Magņitska vārdā, pieņemšana valstīs, kur Krievijas korumpētie uzņēmēji iegulda naudu.


Vienlaikus
cenšamies atbildēt
uz jautājumu, kas ar Putinu notiks pēc sešiem un 12 gadiem. Viņa prezidenta amata termiņš beigsies 2024. gadā. Reti kurš pieļauj, ka Putins pēc sešiem gadiem labprātīgi beigs karjeru, bet vēl viena rokāde ar nokļūšanu premjera amatā nozīmēs, ka Putinam par prezidenta amatu būs jācīnās 77 gadu vecumā. Viena no varas saglabāšanas iespējām ir palielināt Valsts padomes varu – tā ir padomdevēja iestāde, kurā ietilpst augsta ranga likumdevēji, reģionu gubernatori un partiju vadītāji. Putins varētu pārņemt šīs struktūras vadību pēc prezidenta amata atstāšanas. Lai gan tas prasītu izmaiņas konstitūcijā, šāda iespēja ļautu Putinam saglabāt varu, neesot prezidentam.


Tikmēr ASV spēki
gatavojas atsist
jaunus Krievijas algotņu uzbrukumus Sīrijā. Pirmais uzbrukums noticis februāra sākumā. Vairākas stundas ilgušajā operācijā necietis neviens ASV koalīcijas karavīrs, taču nogalināti līdz pat 300 uzbrucēji, starp kuriem liels skaits bijuši Krievijas algotņi.
'ABLV' mācība
Nupat pieredzētais ar "ABLV"
pierāda
, ka Eiropas Centrālās bankas rokās patlaban vēl nav visi mehānismi, kas tai būtu vajadzīgi, un tas rada risku Eiropas finanšu sistēmai. Lai gan ECB nolēma "ABLV" likvidēt, tā izlēma pašlikvidēties pati, kas uzraudzību nodod vietējā uzrauga rokās. Turklāt banka saglabā savu licenci. Tas ir pilnīgā pretrunā ar ECB vērtējumu un rada jautājumus par eirozonas finanšu uzrauga darbu. Turklāt ECB ir atbildīga par banku uzraudzību, tomēr naudas atmazgāšanas jautājumi palikuši nacionālo institūciju kompetencē.


Tikmēr pati "ABLV"
brīdina
, ka mazinoties Latvijā pieejamajiem naudas resursiem dārgāka varētu kļūt kreditēšana. ""Pirmkārt, mazināsies konkurence, otrkārt, ar Latvijā noguldīto rezidentu depozītu naudu nepietiek, lai finansētu visus Latvijas izsniegtos kredītus un citus ieguldījumus Latvijas ekonomikā," skaidro bankas izpilddirektora vietnieks Vadims Reinfelds.


Banku uzraugs
paziņojis
, ka sācis pārbaudi par iespējamiem Putina meitu slepeniem banku kontiem Latvijā. "Ja cilvēkam nav citi ierobežojumi, tiesības atvērt kontu Latvijas bankā ir arī Krievijas prezidenta meitām. Cita lieta, ja tas notiek ar kaut kādu kompāniju starpniecību," izteicās "fuktuka" vadītājs Pēteris Putniņš.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!