"Un atbilde – buļ, buļ, buļ." Kā ārzemēs dzīvojošie mazbērni pavada vasaru pie vecmāmiņām Latvijā?
Foto: Privātais arhīvs

Kopš 2000. gadu sākuma Latviju ir pametuši vairāk nekā 300 tūkstoši cilvēku. Daudziem no viņiem šajā laikā ir piedzimuši bērni, kuri ārzemēs arī apmeklējuši bērnudārzus un skolas. Viņi savā starpā jau runā citās valodās, un vasarās brauc pie saviem mīļajiem vecvecākiem Latvijā vai otrādi. Kā viņi komunicē, kā atšķiras šī savstarpējā pieredze, kas visvairāk pietrūkst, vai viņi zina vecāku dzimto valodu un vai vēlas atgriezties – par šiem jautājumiem "Delfi" sarunājās ar četrām ārpus Latvijas dzīvojošu mazbērnu vecmāmiņām. Savukārt migrācijas pētnieks, LU profesors Mihails Hazans vērtē, kādas ir šo bērnu iespējas atgriezties Latvijā.

"Ou, mosquito!" – zilacaina meitene sirsnīgi iesit pa pieri zēnam ar tikpat zilām acīm un gaišiem matiem. "Ko-mar!" – viņa paskaidro vecmāmiņai pēkšņās trakulības iemeslu. Sofija un Jariks (Jaroslavs) vienmēr ar nepacietību gaida vasaru, kad varēs satikt savu mīļoto vecmāmiņu, ēst pasaulē gardākos borščus un "Kārums" sieriņus, skriet kopā ar vienaudžiem pa zaļo zālienu starp priedēm un peldēties jūrā.

Vasarā Latvijas piejūras ciematiņi un mazpilsētas pēkšņi piepildās ar bērniem, kuri savā starpā sarunājas angliski (un ne tikai), bet, kad parādās radinieki vai vienaudži, pāriet uz latviešu vai krievu valodu ar manāmu akcentu un nelielām pauzēm pirms katra vārda. Citas vecmāmiņas, gluži pretēji, dodas uz ārzemēm apciemot savus mazbērnus, lai ķiparu vecāki varētu atpūsties. Cik viegla ir saziņa ar saviem mazajiem radiniekiem?

Vecmāmiņa Ineta: "Mazdēls prot teikt "labdien", "paldies par dāvanu" un "omīte""

Viena no Inetas meitām, Zane, savulaik ieguvusi pārtikas tehnologa izglītību, nolēma trīs vasaras mēnešus pastrādāt Portugālē un atgriezties, taču tur iepazinās ar savu nākamo vīru portugāli Elderi un palika tur. 2008. gadā viņa kopā ar Elderi atbrauca uz Latviju – krīzes laikā te tomēr nebija darba, tāpēc viņi atkal aizbrauca. Kad pēc dažiem gadiem ekonomiskā krīze smagi skāra Portugāli, viņi pārcēlās uz Kanādu, kur ar laiku Zane praksē apguva zobārsta asistenta amatu un tur arī pasaulē nāca Medoks.

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!