Katram ķirurgam vajadzētu somu ar labu rokas zāģi, atsāpināšanas līdzekļiem, baterijām darbināmu lampu, ķirurģijas bāzes instrumentu komplektu, sāls šķīdumu un ķirurģiskajām adatām, uzskata ķirurgs Olafs Libermanis (foto – labajā pusē). Viņš regulāri dodas palīdzēt kolēģiem Ukrainā. Tur šobrīd visvairāk ievainoto ir pēc eksplozijām. Pēc šādiem sprādzieniem bieži jāamputē ķermeņa locekļi. "Ja mums atkārtosies Ukrainas scenārijs, jārēķinās ar pilnu karadarbību, pilsētu sagraušanu, lielu skaitu cietušo, kuriem būs nepieciešama amputācija," saka Libermanis.
Abi joprojām laiku pa laikam dodas uz Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas (TOS) mikroķirurģijas laboratoriju atjaunot tehniskās iemaņas. Tieši šeit pirmdienas rītā ap pulksten septiņiem, pirms sākusies Malzubra darba maiņa, "Delfi" tiekas ar ārstiem. Nelielajā laboratorijā ir divi mikroskopi ar ekrāniem, kuros vērot zem mikroskopa paveikto. "Šī telpa ir piemērota mikroķirurģijas tehniskas attīstības treniņiem. Arī ukraiņi brīvajā laikā starp operācijām nāk te trenēties," teic Malzubris. "Ledusskapis ar pacientiem," kolēģis viņu papildina, no ledusskapja izņemot un rādot cāļa stilbiņu paku.
Regulārais ķirurgu izbrauciens uz Ukrainu, kur viņi pamatā apmāca kolēģus, parasti ilgst divas nedēļas. "Šobrīd mums ir trīs sadarbības klīnikas, uz kurām aktīvi braucam. Uz dažām, kurās [ukraiņu] ķirurgi sākuši operēt mikroķirurģijā patstāvīgi, braucam retāk. Meklējam jaunus sadarbības partnerus. Mērķis ir pēc iespējas vairāk izplatīt zināšanas, apmācīt vairāk speciālistu," stāsta Malzubris.
Mainījies kaujas raksturs
Mikroķirurgi uz
Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.
Lūdzu, uzgaidi!
Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...
Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv