Orgānu donore Alīna Ansone. Izglāba piecus cilvēkus
Foto: Privātais ahīvs
Bija brīnišķīga vasaras diena. Precējās Alīnas brālēns Krists. Tuvs viņai kā brālis. Kāzu otrajā dienā viesi pulcējās dzimtas mājās Ragaciemā. Naktī uz 6. augustu Alīna (31) neveiksmīgi pakrita uz trepēm. Kā tas notika, neviens neredzēja – atklāja viņu jau bezsamaņā guļošu. Atbrauca "ātrie", apskatīja, bet uz slimnīcu neveda. Visu nakti krustmāte turēja viņas roku, bet Alīna pie samaņas nenāca, ap acīm veidojās zili loki. Otrā dienā "ātros" izsauca vēlreiz. Momentā tika aizrauta uz Stradiņa slimnīcu. Mediķi cīnījās, bet – galvas trauma bija pārāk smaga, stacionēšana – novēlota. Iestājās smadzeņu nāve – asinsrite darbojas, sirds pukst, bet smadzenes – mirušas. Šādos gadījumos mediķi ziņo Transplantācijas koordinācijas dienesta vadītājam Jurijam Bormotovam un saka, lai atver e-veselību, – iespējams, pacients vēlējies savus orgānus ziedot.

"Es atvēru datubāzi, un tur bija – "jā". Pārsteigums. Neko tādu nebiju redzējis. Līdz šim Latvijā nekad nebija paņemti orgāni no kāda, kurš pats tos novēlējis," atceras Jurijs. Atzīmi var mainīt jebkurā laikā, ja nu domas mainās, tomēr ailītes lielākoties ir tukšas. Tikai 2519 cilvēki teikuši "jā" orgānu ziedošanai. Tāpēc pārsvarā Bormotovs vaicā tuviniekiem, vai būtu ar mieru aizgājēja orgānus ziedot. Pērn tika uzrunāti 58 pacientu tuvie. Ziedot piekrita tikai 20.

Kad Jurijs nodeva Alīnas "jā" ziņu Stradiņa slimnīcas mediķiem, sākās piemērotu un saderīgu recipientu meklēšana – Latvijā atradās tikai divi. Sievietei un vīrietim transplantēja nieres. Sirds, aknas un plaušas "aizlidoja" uz Itāliju un Šveici. Pateicoties Alīnai, tagad dzīve ir dota pieciem cilvēkiem. Visi ir ļoti, ļoti pateicīgi. Bet kā Alīna nonāca pie lēmuma, kādu pieņēmuši vien divarpus tūkstoši cilvēku Latvijā?

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!