Kā tehnoloģiski karš Ukrainā atšķiras no citiem kariem? Dronu ekonomika: kas tos izmanto visefektīvāk un kā pret tiem vislabāk cīnīties? Kāda ir Rietumu militārās palīdzības loma, un kā tā ietekmē fronti? Novājināšanas karš: cik izturīgas ir abas karojošās puses? Stratēģija un taktika, teorija un prakse: kādi secinājumi jāizdara Rietumiem? Šīs un citas Krievijas Ukrainā vestā kara nianses un smalkumus "Delfi Media" izdevējs Hanss Luiks apsprieda ar azerbaidžāņu militāro ekspertu Agilu Rustamzadi.
Es esmu viens no tiem cilvēkiem, kas jau kopš kara sākuma aģitēja par iespējami plašu dronu ražošanu. Ja atceramies pirmos piecus 2024. gada mēnešus, tieši pateicoties droniem, Ukraina spēja pretoties ienaidniekam. Tai ļoti trūka artilērijas munīcijas, attiecība bija 1:10, respektīvi, uz vienu Ukrainas artilērijas šāviņu krievi izšāva desmit.
Līdz tam daudzi konservatīvie militāristi neuztvēra dronu nozīmi, viņi teica, ka tanki joprojām ir spējīgi kaujas laukā. Bet es domāju, ka visi tālredzīgākie prāti tajā brīdī redzēja nākotnes kara perspektīvu – gan jūrā, gan uz sauszemes, gan gaisā.
Mani ļoti pārsteidza ASV pozīcija – viņu iekšpolitisko nesaskaņu dēļ visgrūtākajā brīdī ukraiņi palika bez ieročiem. Ukrainai tas bija ļoti smags periods.
Vai jūs varat pastāstīt sīkāk par to, kā, jūsuprāt, Rietumu tanki, piemēram, "Leopard", "Challenger" un "Abrams", kā arī artilērijas ieroči palīdzēja Ukrainai?
Šis ir vairāku līmeņu karš, un tas attīstās vairākos virzienos. Neapšaubāmi, kustīgam karam ir nepieciešams zināms skaits tanku. Pēc tam, kad droni ir iztīrījuši kādu teritoriju un draudi tur ir minimāli, šajā zonā var ieiet ar tankiem. Bet, kā mēs redzam, pat taktiskā karadarbībā, piemēram, uzbrukuma operācijā Kurskas apgabalā, bija nepieciešami mazāki transportlīdzekļi, kuriem ir liels ātrums un kuri var slēpties kaujaslauka reljefā.
Es vēlos uzsvērt, ka pēdējo divu trīs mēnešu laikā Krievijas armija ir sākusi ievērojami vairāk izmantot "mazās" tehnikas vienības. Tas ir tāpēc, ka kaujas laukā ir ļoti daudz dažādu ieroču: no prettanku sistēmām līdz virszemes droniem. Tas ir Ukrainas izgudrojums, jo līdz šim neviens neizmantoja virszemes dronus-kamikadzes. Un mēs redzam ļoti lielus to panākumus.
Starp citu, Rietumu militārajā praksē tiek izmantoti lieli virszemes droni. Tie ir sava veida mini tanki. Bet mēs redzam, ka Ukrainas karā ļoti labi darbojas tieši maza izmēra droni, uz kuriem tiek piestiprinātas prettanku mīnas, – tie piezogas klāt naidniekam un iznīcina tanku. Tātad tankam, lai kāda ražojuma tas būtu, tagad nav tik lielas nozīmes. Karš virzās uz robotizāciju un dronizāciju.
Iedziļināsimies dronu kara ekonomiskajā un finansiālajā aspektā. Vienā no intervijām jūs minējāt, ka Krievija uzbrūk viļņveidīgi ar droniem, raķetēm un visu, kas tai ir. Bet Ukrainai nākas notriekt lētos dronus ar diezgan dārgām raķetēm. Kas karo ekonomiskāk, un kā Ukraina var sevi aizstāvēt taupīgāk?
Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.
Lūdzu, uzgaidi!
Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...
Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv