Vairāki igauņi pirms nepilniem desmit gadiem nonāca amerikāņa veidotā ieroču kompānijā Irākas Kurdistānā. Pēc tam, kad viens no viņiem tika nežēlīgi spīdzināts, gan viņš, gan pārējie baiļu dēļ turpināja pie amerikāņa strādāt. Tikai tad, kad galveno pāridarītāju noķēra FIB, viņi beidzot jutās brīvi par to runāt.
Pēc aizturēšanas Ņujorkas lidostā viņš izmeklētājiem stāstīja, kā biznesa partneris Irākas Kurdistānā viņu nolaupījis, spīdzinājis un pieprasījis miljonus izpirkuma maksā. Tikmēr viņa grieķu draudzene un "Instagram" influencere pratināšanā klāstīja pavisam ko citu – to, cik droša ir Kurdistāna un kā viņi visu laiku pavadījuši kopā.
Rodžio, kā izrādījās, patiešām bija pieredzējis nolaupīšanu un spīdzināšanu, taču viņš nebija upuris. Viņš bija izpildītājs. Pērn viņš kļuva par otro amerikāni, kas par spīdzināšanu nonācis cietumā. Savukārt par sev piemēroto sodu tiesvedības īpatnību dēļ viņš uzzināja šī gada pavasarī. Viņam piespriesti 70 gadi cietumā, citiem vārdiem, viņš, visticamāk, ieslodzījumā pavadīs visu atlikušo mūžu.
Izšķirošas detaļas par Rodžio darbībām izmeklētājiem sniedza četri pie viņa reiz strādājuši igauņi. Viens no viņiem cita starpā atklāja, kā Rodžio piesavinājies ieroču ražošanas uzņēmuma izveidošanai paredzētos vismaz desmit miljonus ASV dolāru. Nule publiskotie tiesas materiāli atklāj, ka tieši saujiņa igauņu bija galvenie zobrati amerikāņa shēmā – un, lielas peļņas vilināti, nonāca ellē uz zemes.
Pirmais iesaukums
Izspēlējot starptautisku sakaru un lobija prasmju kārtis, Rodžio līdz 2015. gadam ar ietekmīgiem kurdiem bija panācis atbalstu desmitiem miljonu dolāru vērtam darījumam – jaunas ieroču rūpnīcas celšanai pie Kurdistānas otras lielākās pilsētas Suleimānijas.
Rodžio gan saviem jaunatrastajiem partneriem neatklāja, ka patiesībā neko daudz nezina par ieroču ražošanu. Viņš savā līdzšinējā karjerā reiz bija ar to saistīts, bet tolaik saražotās produkcijas kvalitāte bijusi apšaubāma.
Gluži kā supervaroņu filmās, viņa pirmais uzdevums bija savākt komandu, kas nodrošinātu faktisko uzņēmuma darbību. Viņam jau bija labā roka – igauniete Kadri, kura pēc profesijas bija biroja vadītāja.
Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.
Lūdzu, uzgaidi!
Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...
Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv