Somijas ārlietu ministre Elīna Valtonena - 2
Foto: Kārlis Dambrāns/DELFI
"Mana domāšana ir balstīta vērtībās," itin viegli un šķietami pašsaprotami norāda Somijas ārlietu ministre Elina Valtonena. Ikkatram jābūt pilnīgi brīvam savās izvēlēs, viņa skaidro. Ar šādu mērķi viņa turpat desmit gadus popularizē pašas izstrādātu pamatienākumu jeb garantēto ienākumu modeli. Ar tādu pašu mērķi Valtonena iestājas par aizsardzības rūpniecības stiprināšanu visā Eiropā – lai nosargātu demokrātijas. Tostarp Ukrainu.

Pirms iesaistīšanās politikā bijusi Skotijas Karaliskās bankas direktore un "Nordea" vecākā analītiķe, kā arī investējusi vairākos tehnoloģiju jaunuzņēmumos. Investīciju baņķieres pieredze devusi arī ideju par pamatienākumu modeļa nepieciešamību. Viņa uzskata, ka katram cilvēkam jābūt garantētam kontam, kurā vajadzības gadījumā ir finanšu drošības spilvens. Valtonenu satieku uzreiz pēc viņas ierašanās Rīgā. Te viņa ieradusies pirmoreiz, lai kopā ar Baltijas un Skandināvijas līderiem runātu par citu – mūsu fiziskās drošības – spilvenu.

Somi pēdējā gada laikā ir vairākkārt kritizējuši Eiropas vājumu, īpaši aizsardzības jomā. Kas mums kā eiropiešiem būtu jādara citādi un labāk?

Mēs ne tik daudz kritizējam, cik cenšamies būt labais piemērs, kam sekot. Šogad jau aizsardzībai tērējam 2,4% no mūsu IKP. Pašlaik mēs arī daudz strādājam pie mūsu aizsardzības rūpniecības stiprināšanas. Turklāt ne tikai Somijā, bet ieguldām visas nepieciešamās pūles, lai to darītu Eiropas līmenī, kā arī vēlamies mudināt visas citas valstis darīt to pašu. Zināmā mērā šobrīd to prasa arī Eiropas Savienības institūcijas.

Protams, ir arī daudz kas jāmaina. Pēdējā pusotra gada laikā, kopš sākās vispārējais iebrukums Ukrainā, ir sākusies "Zeitenwende" (Eiropas politiskā un militārā reforma, reaģējot uz Krievijas agresiju, – aut.), ja jūs vēlaties lietot šo vācu formulējumu. Mums ir jāpastiprina aizsardzība ne tikai tāpēc, lai varētu palīdzēt Ukrainai, tā ir arī mūsu stratēģiskā izvēle nākotnei. Otrkārt, lai stiprinātu transatlantisko aliansi, mums sākotnēji ir jāstiprina Eiropa.

Vai redzat, ka Eiropā ir daži vājāki posmi? Piemēram, Ungārija, kas, ja ne atklāti atbalsta, tad nenosoda to, ko dara Krievija. Vai šādi posmi kavē vienotās aizsardzības attīstību?

Es nedomāju, ka viens dalībnieks vai atkritējs spēj apturēt visu Eiropas Savienības miera projektu. Ja tas varētu novirzīt mūsu kopīgās vērtības no attīstības un mūsu ekonomiku no labklājības, tad mēs būtu diezgan vāja savienība

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Nosaki "Delfi" auditorijas mīlētākos autorus "Delfi autoru balsojumā 2024"!Iepazīsties ar visiem autoriem un viņu saturu ŠEIT