Tīklošanās, 'starpnieki' un sadarbība ideju attīstībai
Foto: Publicitātes foto
Jaunu tehnoloģiju un produktu attīstībā nozīmīgu lomu ieņem sadarbība. Piemēram, uzņēmumi, jo sevišķi mazi, daudz var iegūt no pieejas pētniecības organizācijās esošajām zināšanām un iekārtām, jo ne vienmēr tādu zināšanu bāzi un infrastruktūru var izveidot pašu spēkiem. Vienlaikus kopīgu projektu īstenošana un dialogs svarīgi arī pētniecības organizācijām, lai iegūtu informāciju par to, kādi pētniecības virzieni interesanti privātajam sektoram un ar kādiem izaicinājumiem uzņēmēji saskaras.

Sadarbības veidi var būt dažādi – uzņēmuma pasūtījumā veikti pētījumi, sadarbības projekti, uzņēmumu iesaiste studiju procesā u.c. Piemēram, Rīgas Tehniskā universitāte uzsākusi iniciatīvu "Industriālais doktors", kuras ietvaros doktoranti strādās pie pētījumiem, kas nepieciešami uzņēmumu attīstībai – sadarbībā ar LMT tiks gan pētīts kā regulēt dronu satiksmi, gan plānots radīt universālu sensoru signālu apstrādes tehnoloģiju.

Uzņēmēju un pētnieku sadarbībai vide ir labvēlīga – pieejama virkne atbalsta instrumentu pētniecībai un biznesa ideju attīstībai – sākot no ideju testēšanas agrīnā fāzē līdz pat eksporta veicināšanai - skolēni var veidot savus uzņēmumus, uzņēmēji un pētnieki var saņemt finansējumu tehniski ekonomiskās priekšizpētes veikšanai, piesaistīt augsti kvalificētu darbaspēku vai doties vizītē pie potenciāliem sadarbības partneriem. Tāpat ir pieejams finansējums arī rūpnieciskajiem pētījumiem un eksperimentālajai izstrādei, piemēram, izmantojot inovāciju vaučerus vai pētniecības organizācijās īstenojot projektus ar komercializācijas potenciālu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!