Delfi foto misc. - 34772
Foto: RIA Novosti/Scanpix

Sociālo tīklu lietotāji ir satraukti par to, ka viņu "iPhone" tālruņos automātiski varētu pazust ziņojumapmaiņas lietotne "Telegram", jo izplatījušās baumas, ka "Apple" plānojot šādas darbības. Portāla "Delfi.lt" izveidotais "Melu detektors" nolēma pārbaudīt, cik patiesas ir šādas bažas. (Foto: "Telegram" izveidotājs Pāvels Durovs.)

Tiek apgalvots, ka "Apple" plāno izdzēst "Telegram" no "App Store" un automātiski noņemt to no "iPhone" tālruņiem. Tomēr šis apgalvojums ir nepatiess. Ne "Apple", ne "Telegram" nekad nav paziņojuši par šādiem plāniem. Zīmīgi, ka līdzīgas baumas cirkulēja jau 2021. gadā, kad nevalstiskā organizācija "Koalīcija par drošāku internetu" iesniedza prasību pret "Apple", norādot, ka uzņēmums neizņem lietotni no sava veikala, neskatoties uz pierādījumiem, ka tajā tiek veicināta naida runa.

"Melu detektors" žurnālisti izpētījuši, ka arī šoreiz sociālajos tīklos šādas bažas par "Telegram" izdzēšanu izplatījās tieši pēc tam, kad 24. augustā Parīzē tika arestēts "Telegram" dibinātājs Pavels Durovs. Sociālajos tīklos strauji sāka izplatīties versijas, ka "Apple" varētu izdzēst lietotni no "App Store" un automātiski noņemt to no lietotāju tālruņiem. Daži lietotāji pat dalījās instrukcijās, kā to novērst.

Tomēr, veicot attēlu reversās meklēšanas pārbaudi, "Melu detektors" atklāja, ka šādi apgalvojumi akurāt tika izplatīti jau 2021. gadā, kopā ar ieteikumiem, kā "apiet sistēmu". Protams, šie padomi nav ticami un ir maldinoši.

Foto: DELFI

Iepriekš minētās baumas pirms pāris gadiem izraisīja 2021. gada notikumi, kad "Koalīcija par drošāku internetu" iesniedza prasību pret "Apple" par "Telegram" neizņemšanu no "App Store". Organizācija apgalvoja, ka lietotne veicina reliģiskās un rasu naida runas izplatīšanu. Līdzīgas darbības tika veiktas arī pret lietotni "Parler", kas tika izmantota nelegālu darbību plānošanai, tostarp, nemieros Vašingtonā pie Kapitolija.

Pēc Durova aresta Parīzē, šīs "vecās baumas" par "Telegram" noņemšanu tika vienkārši atdzīvinātas un sāka jaunu dzīvi sociālajos tīklos.

*Faktu pārbaudes materiālu finansē Eiropas Mediju un informācijas fonds (EMIF), ko pārvalda "Calouste Gulbenkian Foundation".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!