dubaija, apvienotie arābu emirāti, aae
Foto: AP/Scanpix/LETA

Pēc "Telegram" lietotnes dibinātāja Pāvela Durova aresta sociālajos tīklos parādījušās baumas, ka Francija ir zaudējusi 17 miljardus ASV dolāru, jo Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) valdība apturējusi vienošanos par 80 "Rafale" iznīcinātāju iegādi. Šie apgalvojumi izplatījušies prokremliskajos avotos un balstās uz nepatiesu stāstu un viltotiem fotoattēliem, kas piedēvēti starptautiskajam telekanālam "Al Jazeera".

"Delfi" jau rakstīja, ka Durova aizturēšanas stāsts šobrīd ir "pļaujas laiks" dažnedažādiem izdomājumu, minējumu un sazvērestības teoriju izplatītājiem.

Piemēram, sociālo tīklu lietotāji tika maldināti par to, ka viņu "iPhone" tālruņos automātiski varētu pazust lietotne "Telegram". Plašāk par to lasāms šeit. Fiksētas arī dezinformācijas kampaņas par to, ka Durovs tika arestēts, jo "Rietumi nespēja cīnīties pret Krieviju", vai ka "aiz šī aresta stāv ASV". Daži avoti pat aktīvi apgalvo, ka arests ir mēģinājums apturēt "Telegram" darbību, jo tā it kā atklājot patiesību.

Līdzīgs stāsts ir arī par Francijas līgumu ar AEE. Dezinformācijas apkarošanas projekts "EUvsDisinfo" izpētījis, ka nav nekādu ticamu avotu, kas apstiprinātu šo informāciju, un stāsts par to, ka "Al Jazeera" ir ziņojusi par šo notikumu, ir izdomājums. Neskatoties uz to, prokremliskie avoti šo dezinformāciju turpina plaši izplatīt.

"Iesaldētais" militārais līgumus

Pēc Durova aizturēšanas tīmeklī sāka izplatīties baumas par to, ka AAE ir iesaldējuši līgumu par "Rafale" iznīcinātāju iegādi. Šīs baumas izplatījušās platformā "X" un tiek balstītas uz viltotu video, kurā izmantots "Al Jazeera" logotips. Video aplūkots vairāk nekā simts tūkstošu reižu. Tomēr AAE nav veikuši šādu paziņojumu, un video ir montēts, to nekad nav pārraidījusi Kataras televīzijas stacija.

Foto: DELFI

Video, kurā tiek izmantots "Al Jazeera" logotips un izplatīti nepatiesi apgalvojumi par militārā līguma iesaldēšanu, nekad nav ticis pārraidīts "Al Jazeera" medijos. "France 24" žurnālisti pārbaudījusi visus oficiālos "Al Jazeera" kontus "Instagram", "Facebook", "X" un "TikTok", taču neatrada pierādījumus par šādas informācijas izplatīšanu.

Daudzi konti platformā "X" apgalvo, ka AAE ir apturējuši līgumu par "Rafale" iznīcinātāju iegādi no Francijas kā atbildi uz Durova arestu, kas notika 24. augustā. Taču realitātē AAE nav veikuši nekādu oficiālu paziņojumu par šo jautājumu, un video, kurā izplatīti šie apgalvojumi, ir viltojums.

Foto: DELFI

Šī informācija līdzinoties iepriekšējām prokremliskajām dezinformācijas kampaņām, kuras bieži izmanto tādas taktikas kā viltus ziņu izplatīšana un Rietumu mediju identitātes viltošana. Līdzīga viltota informācija ir izplatījusies arī citos gadījumos, piemēram, platformā "Matriochka", kas bieži izplata Krievijas propagandu.

26. augustā AAE paziņoja, ka pieprasīja konsulāro piekļuvi Pāvelam Durovam, kurš dzīvo Dubaijā un kopš 2021. gada ir AAE pilsonis. Tomēr šajā paziņojumā netika minēts nekas par līgumu par 80 "Rafale" iznīcinātāju iegādi, kas tika noslēgts 2021. gadā starp Franciju un AAE. Nekāda ticama informācija par šāda līguma iesaldēšanu nav pieejama, rezumē "Rfance 24".

*Faktu pārbaudes materiālu finansē Eiropas Mediju un informācijas fonds (EMIF), ko pārvalda "Calouste Gulbenkian Foundation".

Foto: Publicitātes foto

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!