Ekrānuzņēmums
Foto: DELFI

Novembra nogalē virknē populārāko sociālo tīklu strauji izplatījies attēls, kurā redzama sieviete kopā ar mazu meiteni, rokā turot plakātu ar uzrakstu angļu valodā: "Vēlos, lai manai meitai ir aborta tiesības, kuru man nebija". Attēls patiesībā uzņemts 2023. gadā notikušajā sieviešu gājienā Meksikā, un tas satur citu vēstījumu spāņu valodā, nekā tīmeklī izplatītajos attēlos, kuros uzraksts ir mainīts.

"Kad tava mamma smalki pasaka, ka tevi nemīl" – ar šādu parakstu attēls strauji izplatījies tādās platformās kā "X", "Facebook", "Threads" un "Instagram", tie atrodami arī "TikTok".

Foto: DELFI
Foto: DELFI

Šis pārveidotais attēls parādījies sociālajos tīklos neilgi pēc Donalda Trampa atkārtotas ievēlēšanas par ASV prezidentu, kurš savas kampaņas laikā vairākkārt uzsvēris, ka par piekļuvi abortiem katram štatam jāļauj lemt atsevišķi. Trampa pirmajā pilnvaru termiņā Augstākajā tiesā tikuši iecelti trīs konservatīvi tiesneši, kas mainīja gadu desmitiem ilgušo praksi ASV tiesības uz abortu neierobežot.Attēlā redzamās sievietes un viņas meitas tēls gan ir mainīts, liecina apgrieztās attēlu meklēšanas rezultāti. Oriģinālais fotoattēls no 8. martā Monterejā, Meksikā notikušā Starptautiskās sieviešu dienas gājiena publicēts 2023. gada 24. martā Meksikas vietnē "La Casa De Todas y Todos", un tajā redzams, ka uz plakāta, ko tur rokās sieviete, patiesībā rakstīts: "Soy mamá de la niña que jamás vas a tocar". Tulkojumā tas nozīmē: "Es esmu mazas meitenes māte, kuru jūs nekad neaiztiksiet."

Foto: DELFI

Aģentūras AFP faktu pārbaudītāji sazinājušies ar īstā attēla autori Alehandru Garsiju, kura arī nodevusi AFP rīcībā attēla oriģinālu. Fotogrāfe sarunā ar žurnālistiem norādījusi, ka attēlā redzamā sieviete devusi atļauju šo attēlu uzņemt un publicēt, un pauda nožēlu, ka abortu pretinieki izmantojuši maza bērna seju, lai izplatītu melus, kaut patiesais vēstījums runā par vardarbību pret mazām meitenēm.

Saturs veidots ar Eiropas Savienības līdzfinansējumu. Saturā paustie viedokļi nepārstāv Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas oficiālo nostāju. Eiropas Komisija nav atbildīga par saturā iekļauto informāciju.

EU fundingBECID

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!