Faktu pārbaude: Vai "Rimi" tirgo smūtijus no Ziemeļkorejas?
Foto: Unsplash

Sociālajā platformā "X" piektdien izbrīnu un sašutumu raisījis attēls no kāda mazumtirdzniecības ķēdes "Rimi" veikala, kura plauktos atrodams smūtijs it kā no Ziemeļkorejas. "Rimi Latvija" sabiedrisko attiecību speciāliste Inga Bite gan skaidro – produkta izcelsmes valsts patiesībā ir Nīderlande, bet vienā no veikaliem ieviesusies kļūda.

""Rimi" smūtiji no Ziemeļkorejas???" ar šādu ierakstu vietnē "X" dalījusies Annija, publicējot attēlu, kurā uz smūtija cenu zīmes kā izcelsmes valsts norādīta Ziemeļkoreja. Cenu zīme, uz kuras redzams 12. decembra datums, pamanīta "Bērnu pasaules" "Rimi" veikalā Rīgā.

Faktu pārbaude: Vai "Rimi" tirgo smūtijus no Ziemeļkorejas?
Foto: DELFI

Annijas pārsteigumam pievienojusies virkne citu lietotāju, kas izsaka dažādas versijas par notikušo – vieni vēlas dzirdēt tirgotāja paskaidrojumus par piegādes ķēdēm no Ziemeļkorejas, vienlaikus paužot neticību, ka tas vispār ir iespējams: "Neticas, ka Latvijā ir kāda banka, kas atļaus norēķinus ar Ziemeļkoreju."

Citi spriež, ka Ziemeļkoreja sajaukta ar Dienvidkoreju vai ka ieviesusies kļūda muitas kodā un produkts sankcijām neesot pakļauts, savukārt vairums kritizē, ka šādi tiek atbalstīts totalitārisms: "Tur cilvēki badā mirst, bet mēs rijam viņu smūtijus."

Šāds pats smūtijs ar identisku nosaukumu un cenu atrodams arī "Rimi" internetveikalā, taču tur kā produkta izcelsmes valsts norādīta Nīderlande.

Faktu pārbaude: Vai "Rimi" tirgo smūtijus no Ziemeļkorejas?
Foto: Delfi

Arī Bite uzsver – konkrētais "Rimi" veikalos esošais smūtijs ir ražots Nīderlandē. "Tehniska kļūme radusies, veicot uzlabojumus IT sistēmās. Pēc noklusējuma cenu zīmju sistēmā ir redzamas visas valstis, attiecīgi notika tehniska kļūda, mainot dažādus parametrus. "Rimi" tirdzniecībā nav Ziemeļkorejas produktu," uzsver mazumtirgotāja pārstāve.

Jāpiebilst, ka Ziemeļkoreja ir viena no pasaulē visvairāk sankcijām pakļautā valsts, un to apsteidz vien tādas valstis kā Krievija, Irāna un Sīrija. Ziemeļkorejai noteikti plaši importa un eksporta ierobežojumi, ieroču embargo, ierobežojumi finanšu jomā, transporta nozarē, ceļošanā utt.

Rietumvalstis ieviesušas sankcijas, reaģējot uz Ziemeļkorejas kodolieroču, ballistisko raķešu un citu masu iznīcināšanas ieroču izstrādes programmām, kas rada draudus starptautiskajai drošībai. Ziemeļkoreja arī atbalsta teroristisko valsti Krieviju tās uzbrukumā pret Ukrainu.

Saturs veidots ar Eiropas Savienības līdzfinansējumu. Saturā paustie viedokļi nepārstāv Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas oficiālo nostāju. Eiropas Komisija nav atbildīga par saturā iekļauto informāciju.

EU fundingBECID

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!