Ar lielām aizdomām politiskās apvienības "Jaunlatvieši" sekotāju vidū uzņemta vēsts, ka dzīvokļu īpašniekiem Būvniecības informācijas sistēmā (BIS) līdz 1. janvārim jānorāda sava kontaktinformācija. Aktīvists Artūrs Klēbahs satraucas, ka par šo likumu neviens pat nezina, savukārt komentāros virmo bažas, ka tiem, kas šo prasību neizpildīs, draud nopietnas nepatikšanas. Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB), kas veido BIS, uzsver – norādīt savu kontaktinformāciju ir pašu īpašnieku interesēs, to var darīt arī īpašuma pārvaldnieks un to būs iespējams paveikt arī pēc 1. janvāra.
"Mums ir izgudrots kārtējais superlikums, kuru, izrādās, ir jāpilda gandriz visiem dzīvokļu īpašniekiem līdz šā gada beigām, bet par kuru, visticamāk, neviens pat nezina. Izrādās, katram dzīvokļu īpašniekam ir jāpiereģistrē savi kontakti - tālrunis un epasts, – un šoreiz tas ir jādara Būvniecības informācijas sistēmā," dažādās platformās ievietotā video klāsta "jaunlatvietis" Artūrs Klēbahs. Dramatiskas mūzikas fonā aktīvists turpina: "Par šāda likuma eksistenci vispārnav dzirdēts, bet, ja to neizdarīsiet, būs tiesisks pamats sūtīt informāciju, vēstules par jebko, kas notiek, jūsu deklarētajā adresē un, ja nesaņēmāt, - pats vainīgs." Klēbahs pauž bažas, kā iedzīvotājiem, kuriem nav eparaksta, šo prasību izpildīt būs apgrūtinoši.
Video, ar kuru īsā laikā dalījušies vairāk nekā 660 cilvēku, pievienoti arī ap 130 komentāru, kuros paustas gan bažas, ka tas ir "cilvēku izģērbšanas jauns līmenis", gan satraukums, ka šāda kārtība izveidota, lai varētu "diskriminēt un apšmaukt pensionārus", jo "pasaules ekonomiskais forums grib iznicināt tos, kas vecāki par 70 gadiem." Kāds nosaucis šo prasību par jaunu "spīdzināšanas veidu", bet kāda sieviete satraucas, ka šīs prasības neizpildīšana varētu pat novest pie īpašuma atņemšanas. "Kāds mērķis? Nojaušu, ka lai var operatīvi sazināties ar īpašnieku gadījumos, ja dzīvoklis izīrēts, bet tieši tas nav pateikts," savu versiju piedāvā Klēbahs.
BVKB skaidro, ka savas kontaktinformācijas norādīšana ir pašu dzīvokļu īpašnieku interesēs, lai nodrošinātu ērtāku un operatīvāku saziņu starp visām iesaistītajām pusēm, piemēram, lai dzīvokļu īpašnieki savā starpā varētu rosināt jaunas aptaujas un kopsapulces, aktualizēt jautājumus, kas saistīti ar kopīpašuma uzturēšanu, kā arī sazināties viens ar otru. Tāpat pārvaldnieki spētu sasniegt dzīvokļa īpašniekus, izmantojot viņiem faktiski pieejamos saziņas kanālus.
"Mudinām dzīvokļu īpašniekus būt atsaucīgiem – kontaktinformācijas norādīšana prasīs vien pāris minūtes, taču var sniegt būtisku labumu, pārvaldot savu īpašumu un piedaloties lēmumu pieņemšanā par to. Īpaši svarīgi tas ir, ja īpašnieks nedzīvo konkrētajā dzīvoklī vai pat valstī," norāda BVKB direktore Baiba Vītoliņa.
Kamēr īpašnieks BIS mājas lietā nebūs norādījis faktisko kontaktinformāciju, informācija par īpašumu tiks sūtīta tikai uz dzīvokļa īpašuma adresi, kas var apgrūtināt tās savlaicīgu saņemšanu.
Vienlaikus birojā uzsver, ka satraukumam par nopietnām sankcijām nav pamata. BVKB norāda, ka, sekojot sagatavotajai pamācībai, kontaktinformācijas atjaunošana BIS prasīs vien pāris minūtes, bet, ja pašam neizdodas, tad minēto informāciju dzīvokļa īpašnieks iekļaušanai BIS var iesniegt dzīvojamās mājas pārvaldniekam.
Grozījumi Dzīvokļa īpašuma likumā, kas dzīvokļa īpašniekam paredz pienākumu BIS mājas lietā norādīt tālruņa numuru, elektroniskā pasta adresi un korespondences adresi, ja tā atšķiras no dzīvokļa īpašuma adreses, stājušies spēkā 1. novembrī. Likumā noteikts, ka tas jāizdara līdz 2024.gada 31.decembrim, taču faktiski to varēs izdarīt arī pēc norādītā datuma, uzsver Būvniecības valsts kontroles biroja sabiedrisko attiecību speciāliste Elīna Balgalve.