Ap gadumiju sociālajā vietnē "Facebook" vairākos kanālos izplatītas aizdomas, ka Latvijas veikalos tiek pārdoti "potēti" citrusaugļi – šīs aizdomas vispirms paudis kādreizējais partijas "Tautas kalpi Latvijai" Saeimas deputāta amata kandidāts Roberts Sarkisjans, kurš Limbažos iegādājies mandarīnus un secinājis, ka uz to miziņas redzami punktiņi, kas, viņaprāt, liecina, ka augļos, iespējams, kaut kas ir iešpricēts. Sekojot viņa piemēram, pārbaudīt augļus arī citās pārtikas mazumtirdzniecības veikalu ķēdēs metušies arī partijas "Jaunlatvieši" redzamākie aktīvisti, kuri atklājuši, ka sīki bojājumi uz miziņas atrodami ne tikai Limbažu "Maxima" tirgotos citrusaugļos. Portāls "Delfi" sazinājās ar lielākajām pārtikas mazumtirdzniecības veikalu ķēdēm un Pārtikas un veterināro dienestu (PVD), kas uzsver – ar augļiem viss ir kārtībā, nekādas novirzes no normas nav konstatētas, bet sīki defekti uz augļu miziņas ir normāla parādība.
Satraukums par "sašpricētiem" citrusaugļiem decembra nogalē publicēts "Facebook" kontā "Cilvēks par cilvēcību", kuru veido Roberts Sarkisjans. Viņš sarunā ar "Delfi" atzina, ka jau ilgāku laiku seko sazvērestību teorijām, tai skaitā jau sen lasījis, ka sabiedrībai vakcīnas "pasniegs caur augļiem". Tas arī mudinājis pašam pievērst uzmanību augļiem, ko iegādājies Limbažu "Maxima".
Ar kādu nolūku augļi varētu būt "sašpricēti", pašam video autoram skaidras versijas nav – tādas viņš lasījis vairākas. Vienlaikus viņš atzīst, ka augļi izskatījušies un smaržojuši kā parasti, arī sabojājušies tāpat kā "parasti" mandarīni. "Tas nenozīmē, ka tā ir vienīgā patiesība, bet tas var palikt arī neignorēts", savu viedokli aizstāv Sarkisjans. PVD vai citās laboratorijās savas aizdomas viņš nav mēģinājis pārbaudīt, jo tām neuzticas. "Potēti" tiekot arī banāni un āboli, un parasti šie caurumi tiekot slēpti zem "novelcenēm", savā video apgalvo bažīgais iedzīvotājs.
Pāris dienas vēlāk šim jautājumam "pieslēgušies" arī "Jaunlatvieši", kuri devušies aplūkot apelsīnus gan "Rimi", gan "Lidl veikalos. Arī viņiem sīki punktiņi uz augļa mizas radījuši daudz jautājumu, – Artūrs Klēbahs saviem sekotājiem stāsta, ka esot redzēti ārzemju video, kur "cilvēki sēž kaut kur Āzijā vai dienvidos un kaut ko injicē tajos visos augļos iekšā".
Aplūkojot citrusaugļus "Lidl" plauktos, arī izbijušais diplomāts Rūdolfs Brēmanis nonācis pie secinājuma, ka "Latvijā visos veikalos ir potētie apelsīni".
Katrs no šiem video saņēmis ievērojamu uzmanību – ar tiem dalījušies simtiem cilvēku, sociālo tīklu platformu lietotāji arī aktīvi komentējuši šos novērojumus. Daļa smejas un ironizē par šiem pieņēmumiem, citi pauž patiesas bažas.
PVD Augu izcelsmes produktu, dzērienu un bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības daļas vadītājs Māris Eiklons uzsver – bažām par pārtikas drošību nav pamata. PVD veic regulāras pārbaudes pārtikas tirdzniecības vietās, tostarp pārbaudot svaigu augļu un dārzeņu atbilstību kvalitātes standartiem. Izlases veidā tiek veikti arī laboratoriskie izmeklējumi: "Līdz šim dienests nav konstatējis gadījumus, kad augļi vai dārzeņi būtu sašpricēti ar nezināmām vielām," komentārā "Delfi" norāda Eiklons, piebilstot – pārtikas aprites uzraudzības principi visā Eiropas Savienībā (ES) ir vienoti, un arī citās valstīs ziņas par "špricēšanas" gadījumiem nav saņemti. PVD aicina jebkuros aizdomu gadījumos sazināties ar dienestu pa tālruni 67027402, savukārt sociālo mediju lietotājiem iesaka izvērtēt informācijas avotu ticamību.
Arī pārtikas tirgotāji noraida bažas par to, ka to plauktos produkti būtu "sašpricēti". "Maxima Latvija" komunikācijas vadītāja Liene Dupate-Ugule uzsver – uzņēmums sadarbojas tikai ar pārbaudītiem piegādātājiem, notiek nepārtraukta augļu un dārzeņu kvalitātes kontrole. "Attiecībā uz konkrēto gadījumu jānorāda, ka citrusaugļiem atsevišķos gadījumos var būt nelieli mizas vizuāli defekti, kas var rasties novākšanas vai transportēšanas laikā, bet tas neietekmē augļa kvalitāti. Tāpat, reaģējot uz sociālos tīklos izskanējušo informāciju, izlases kārtā esam veikuši vairāku citrusaugļu analīzi, novirzi no normas neesam konstatējuši."
"Lidl" korporatīvās komunikācijas departamenta vadītāja Zane Neļķe pēc Brēmaņa video noskatīšanās komentārā "Delfi" pauda: "Lai gan neesam apelsīnu audzēšanas eksperti, taču norādītais punktiņš uz apelsīna varētu būt apelsīna zieda kāta otra puse." Uzskatāmības labad viņa pievienojusi attēlu ar apelsīniem, norādot: "Kā redzams attēlā, tad apelsīna augļi arī kokā ir ar šāda veida punktiņu."
Neļķe arī uzsvēra, ka "Lidl" pārbauda pesticīdu līmeni izlases kārtā visos augļos un dārzeņos, piebilstot: "Mums ir vēl stingrākas prasības uz pesticīdu atliekvielām augļos un dārzeņos, un tās nevar pārsniegt 1/3 no ES atļautā. Apelsīni tiek pārbaudīti ik pēc 4 nedēļām, un klienti var būt droši, ka šobrīd piedāvātajos apelsīnos "Lidl" veikalos no Spānijas viss ir kārtībā."
Līdzīgu komentāru sniedza arī "Rimi Latvia" ārējās komunikācijas vadītāja Everita Bičkova – uzņēmums sadarbojas vienīgi ar sertificētiem piegādājumiem, kurā ieviesti starptautiski atzīti un sertificēti nekaitīguma un kvalitātes standarti. "Augļu un dārzeņu kvalitātes prasības nosaka Eiropas Savienības likumdošana, kur citrusaugļiem ir pieļaujami nelieli krāsas defekti, tostarp neliels saules apdegums, nelieli mizas defekti, kas radušies augļa veidošanās laikā, piemēram, sudrabaini skrāpējumi, augļu kaitēkļu bojājumi, nelieli sadzijuši defekti mehānisku iemeslu dēļ, piemēram, krusas bojājumi, ja vien tie neskar mīkstumu, kā arī nelieli mizas defekti no berzes vai bojājumi no apstrādes," piebilst Bičkova.