Faktu pārbaude: nav pierādījumu, ka ASV tērējusi 50 miljonus dolāru prezervatīvu iegādei Gazā
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Donalda Trampa atgriešanās Baltajā namā sev līdzi nesusi dezinformācijas vilni, un šonedēļ īpaši skaļi pasauli pāršalcis Baltā nama preses sekretāres Kerolainas Levitas paustais preses brīfingā 28. janvārī – viņa pavēstīja, ka izdevies novērst 50 miljonu dolāru tēriņus prezervatīvu iegādei Gazā. Humānās palīdzības grupa, kas nosaukta par šīs palīdzības saņēmēju, noliedz šo apgalvojumu, un tam nav atrodams pamatojums arī publiskos avotos un pārskatos.

Runājot par Trampa lēmumu uz 90 dienām apturēt jaunu finansējumu gandrīz visām ASV palīdzības programmām ārvalstīs, Levita žurnālistiem apgalvojusi, ka Īlona Maska vadītā padomdevēju grupa, kas pazīstama kā Valdības efektivitātes departaments (DOGE) un ASV Pārvaldības un budžeta birojs (OMB), esot atklājuši plānus nosūtīt 50 miljonus ASV dolāru nodokļu maksātāju naudas, lai finansētu prezervatīvus Gazā.

Šī ziņa strauji izplatījusies visā pasaulē, tai skaitā arī Kremļa medijos Krievijā un citur. Tās izplatīšanā roku pielicis arī pats Masks un Tramps, kurš turklāt apgalvojis, ka šī palīdzība tiekot izmantota, lai izgatavotu peldošas "prezervatīvu bumbas", ko lietot pret Izraēlu.

Faktu pārbaude: nav pierādījumu, ka ASV tērējusi 50 miljonus dolāru prezervatīvu iegādei Gazā
Foto: DELFI

Nedz apgalvojumam par 50 miljonu dolāru tēriņiem par prezervatīviem, nedz arī stāstam par "prezervatīvu bumbām" nav atrodams pamatojums, tomēr arī Latvijas sociālo tīklu lietotāju vidū šis apgalvojums radis dzirdīgas ausis.

Kā norāda starptautiskā ziņu aģentūra "Reuters", Trampa administrācija ir pārtraukusi kopumā 100 miljonu dolāru palīdzību humānās palīdzības organizācijas "International Medical Corpc" (IMC) jeb "Starptautiskās medicīnas korpusa" programmām Gazā. Organizācija 29. janvārī izplatījusi paziņojumu, kurā sniedz izklāstu par savu darbu Gazā. Tajā uzsvērts, ka "ASV valdības finansējums netika izmantots, lai iegādātos vai izplatītu prezervatīvus, ne arī sniegtu ģimenes plānošanas pakalpojumus." Paziņojumā arī norādīts, ka IMC kopš 2023. gada 7. oktobra no ASV ir saņēmis vairāk nekā 68 miljonus ASV dolāru, kas izmantoti divu lielu lauka slimnīcu darbībai Gazā, tostarp ķirurģiskai aprūpei, nepietiekama uztura ārstēšanai un neatliekamajai mātes un jaundzimušo aprūpei.

Tāpat "Reuters" norāda, ka publiski nav pieejamu tādu DOGE vai OMB ziņojumu, kas atspoguļotu plānu tērēt 100 miljonus ASV dolāru IMC operācijām Gazā. Kaut arī ASV Starptautiskās attīstības aģentūra (USAID) tiešām ir finansējusi apjomīgas kontracepcijas līdzekļu un prezervatīvu iegādes programmas Tuvajos Austrumos, Āfrikā, Āzijā, Latīņamerikā un Karību jūras reģionā, nevienā no aģentūras pārskatiem nav minētas piegādes uz Gazu.

"The Guardian" un CNN vēsta, ka USAID izdevumi prezervatīvu iegādei programmām visā pasaulē kopumā 2023. gadā ir bijuši vairākas reizes mazāki nekā Levitas nosauktie 50 miljoni. Jaunākie pieejamie dati par USAID finanšu pārskatiem 2023. gadā liecina, ka organizācija visā pasaulē finansējusi prezervatīvus tikai aptuveni 7 miljonu dolāru vērtībā, turklāt lielākā daļa kontracepcijas līdzekļiem paredzētā finansējuma jeb 89% no kopējās summas izlietoti programmām Āfrikā. Gazas joslai USAID finansējums šādiem mērķiem nav ticis paredzēts.

Kritisku vērtējumu "Gazas prezervatīvu lietā" paudis arī organizācijas "Refugees International" prezidents Džeremijs Konindiks, kurš iepriekšējā ASV prezidenta Džo Baidena administrācijas laikā bijis viens no USAID vadošiem ierēdņiem. Viņš trešdien sociālo tīklu platformā "X" norādīja, ka USAID prezervatīvus iepērk par aptuveni pieciem dolāra centiem gabalā, tātad par 50 miljoniem sanāktu miljards prezervatīvu.

"Neraugoties uz šī konkrētā apgalvojuma absurdumu, kontracepcijas līdzekļu pieejamība ir svarīga problēma tādos krīzes apstākļos kā Gaza. Neplānota grūtniecība bada un ierobežotas pārvietošanās apstākļos var būt ļoti sarežģīta un radīt riskus veselībai, tāpēc būtu pilnībā pamatoti, ja USAID atbalstītu kontracepcijas līdzekļu pieejamību Gazā. Tiesa, mērogā, kas par vairākām kārtām ir mazāks par miljardu prezervatīvu," pavedienā vietnē "X" skaidro speciālists.

Jānorāda, ka Gazā dzīvo aptuveni 2 miljoni cilvēku.

Saturs veidots ar Eiropas Savienības līdzfinansējumu. Saturā paustie viedokļi nepārstāv Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas oficiālo nostāju. Eiropas Komisija nav atbildīga par saturā iekļauto informāciju.

EU fundingBECID

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!