Publicitātes foto
Foto: Publicitātes foto

Lai gan ikvienam bērnam ir tiesības uz bezmaksas veselības aprūpi, lielai daļai ģimeņu Latvijā joprojām ir grūtības saņemt tik ļoti nepieciešamās ārstu konsultācijas. McDonald's un Norstat veiktā aptauja atklāj satraucošu realitāti – vairāk nekā puse aptaujāto uzskata, ka bērnu veselības aprūpes pieejamība ir nepietiekama. No tiem 28% vērtē piekļuvi ārstu konsultācijām kā vidēju, bet 23% to uzskata par sliktu vai ļoti sliktu. Tikai neliela daļa – 22% aptaujāto – uzskata, ka tā ir laba vai ļoti laba.

Vissatraucošākā situācija ir Latgalē un Zemgalē, kur trešdaļa respondentu raksturo veselības aprūpes pieejamību bērniem kā sliktu vai ļoti sliktu. Savukārt Vidzemē 25% respondentu uzskata, ka tā ir vidēja, bet ievērojama daļa (23%) to vērtē negatīvi. Kurzemē 34% aptaujāto norāda uz vidēju piekļuvi bērnu medicīnas speciālistu konsultācijām, bet 27% to vērtē kā sliktu vai ļoti sliktu. Labāka situācija ir Rīgā un Pierīgā, kur 25% - 26% respondentu iespēju saņemt ārstu konsultācijas vērtē kā labu vai ļoti labu.

Kā liecina pētījums, veselības aprūpes pieejamību galvenokārt ietekmē ilgs gaidīšanas laiks, speciālistu trūkums, nepietiekams valsts finansējums, zema pakalpojumu kvalitāte un attālums līdz medicīnas iestādēm.

Kurzemē visvairāk trūkst alergolgu, oftalmologu un optometristu, kā arī bērnu ķirurgu. Zemgalē vislielākā nepieciešamība ir pēc neirologiem, bērnu ķirurgiem un alergologiem. Savukārt Latgalē dominē oftalmologu un optometristu, otolaringologu un alergologu trūkums. Vidzemē izteikti trūkst tādu speciālistu kā dermatologi, bērnu ķirurgi un alergologi.

"Aptaujas dati liecina, ka bērnu veselības aprūpes pieejamība vēl joprojām prasa uzlabojumus, īpaši attālākos Latvijas reģionos. Labdarības iniciatīvas kalpo kā vērtīgs instruments, lai mobilizētu nepieciešamos resursus un veicinātu izpratni, mudinot lielāku iesaisti šīs problēmas risināšanā. Ir svarīgi uzsākt diskusijas par ilgtermiņa risinājumiem, lai nodrošinātu veselības aprūpes pieejamību visiem bērniem, garantējot piekļuvi speciālistiem visā Latvijā," saka Vladimirs Janevskis, McDonald’s vadītājs Baltijas valstīs.

Lai pievērstu uzmanību aktualitātei un apspriestu, kā mēs kopā sadarbojoties varam aizpildīt šos trūkumus, labdarības organizācija RMHC Latvija un McDonald's šo piektdien, 22. novembrī, plkst. 13:30 organizē tiešraides diskusiju. Pievienojies mums Delfi portālā, lai uzzinātu, kāda ir labdarības loma bērnu veselības aprūpes pieejamības veicināšanā.

Diskusijā piedalās:

  • Guna Caune, RMHC Latvija izpilddirektore;

  • Ilze Fārneste, Madonas novada Sociālā dienesta vadītāja;

  • Renāte Čačka, Mamma, kuras bērni ir saņēmuši bērnu Mobilā veselības aprūpes centra ārstu konsultācijas;

  • Vladimirs Janevskis, McDonald’s vadītājs Baltijas valstīs.

Diskusiju moderēs Kristīne Stakena.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!