Krievijas kara Ukrainā septiņi iespējamie scenāriji
Vai karu atrisina Putina nāve? Iespējams, bet mēs to nezinām, saka pētnieks Valdis Kuzmins. Vai beidzot Krieviju spēcīgi sitīs sankciju ietekme, vai Rietumi beidzot patiesi vēlēsies izšķirošu Ukrainas uzvaru, vai ukraiņi var zaudēt motivāciju karot vai tieši otrādi - ar nepieciešamajiem ieročiem varēs nodrošināt sevi paši? Tie ir apstākļi, kuri katrs var būtiski mainīt kara gaitu. Tāpat kā katrs no iespējamajiem kara scenārijiem var piepildīties, ikviens no tiem var nenotikt. Tomēr šādas prognozes un to attīstības scenāriji ir pašsaprotama un nepieciešama militārās analītikas daļa, atzīmē Mārtiņš Vērdiņš, kurš to reiz apguvis arī ASV.
Piedāvājam ekspertu komentārus par septiņiem biežāk izskanējušajiem Krievijas iebrukuma Ukrainā scenārijiem - apstākļiem, kuri pie tiem var aizvest un iespējamajām sekām.
Piedāvājam ekspertu komentārus par septiņiem biežāk izskanējušajiem Krievijas iebrukuma Ukrainā scenārijiem - apstākļiem, kuri pie tiem var aizvest un iespējamajām sekām.
Četri eksperti
- Mārtiņš VērdiņšMilitārais analītiķis, LR Nacionālo bruņoto spēku rezerves kapteinis
- Jānis SlaidiņšZemessardzes štāba virsnieks, majors
- Dr. Valdis KuzminsMilitārais vēsturnieks, Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas pētnieks
- Pēteris Strautiņš“Luminor” galvenais ekonomists
Pirmais scenārijs
Krievijas ofensīva sagrauj Ukrainas spēju pretoties un Kijiva kā centrs zaudē kontroli pār visu teritoriju.
- Mārtiņš VērdiņšNo militārā viedokļa nereāls scenārijs. Okupēt un sagraut teorētiski viņi varētu, bet kontrolēt ne. Cenšoties kontrolēt, viņi pieredzētu Afganistānas scenāriju, tikai daudz skarbākā izpildījumā. Tiesa, pat pēc sākotnējiem plāniem Krievija nevēlējās visu Ukrainu, bet paredzēja atstāt ukraiņiem rietumus. To izpildei ir nepieciešama liela valsts daļa, vismaz Dņepras kreisais krasts un galvaspilsēta. Scenārijs teorētiski var piepildīties, ja Rietumu atbalsts izbeidzas, kāds notikums – nodevība vai līderu slepkavība – smagi grauj ukraiņu morāli un Krievijai tiek dota rīcības brīvība. Šobrīd tas šķiet neiespējami.
- Jānis SlaidiņšAbsolūti neiespējams scenārijs. Krievijas taktika nestrādā un nekas neliecina, ka
viņi to varētu mainīt. Ja vēl līdz pagājušajai vasarai, rudenim pastāvēja kādas šaubas, tad tagad rietumvalstīs ir vienota nostāja, ka Ukrainai ir jāpalīdz. Par to vairs nešaubās. Interesants scenārijs varētu būt Baltkrievijas iesaistes gadījumā, bet pagaidām tur ir mierīgi. - Valdis KuzminsEs neticu, ka pēc pēdējā gada Ukrainas inkorporācija Krievijas Federācjas sastāvā ir iespējama. Gadu ilgas bombardēšanas, spridzināšanas un iznīcināšanas. Mēs varam runāt par Donbasa iekļaušanu, joprojām iespējama ir četru reģionu, kurus [Krievijas līderis Vladimirs] Putins jau pasludināja par pievienotiem, iekļaušana Krievijas teritorijā. Bet tas ir arī viss – 143 miljonu valsts nevar tā vienkārši sagremot, iekļaut un pakļaut 40 miljonus.
- Pēteris StrautiņšTas ir mazticami. Krievija pusgadu cenšas ieņemt apmēram Jelgavas izmēra
pilsētu Bahmutu, bet Ukraina ir gandrīz desmit reizes lielāka par Latviju. Šāda scenārija ekonomiskā ietekme ir ļoti pretrunīga. Šis scenārijs būtu ļoti nevēlams to valstu ekonomikām, kuras robežojas ar Krieviju, jo krasi samazinātu investoru vēlmi šajās valstīs ieguldīt, kā arī veicinātu cilvēku aizbraukšanu no šīm zemēm. Savukārt citur Eiropā, kā arī ASV ietekme varētu būt pat pozitīva, jo Krievijas panākumi veicinātu ieguldījumus aizsardzībā, šīs valstis arī gūtu labumu no
bēgļu ieplūdes.
Otrais scenārijs
Karš tiek iesaldēts aptuveni šī brīža frontes līnijā.
- Mārtiņš VērdiņšŠis scenārijs ir ļoti ticams, jo nav redzama Rietumu vēlme panākt, lai Ukrainai ir izšķiroša uzvara. Tikai jautājums, ko nozīmē "iesaldēts". Ir Korejas variants, kur bez jebkādas vienošanās abas puses jau 70 gadus pārtraukušas šaut, turklāt, kas ir būtiski, uz "robežas" ir trešais spēks – amerikāņi. Otrs, ir kāda pagaidu vienošanās par pamieru. Tas Ukrainai būtu pats neizdevīgākais variants. Šādā gadījumā "iesaldēšana" ir tikai kara pagaidu stāvoklis. Krievijai resursi vēl ir, viņiem vajag pārgrupēties un viņi var turpināt, kamēr vēl redzamāk nesit sankciju ietekme vai arī tiek pilnībā ieslēgta kara ekonomika. Ja "iesaldē" fronti un sankcijas neatceļ, tad Krievija turpina noasiņot – būtiski, ka Krievija šobrīd tērē iepriekšējo paaudžu saražotos ieročus un munīciju, bet, lai tās atjaunotu, josta būs jāsavelk no jauna. Te vērts atcerēties Ziemas karu starp Krieviju un Somiju. Kurš to uzvarēja? Mūsu mitoloģijā Somija, bet teritorijas ieguva krievi. Abas puses pēc kara palika neapmierinātas – šādā situācijā konflikts nav "izkarots".
- Jānis SlaidiņšĻoti iespējams, bet Ukrainai ārkārtīgi neizdevīgs scenārijs. Pie šāda scenārija var novest nepietiekams atbalsts un Ukrainas spēku būtiska sakāve kādā būtiskā kaujā. Līdz šim tas nav noticis - bijušas taktiskas piekāpšanās, bet ukraiņi līdz šim nav piedzīvojuši būtisku sakāvi. Šādu apstākļu rezultātā konflikts uz laiku var apstāties aptuvenās šī brīža frontes robežās.
- Valdis KuzminsBeidzoties Otrajam Pasaules karam, notika principiāls pagrieziens starptautiskajā tiesību sistēmā un sabiedrības uztverē, kas ir karš. Līdz tam karš bija normāls valstu savstarpējo attiecību kārtošanas līdzeklis, pēc kura puses vienojas, noslēdzot miera līgumu, un viens ir zaudētājs, bet otrs - uzvarētājs. Pēc Otrā pasaules kara beigām situācija ir mainījusies - ar retiem izņēmumiem ir uzvarētājs un ir noziedznieks, kuru starpā nevar būt vienošanās. Tas rada apstākļus, ka iespējama tikai totāla kapitulācija vai konflikta "iesaldēšana". Zaudētājvalsts sabiedrība vairs nav gatava akceptēt zaudēšanu, bet arī uzvarētājvalsts sabiedrība nepieņem vienkāršu uzvaru - nepieciešams sodīt noziedznieku. Šīs diskusijas var dzirdēt gan Ukrainā, gan Krievijā. Rietumu atbalsts Ukrainai un Krievijas ekonomikas absolūts boikots ir atslēgas faktori, vai puses konfliktu "iesaldēšanu" pieļaus un spēs izturēt.
- Pēteris StrautiņšDiezgan ticams iznākums. Partneru apsolītās smagās bruņutehnikas apjoms ir mazs, bet Krievijai ir bijis laiks izveidot nocietinājumus Ukrainas ticamāko pretuzbrukumu virzienos. Ukrainas nespēja atkarot plašas teritorijas nenozīmētu, ka tā šīs teritorijas neatgriezeniski zaudēs. Ekonomisko sankciju ietekme uz Krieviju pamazām pastiprinās, skrūves tiek piegrieztas. Agri vai vēlu Krievijas politiskā vadība var atzīt, ka tai nav izdevīgi upurēt visas valsts attīstību, lai paturētu iekarotas zemes, kas ir niecīgas uz tās kopējās teritorijas fona. Taču tas var prasīt daudz laika. Krievijas pierobežu valstu riska uztvere varbūt pakāpeniski samazinātos, taču neatgrieztos pirmskara līmenī. Eiropa turpinātu palielināt ieguldījumus aizsardzībā. Turpinātos pakāpeniska sankciju pastiprināšana, taču nedomāju, ka tā vēl var krasi ietekmēt Latvijas ekonomiku, jo sadarbības apjoms jau ir krasi samazināts. Nozīmīga ietekme varētu būt medikamentu eksporta aizliegumam uz agresorvalstīm, bet tas būtu ļoti radikāls solis, nešķiet ļoti ticams. Tātad šo var saukt par ekonomiski “neitrālu” scenāriju.
Trešais scenārijs
Ukraina atgūst lielāko daļu kopš 2022. gada 24. februāra zaudēto teritoriju, pamatā likvidējot Krievijas izveidoto sauszemes savienojumu ar Krimu.
- Mārtiņš VērdiņšTicams scenārijs, kas ir ļoti līdzīgs esošās situācijas iesaldēšanai. Arī tas ļautu piepildīt rietumvalstīs izskanējušo tēzi – krieviem ļaut saglabāt seju jeb līdz galam nezaudēt, bet arī ukraiņi varētu justies gandarīti, ka parādīja velnu. Tas gan būtu tikai "iesaldētā" kara paveids - mazliet vairāk Krievijas pazemojuma, mazliet vairāk Ukrainas gandarījuma. Jautājums, vai šādā situācijā tiek saglabātas sankcijas - Krievija, atjaunojot ekonomiku, varētu gatavoties jaunam uzbrukumam. Arī Ukrainai nav pamata atteikties no Krimas un Donbasa, ja jau viņi ir tikuši līdz šīm teritorijām. Ilgtermiņā Ukraina var sakārtot ekonomiku, lai spētu bruņojumu nodrošināt sev paši.
- Jānis SlaidiņšĻoti ticams scenārijs, kuru paredzu piepildāmies tikko, kā to ļaus apstākļi kaujas laukā. Atšķirībā no krieviem, kuri acīmredzami nav ņēmuši vērā vēsturi, ukraiņi noteikti zina, ka, lai īstenotu operāciju, jāsagaida laikapstākļi, kad zeme spēj nest smago bruņutehniku. Paredzu, ka tas notiks jau drīz – šajā pavasarī vai vasarā. Zaporižjas apgabalā sagaidāms ukraiņu spēku trieciens – dūre uz dienvidiem līdz pat Azovas jūrai. Tas nogriezīs Krievijai sauszemes piekļuvi Krimai. Ģeogrāfiski tas ir vienkāršs scenārijs, jo tur ir vienīgi stepe, nav nekādu dabīgu šķēršļu. Domāju, ka te mēs arī redzēsim Polijas un Čehijas dotos ieročus, kuri nekur vēl nav parādījušies. Līdzīgi kā iepriekš, kad bija zināms par rietumvalstu bruņojumu piegādēm, kuras mēs ieraudzījām Harkivas operācijā, paredzu, ka arī šeit sagaidāms līdzīgs pārsteigums.
- Valdis KuzminsŠajā karā Ukrainas zaudējums var drīzāk izskatīties tuvs tam, kāds bija Somijas zaudējums pēc Ziemas kara - valsts zaudēja aptuveni 10% no savas teritorijas, bet saglabāja neatkarību. Dotajā brīdī Ukraina ir zaudējusi 16% savas teritorijas. Ja sabiedrība būs nogurusi no ieilguša kara, līnijas novilkšana kādā vietā varētu būt risinājums. Es neticu, ka Ukrainai ir iespēja atgūt pilnīgi visu teritoriju, šāds scenārijs ir ticamāks.
- Pēteris StrautiņšMilitārie eksperti par relatīvi ticamu uzskata Azovas jūras piekrastes atgūšanu, daudz lielākas šaubas ir par spēju atgūt kopš 24. februāra Krievijas iekarotās Donbasa teritorijas. Šāds šī scenārija variants man šķiet otrais ticamākais – likvidē sauszemes savienojumu ar Krimu, bet neatgūst Krievijas iekaroto Donbasa daļu. Ekonomiski šis scenārijs būtu ļoti līdzīgs otrajam, ar dažām niansēm. Krievijas pierobežas valstu riska uztvere samazinātos straujāk, jo Ukrainas panākumi iezīmētu ceļu uz kara beigām. Jebkāda teritoriju atgūšana var veicināt ukraiņu bēgļu aizbraukšanu no pašreizējās uzturēšanās zemēm, kas Latvijai drīzāk nebūtu izdevīgi, jo šie cilvēki palīdz risināt darbaspēka trūkuma problēmu.
Ceturtais scenārijs
Ukraina atgūst visu Donbasu.
- Mārtiņš VērdiņšŠis scenārijs atbilst rietumvalstu retorikai. Tas izskan kā pilnīga uzvara. Realizēšanās iespējas atkarīgas no tā, kā ukraiņiem klāsies frontē, kā arī Rietumu atbalsta. Runās rietumi ir par šo scenāriju, tomēr faktiskās piegādes drīzāk liecina par 2. vai 3. scenārija atbalstu.
- Jānis SlaidiņšDonbasa atgūšana, salīdzinot ar visu citu, ir tehniski vissarežģītākā. Tas ir Ukrainas reģions ar salīdzinoši ļoti blīvu apbūvi, kas ir arī visnocietinātākais, jo Krievijai jau vairākus gadus bija laiks to darīt, turklāt nelielā attālumā no Krievijas robežas. Krievijai militāri Donbasu būtu visvieglāk noturēt tieši īso apgādes ceļu dēļ. To labi apliecina arī tās šī brīža jaunākā ofensīva Luhanskas apgabalā, kas notiek salīdzinoši šaurā frontes posmā, kur no Krievijas robežas ir ļoti īsas un viegli uzturamas loģistikas un komunikācijas saites. Ticu, ka ukraiņi atgūs arī to, tikai atšķirībā no krieviem, kuri iet frontāli virsū katrai nocietinātai pilsētai, viņi to paņems knaibļu operācijās - sākumā ielenks, nogriežot apgādes ceļus. To, kad sāksies Donbasa atbrīvošana, noteiks pavasara operācijas (3. scenārija) gaita.
- Valdis KuzminsDonbasam pašam par sevi nav nekādas militāri stratēģiskās vērtības. Tas šos kara gadus bijis tikai kārts - sarunu objekts, lai turētu Ukrainu savā ietekmes sfērā. Tas bija līdzeklis PSRS atjaunošanas mērķu īstenošanai. Šie Putina mērķi līdz pērnajam gadam tika uzskatīti par deklaratīviem un uz iekšēju patēriņu vērstiem paziņojumiem, bet izrādījās, ka tie ir īsti. Tāpat reģionam jau izsenis, arī pirms 2014. gada, vairs nebija nekādas ekonomiskās nozīmes. No ekonomiskā viedokļa reģionam nulles vērtība bija jau tad, bet tagad tas ir pilnībā miris. Reģionu pie dzīvības uzturēja dažādas koruptīvas shēmas - nodokļu atlaides, mahinācijas, korupcija, tostarp pirms 2014. gada no Ukrainas puses. Pieņemot, ka karš nebūtu bijis un Ukraina sāktu ceļu uz iestāju Eiropas Savienībā, Donbass mirtu. Mirtu, jo tas jau izsenis bija ekonomiski neefektīvs.
- Pēteris StrautiņšVēl mazāk ticams scenārijs par trešo. Krievijas 2014. gadā iekarotajās Donbasa teritorijās (“mazajā” Donbasā) iedzīvotāju vairākums varētu būt naidīgi noskaņots pret Ukrainu. Šīs teritorijas ilgstoša kontrole līdz ar to prasītu augstu politisku un militāru cenu. Šī reģiona ekonomika jau ilgstoši ir bijusi izrauta no Ukrainas ekonomikas aprites. Mēģinājums atkarot “mazo” Donbasu palielinātu risku, ka Krievija ķersies pie izmisīgiem soļiem, pirmkārt kodolieroču lietošanas. Ekonomikai šis scenārijs ir līdzīgs trešajam scenārijam.
Piektais scenārijs
Ukraina atgūst Krimu.
- Mārtiņš VērdiņšAtgūstot Melitopoli un Berdjansku, Krima ir pat vienkāršāks mērķis par Donbasu. Bez sauszemes koridora visa Krima kļūst par Hersonu 2.0. – ieņemt grūti, bet noturēt arī grūti. Tīri militāri ukraiņiem pēc Azovas jūras sasniegšanas izdevīgāk ir iet iekšā Krimā nevis "tautas republikās", jo tās robežojas ar Krieviju tieši, un apgādes ceļi tur ir īsi un jau labi strādā. Tur apgādi nodrošināt un nocietinājumus izbūvēt ir viegli, jo aiz muguras visa lielā Krievija. Starp militārajiem analītiķiem viedoklis, ka militāra uzbrukuma turpināšanai Krima ir parocīgāka, ir populārs. Protams, pie šī scenārija lielais jautājums ir kodolieroču izmantošanas draudi.
- Jānis SlaidiņšKrima, lai gan tehniski vienkāršāk ieņemama par Donbasu, krieviem nes milzīgu simbolisko nozīmi. Krimu ar pārējo Ukrainu savieno divi sauszemes ceļi, bet tās apgāde no Krievijas ir ļoti ierobežota. Krievijas Melnās jūras flotes kuģi jau tagad ir aizdzīti no Sevastopoles ostas uz Novorosijsku, baidoties no raķešu un dronu uzbrukumiem. Attiecībā uz Krimu svarīgākais ir nevis militārais aspekts, bet Krimas nozīme Krievijas augstākajos ešalonos, un tas ir lielais nezināmais, kas tiek apsvērts gan vienā, gan otrā frontes pusē.
- Valdis KuzminsKrimas atgūšana un viss, kas saistās ar karadarbību pussalā ir uz robežas ar atomkaru. Mūsdienās Krimai ir daudz lielāka nozīme nekā senāk. 18. gadsimta beigās, kad Krievija uzvarēja Osmaņu impēriju un savā teritorijā iekļāva Krimu un apkārt esošās stepes, tai nozīme nebija gandrīz nekāda. Tagad Krima un īpaši Sevastopole ir izšķiroši svarīga Melnās jūras flotes infrastruktūras bāze. Ja Krievija zaudē Krimu, tās lielākā un kaujspējīgākā flote faktiski beidz eksistēt. Tās alternatīva - Novorosijska Melnās jūras austrumos ik rudeni piedzīvo lielas vētras, bet jaunas kara flotes bāzes izbūve izmaksātu astronomiskas summas. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc karš tika sākts tieši ar Krimas okupāciju. Vēsturē ir daudz piemēru, kad sabiedrības bijušajos impēriju centros - Portugālē, Spānijā, Francijā pamazām saprot, ka impēriju laiks ir beidzies. Piemēri ir sāpīgi, bet tādi ir.
- Pēteris StrautiņšPiebildīsim, ir arī šāds scenārijs – Ukraina atkaro Krimu, bet ne visu Donbasu. Krimas atkarošanai varētu būt lielāka ekonomiskā jēga nekā “mazā” Donbasa iekarošanai, jo tas nodrošinātu kontroli pār plašu Melnās jūras teritoriju, kur ir daudz dabas resursu. Atgriešanās pie visām 1991.gada robežām ir mazāk ticams scenārijs par iepriekšējiem. Atgriežoties pie 1991. gada robežām, Ukrainai būtu jāsakārto ļoti plašas izpostītas teritorijas ar zemu iedzīvotāju lojalitāti, kas ļoti nospriegotu tās administratīvos un ekonomiskos resursus.
Sestais scenārijs
Ukraina atgūst visu savu teritoriju un uzbrūk mērķiem Krievijā.
- Mārtiņš VērdiņšŠis ir nerelevants un nereāls scenārijs pirms noslēgsies kāds no iepriekšējiem scenārijiem. Ar raķetēm abas puses šaudās jau tagad, bet par to, vai kājnieki ieies Krievijā, ir pāragri runāt.
- Jānis SlaidiņšUzbrukums Krievijai Ukrainai nav vajadzīgs, un tā to ir skaidri norādījusi. To arī nepieļaus Rietumi. Par raķešu uzbrukumiem objektiem Krievijā atsevišķi savukārt nav tik lielas nozīmes runāt šajā aspektā, jo jau šobrīd redzam, ka kopš kara sākuma visā Krievijā kaut kas nepārtraukti sprāgst un deg.
- Valdis KuzminsVēsturiski piemēri šādam scenārijam, ja nerunājam par mitoloģizētiem stāstiem no vēl senākiem laikiem, ir divi. Viens norisinājās 17. gadsimta sākumā, kad Polijas karaspēks iebruka Maskavā, kas cita starpā noslēdzās ar Romanovu dinastijas sākumu Krievijā. Otrs piemērs ir Pirmais pasaules karš, kurā Krievija absolūti zaudēja. Impērija sabruka, notika Februāra revolūcija, pēc tam boļševiku apvērsums, kā rezultātā tika parakstīts Brestļitovskas miera līgums, ar kuru Krievija atzina pilnīgu sakāvi un notika faktiska demilitarizācija. Pēc tam, kad Vācija karā zaudēja, Krievijas jaunā vara līgumu vairs neatzina. Tomēr tas ir precedents, ka Krievija zaudēja karu, turklāt tobrīd zaudēja milzīgas teritorijas tostarp visu Baltiju, Ukrainu un daļu Rietumkrievijas. Abos gadījumos Krievijā rezultātā notika vērienīgas iekšpolitiskas izmaiņas. Šī vēsturiskā pieredze ir viens no iemesliem Rietumu atturībai aktīvāk palīdzēt Ukrainai, jo ir bažas, kas notiks ar Krieviju – bažas par vēl agresīvāka režīma rašanos.
- Pēteris StrautiņšPraktiski neiespējams scenārijs, jo šādu rīcību neatbalstītu Ukrainas partneri un arī neredzu, kāpēc Ukraina varētu to vēlēties. Šis scenārijs ir ļoti nevēlams Latvijas un visas pasaules ekonomikai, jo tas signalizētu par nopietniem eskalācijas riskiem. Varētu teikt, ka tad ekonomikā mainītos pilnīgi viss, tā sāktu darboties saskaņā ar kara laika principiem – resursu mobilizācija aizsardzībai, rastos karadarbības tiešu postījumu risks. Lieli valsts pasūtījumi var būt ļoti stimulējoši, IKP šādā gadījumā varbūt augtu strauji, bet neviens par to nepriecātos, jo dzīves kvalitāte krasi pasliktinātos.
Septītais scenārijs
Karš pārkāpj abu valstu robežas, izvēršoties par lielāku Krievijas-Rietumu konfliktu, ne tikai informatīvajā un kibertelpā, bet arī fiziskajā.
- Mārtiņš VērdiņšPagaidām mums ir sajūta, ka Rietumi kontrolē savu pusi, Krievija savu un Makrons ar sazvanīšanos uztur savstarpēju kontaktu, bet situācija var kļūt bīstama. Bīstamību var radīt pēkšņa un neparedzama notikumu attīstība, kurā puses laika trūkuma dēļ nespēj atgūt kontroli, kā arī sazināties ar otru pusi. Šādas situācijas var izraisīt jauši un nejauši incidenti, kā arī trešais spēks - piemēram, kāds no Krievijas ietekmīgajiem grupējumiem, redzot izdevīgumu sev. Tāpat, piemēram, nevaram pateikt arī kāda būtu poļu reakcija, ja pēkšņi tiktu īstenots plāns Krievijas spēkiem caur Baltkrieviju "nogriezt" Ukrainu, ejot gar Polijas robežu. Arī politiskās pārmaiņas, piemēram, prezidenta maiņa Francijā vai ASV var mainīt Rietumu iekšējo komunikāciju. Scenārijs ir reāls haotiskas situācijas brīdī, kurā puses vairs nespēj koordinēt reakciju.
- Jānis SlaidiņšIespējamība kā tāda pastāv. Ir vērts pievērst uzmanību tam, cik liela nozīme Krievijas propagandā tiek piešķirta sabiedrības gatavināšanai lielākam karam. Turklāt Krievijas uzstādījums jau labu laiku ir mainījies no Donbasa aizstāvēšanas un denacifikācijas, kas bija tās pirmie argumenti. Šobrīd Krievija faktiski runā vairs tikai pati par sevis aizstāvēšanu. Šādam mērķim jau ir pavisam cits svars.
- Valdis KuzminsPagaidām Krievijas dzīves līmenis elitei ir ļāvis izvairīties no sāpīgu lēmumu pieņemšanas - viņu dzīves turpinās gluži kā līdz šim. Viņi nesēž ierakumos, viņiem ir nauda un dzīve ir laba. Lēmums par atomkara sākšanu šāda tipa dzīvi izbeidz visiem uzreiz. Putina spējai vienpersoniski pieņemt lēmumus ir robeža, kas, manuprāt, ir viņa tuvāko cilvēku ģimeņu drošība un nākotne.
- Pēteris StrautiņšRietumi nevēlas iesaistīties tiešā militārā konfrontācijā ar Krieviju. Šādu scenāriju būtu jēga apspriest tad, ja sāktu piepildīties 1. vai 6. scenārijs, kurus uzskatu par ļoti mazticamiem. Ja kļūtu ticams Ukrainas valsts sabrukums, tad varētu runāt par apdraudējumu NATO valstīm un ticamu pamatojumu tām iesaistīties konfliktā. Neticu, ka Krievija pati uzbruks NATO valstīm, jo šāds solis tās situāciju tikai pasliktinātu. Latvijas un pasaules ekonomikai tas būtu ļoti nevēlams, pat katastrofāls scenārijs, līdzīgs 6. scenārijam, tikai ar vēl ātrāku attīstības gaitu.
Autors: Andris Kārkluvalks
Dizains: Oskars Dreģis
Foto: Pauls Patriks Briķis, Kārlis Dambrāns
Dizains: Oskars Dreģis
Foto: Pauls Patriks Briķis, Kārlis Dambrāns