- Viltus ziņas pavadīja priekšvēlēšanu kampaņu, vēlēšanu dienu, kā arī turpina parādīties pēc vēlēšanām.
- Ievērojamu daļu no tām radīja un turpina radīt Tramps. Tas nepārsteidz, jo viņš prezidentūras laikā pateicis vairāk nekā 20 000 reģistrētu nepatiesību.
- Tika prognozēta citu valstu iejaukšanās vēlēšanās, bet, lai gan ārvalstu aktoru darbība informācijas telpā konstatēta, tā nebija būtiska.
- Latvijā sociālajos tīklos izplatītā dezinformācija par ASV vēlēšanām ir neoriģināli tulkojumi vai pārnesumi no angļu un krievu valodas.
- Dezinformācijai par vēlēšanām uz pašu vēlēšanu iznākumu bija maza ietekme, jo svārstīgo balsotāju īpatsvars bija ļoti neliels.
- Dezinformācija par notikumiem šajā kontinentā izplatījās gan ar viltus ziņu, gan maldinošu attēlu, gan uz faktiem nebalstītu apsūdzību starpniecību.
Viens no centrālajiem dezinformācijas izplatītāju mērķiem bija noniecināt klimata pārmaiņu lomu kā faktoru, kura dēļ izcēlās ugunsgrēki.
Pastāvēja arī bažas par ārvalstu ietekmi uz nākamo vēlēšanu iznākumu, ņemot vērā, ka tika apstiprināta Krievijas iejaukšanās 2016. gada vēlēšanās. Kā secinājuši domnīcas "The Atlantic Council" dezinformācijas izpētes centra "Digital Forensic Research Lab" ("DFRLab") analītiķi, arī pirms šīm vēlēšanām publiski izskanējušas bažas par Krievijas vēlmi to atkārtot, kā arī pieļauts, ka šādi centieni varētu nākt no Irānas un Ķīnas. Uz Pekinas interešu esamību visbiežāk norādījis pats Tramps un augstu stāvošas ASV amatpersonas.
Tātad visi kaut ko gaidīja – Silīcija ielejas milži centās mazināt savu politisko atbildību, vienlaikus palielinot sociālo, un viltus ziņu atmaskošana, ne tikai patiesu ziņu stāstīšana kļuva par būtisku mediju funkciju. Tikmēr Tramps savu retoriku gan publiskās runās, gan sociālo tīklu ierakstos pats piesātināja ar nepatiesiem un maldinošiem vēstījumiem, un vairāki viņa administrācijas locekļi, kā arī augstas amatpersonas un atsevišķi mediji tos atkārtoja vai papildināja, faktiski nodrošinot nepārtrauktu viltus ziņu klātbūtni.
Par to, vai viltus ziņas bija izšķirošais faktors 2016. gada prezidenta vēlēšanās, vienprātības nav pat pētnieku vidū. Centrālās Floridas universitātes asociētais pasniedzējs un ANO Komunikācijas koordinācijas komitejas loceklis Krisaliss Raits norāda, ka pētījumos pierādīts, ka viltus ziņas iegūst daudzkārt lielāku ievērību nekā patiesība, turklāt, tā kā atklāts, ka neizlēmušo vēlētāju vidū viltus ziņām ir vislielākā uzticība, tieši vēlēšanās ar nelielu balsu starpību tām ir arī vislielākā nozīme. Tomēr, lai gan ciešās sāncensības faktors vairākos štatos piepildījās, vēsturiski lielākā dalība ASV vēlēšanās un polarizācija sabiedrībā norādīja, ka neizlēmušo, kurus dezinformācija un pēdējā brīža kampaņas var ietekmēt, bija maz.
Trampa prezidentūru iezīmē vairākas krīzes, no kurām lielākā, nenoliedzami, ir jaunā koronavīrusa pandēmija, kas prasījusi jau vairāk nekā 300 000 amerikāņu dzīvību un pavērsa lejup ekonomiskās izaugsmes līknes, uz kurām prezidents lika lielākās cerības. Tās visas pavadījušas arī Trampa paša nepatiesi apgalvojumi, piemēram, cenšoties mazināt koronavīrusa nozīmi un ietekmi, vienlaikus nepamatoti slavējot savu darbu pandēmijas apkarošanā. Tomēr tikai šopavasar, priekšvēlēšanu cīņai pieņemoties spēkā, prezidenta galvenā saziņas kanāla "Twitter" vadība nolēma, ka turpmāk pārbaudīs arī Trampa ierakstus. Pirmajā atzīmē šī gada maija nogalē tvīta lasītājiem tika ieteikts pārbaudīt citos avotos publiskoto informāciju par to, ka gadu desmitiem izmantotā balsošana pa pastu rada krāpšanās riskus.
There is NO WAY (ZERO!) that Mail-In Ballots will be anything less than substantially fraudulent. Mail boxes will be robbed, ballots will be forged & even illegally printed out & fraudulently signed. The Governor of California is sending Ballots to millions of people, anyone.....
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 26, 2020
Tuvojoties vēlēšanām, viltus ziņu kļuva vairāk, turklāt tieši šovasar strauji auga tā dēvētās "QAnon" konspirācijas teorijas popularitāte. Tās pamatā ir uzskats, ka pastāv visu kontrolējoša elite, bet Donalds Tramps teorijas piekritēju vidū kļuvis par tādu kā mītisku mesiju, kurš amerikāņus un pasaules sabiedrību no tās izglābs.
President Trump retweeted a conspiracy theory from a QAnon account today that claimed Barack Obama accidentally killed Osama Bin Laden's body double.
— Ben Collins (@oneunderscore__) October 13, 2020
Nobody cared! Nothing matters at all! pic.twitter.com/fitHAnbbOi
"Qanon" vārdā ir pastrādāti noziegumi, un ar to saistītas arī galēji labēji noskaņotu kaujinieku grupas, kā dēļ Federālais izmeklēšanas birojs teoriju pasludinājis par potenciālu pašmāju terora draudu. Neskatoties uz drošības iestāžu piesardzību, fakts, ka "QAnon" idejām, tostarp Trampa īpašajai lomai, tic lielas cilvēku masas, arī Tramps terorisma draudu veicināšanā apsūdzēto teoriju atbalsta. Līdz vēlēšanām viņš "Twitter" jau bija dalījies ar vismaz 265 ierakstiem no aptuveni 150 šīs teorijas ideju izplatītāju profiliem, vēstīja "Media Matters".
This morning @realDonaldTrump retweeted tweets from @The_Trump_Train.
— Travis View (@travis_view) November 28, 2018
That account has previously promoted QAnon and the #WWG1WGA hashtag.
This is the third pro-QAnon account Trump has retweeted or quote-tweeted. The previous pro-Q accounts are @WyattEarpLA and @MAGAPILL. pic.twitter.com/f4rMJpxOqL
Par spīti amatpersonu norādēm, ka biļeteni šī gada vēlēšanām nemaz nav izsūtīti un medija publicētajā fotogrāfijā redzama 2018. gada vidustermiņa vēlēšanās neizmantoto aplokšņu nogāde pārstrādei, vēlēšanas apvijošu viltus ziņu plūsma bija tikai sākusies.
"Dezinformācija, protams, bija. Šajā laikā tā lielākoties bija par vēlēšanu procesa leģitimitāti. Tika izteikti apgalvojumi, ka vēlēšanas ar pasta palīdzību novedīs pie falsifikācijām, tika meklēti visādi motīvi, kāpēc Baidens gribētu viltot vēlēšanas. Bija arī citas tēmas – Baidena dēla Hantera Baidena saistība ar Ukrainas uzņēmumu, izteiktas šaubas par Baidena veselības stāvokli, līdzīgi kā tas bija 2016. gada vēlēšanās saistībā ar Hilariju Klintoni," portālam "Delfi" stāsta Aleksejeva.
...I WON THE ELECTION, BIG. https://t.co/oFF4uzNBpe
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 6, 2020
AP faktu pārbaudes un dezinformācijas atmaskošanas nodaļas redaktore Kārena Mahabira atklāja, ka neilgā laikā pēc vēlēšanu iecirkņu slēgšanas viņas komandā strādājošie žurnālisti jau bija atmaskojuši aptuveni 20 spāņu un angļu valodā izplatītas viltus ziņas.
Foto: Kārlis Dambrāns
Vienīgo līdz šim vēlēšanās vēl nepieredzēto pārsteigumu dezinformācijas ziņā sagādāja pats Tramps, maldīgi paziņojot, ka ir uzvarējis. Prezidents izmantoja balsu skaitīšanas procesa ieilgšanu un tās radīto neziņu, lai ar dezinformāciju maldinoši skaidrotu notiekošo. Lai gan viņš, kā jau minēts iepriekš, prezidentūras laikā izteicis vairāk nekā 20 000 nepatiesību, prezidenta paziņojums, kā arī nepiekāpšanās pēc zaudētām vēlēšanām ir nepieredzēts precedents.
Līdz Latvijas informācijas telpai nonāk tikai neliela daļa no viltus ziņām, un ziņotāji visbiežāk ir tie paši cilvēki, kuri noliedz pandēmiju vai cīnās pret tās dēļ noteiktajiem ierobežojumiem. "Nav tā, ka viņi ir oriģināli. Viņi iedvesmojas no tā, kas ir radīts citās vietās, kā arī sava loma ir valodu pieejamībai. Latvijā uzaugušajiem ērtākās ir krievu un angļu valoda, attiecīgi arī šīs viltus ziņas nāk no angliski runājošām valstīm, piemēram, par vakcināciju no Lielbritānijas un Krievijas. Šajā vērtību komplektā antiliberālo ideju piekritējiem daudzu acīs piederas arī Tramps, kurš tad tiek iepīts dažādos naratīvos," skaidro Aleksejeva.
Par spīti bažām un viltus ziņām, ietekmīgas dezinformācijas kampaņas ar graujošu ietekmi tieši uz vēlēšanām ne no ārvalstu aktoru puses, ne iekšēji šogad nevarēja novērot. Viegli pamanāms gan ir kāds cits fenomens – viltus ziņas ir kļuvušas par ikdienišķu rutīnu, turklāt to autors vai atbalstītājs bieži ir pats prezidents. Viņa sniegtā informācija palielinājusi sabiedrības polarizāciju, kā rezultātā šogad vēlēšanās izvēle starp diviem kandidātiem nereti tika atstāta otrajā plānā – cilvēki pirmkārt balsoja par vai pret Trampu. Turklāt balsoja tik aktīvi un pārliecināti, ka viltus ziņu kampaņu potenciālā auditorija – neizlēmušo un svārstīgo – bija neliels īpatsvars.
Ilgtermiņā aizejošā prezidenta Trampa rīcība gan radījusi savai valstij un Rietumu pasaulei jaunus izaicinājumus – sistemātiska faktu apšaubīšana un noliegšana, reprezentablāko mediju dēvēšana par "viltus ziņu" izplatītājiem un vēlēšanu procesa uzticamības graušana acīmredzami nostiprinājusi viņa atbalstītāju bāzi, kas varētu noderēt nākamajās prezidenta vēlēšanās pēc četriem gadiem, taču vienlaikus bojājusi demokrātijas tēlu un iedrošinājusi autoritārus un populistiskus līderus citviet pasaulē.