Tehnoloģiju attīstības un Eiropas Zaļā kursa virzītās izmaiņas energoapgādē ir būtiskas, visai sabiedrībai nepieciešamas, taču tās nes līdzi virkni izaicinājumu, ar kuriem jāsaskaras visiem energoapgādes nozares spēlētājiem – gan pakalpojumu nodrošinātājiem, gan saņēmējiem. Šie jautājumi plaši pārrunāti pirmajā nozares inovāciju forumā "AC/DC Tech", kuru AS "Sadales tīkls" organizēja, lai tematu aktualizētu dienaskārtībā, "pie viena galda" pulcējot dažādas iesaistītās puses. Atziņu pēc foruma ir daudz, tās ir vērtīgas un skar dažādus nozares virzienus. Tagad, ķeroties pie darbiem, mūsu un pārējo iesaistīto pušu uzdevums ir tās ņemt vērā, lai kopīgiem spēkiem valstī būvētu drošu, stabilu un zaļu nākotnes energoapgādi.
Ja pēc foruma būtu jāizceļ viens lielais un apkopojošais secinājums, tas būtu šis: ceļā uz videi draudzīgāku energoapgādi ir ārkārtīgi būtiska koordinēta sadarbība nozarē, proti – savā starpā ir jārunā un efektīvi jāsastrādājas visām iesaistītajām pusēm, tostarp īpaši – elektroenerģijas pārvades un sadales operatoriem ar nozares ministrijām. It kā vienkārša un loģiska atziņa, taču, lai koordinēta sadarbība notiktu, pie tā jāstrādā. Prieks, ka to, atklājot forumu, īpaši uzsvēra arī ekonomikas ministrs. Šāda koordinēta sadarbība palīdzēs iztikt bez paralēlām investīcijām un papildu ietekmes uz sabiedrisko pakalpojumu tarifiem, kas ir visas sabiedrības interesēs.
Latvija uz Eiropas fona jau pašlaik ir zaļa valsts, jo lielu daļu elektroenerģijas ražojam hidroelektrostacijās, kas ir videi draudzīga metode. Tāpat šobrīd Latvijā saražotās zaļās elektroenerģijas īpatsvars ir 41 % – tas ir salīdzinoši labs rezultāts, tomēr Eiropas klimatneitralitātes mērķi pieprasa to vēl jūtami kāpināt. Mūsu Nacionālais enerģētikas un klimata plāns 2021.–2030. gadam ietver virkni ambiciozu mērķu, kas noteiktajā posmā jāsasniedz, lai 2050. gadā Eiropa būtu pirmā klimatneitrālā pasaules daļa. Proti, uz to brīdi mums visā Eiropas teritorijā jāsasniedz CO2 nulles emisiju līmeni un to nevarēsim paveikt bez elektroenerģijas sadales sistēmas pielāgošanas izkliedētajai ģenerācijai – vietām tā būs jāpārbūvē, jānodrošina atbilstošas tehnoloģiskās sistēmas, jāpadara sistēma viedāka.