Projektēšanas un izbūves procesā pie 'Sadales tīkla' ir saules elektrostacijas ar kopējo ražošanas jaudu 900 MW
Foto: Publicitātes foto
Elektroenerģijas sadales sistēmai pieslēgtā saules enerģijas ražošanas jauda (gan mikroģeneratori, gan elektrostacijas) triju gadu laikā pieaugusi aptuveni deviņas reizes – no 17 megavatiem (MW) 2021. gadā uz gandrīz 150 MW patlaban. Papildu projektēšanas, izbūves vai jau nodošanas procesā pie elektroenerģijas sadales sistēmas operatora AS "Sadales tīkls" vien ir saules elektrostacijas ar kopējo ražošanas jaudu apmēram 900 MW, vēl lielāks rezervēto ģenerācijas jaudu apjoms ir pie pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls". Saules enerģija Latvijā attīstās ļoti strauji, un pašreizējie dati apliecina, ka nākotnē Latvija ar saules enerģiju būs nodrošināta vairākkārtīgi. Taču izaicinošs būs jautājums par rīcību ar saražotās elektroenerģijas pārpalikumiem, kā arī jautājums par bāzes ražošanas jaudām, kas ar enerģiju sabiedrību nodrošinātu laikā, kad saule nespīdēs, forumā "AC/DC Tech 2023" akcentēja enerģētikas nozares eksperti.

Klimata un enerģētikas ministrs Raimonds Čudars uzsvēra, ka gan pārvades, gan sadales elektrotīklam ir izšķiroša nozīme atjaunīgās enerģijas attīstībā. "Mums ir jārēķinās ar atjaunīgās enerģijas ražošanas jaudu nepastāvību – tās jāintegrē kopējā energoresursu bilancē tā, lai sistēma kalpotu kopējam labumam, tautsaimniecībai, kopējai sabiedrības labklājībai. Izšķirošs ir jautājums par šo jaudu savietošanu ar citām ražošanas jaudām, arī jautājums par to, ko darīsim ar saražotās elektroenerģijas pārpalikumu, kā izmantosim enerģijas uzkrāšanas tehnoloģijas. Jādomā ilgtspējīgi – nedrīkstam pārinvestēties tur, kur šīs investīcijas nav nepieciešamas. Vēsturiski jau esam saskārušies ar šādām situācijām," atklājot trešo forumu "AC/DC Tech", pauda Čudars.

Starptautiskās Atjaunīgo energoresursu aģentūras (IRENA) tehnoloģiju un infrastruktūras vadītājs Simons Benmaraze (Simon Benmarraze) skaidroja, ka līdz ar atjaunīgo energoresursu (AER) ienākšanu elektroenerģijas sadales sistēmas operatoriem jāstrādā pie biznesa modeļu transformēšanas, piemēram, attīstot enerģijas uzglabāšanas risinājumus, un arī citos veidos. "Nodrošinot stabilu un drošu elektrotīkla darbību, elektrības sadales sistēmas operatori ne tikai sniedz nepieciešamo elektroapgādes pakalpojumu sabiedrībai, bet arī palīdz samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas, nodrošinot izkliedēto ģenerāciju, balansējot piedāvājumu un pieprasījumu stabilai tīkla darbībai," skaidroja pasaules mēroga eksperts.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!