Valdības otrdien panāktā konceptuālā vienošanās paredz, ka Rīga vērienīgā dzelzceļa projekta "Rail Baltica" ieviešanas pirmajā posmā tomēr netiks iekļauta, jo valsts to nevar atļauties. Kādi ir šī lēmuma plusi un mīnusi? Kādēļ kavējas vērienīgā "Rail Baltica" projekta virzība un kurš par to atbildīgs? Cik miljardus Latvijai izmaksās šī projekta realizācija? Par šiem un citiem jautājumiem raidījumā "Spried ar Delfi" žurnālists Andris Auzāns runā ar Saeimas Parlamentārās izmeklēšanas komisijas par "Rail Baltica" projekta īstenošanu vadītāju Andri Kulbergu (AS) un "Eiropas Dzelzceļa līnijas" valdes priekšsēdētāju Ēriku Diļevu.
Projekta "Rail Baltica" ietvaros paredzēts izveidot Eiropas standarta sliežu platuma dzelzceļa līniju no Tallinas līdz Lietuvas un Polijas robežai. Ja sākotnēji šo projektu daudzi vairāk saistīja ar pasažieru pārvadājumu jomas attīstīšanos, tad pēdējos gados ir apjausta tā potenciālā nozīme tieši militārajā sektorā.
Tomēr projekta ieviešanas gaita līdz šim ir bijusi krietni ilgāka nekā gaidīts un sarežģījumiem bagāta. Tostarp dažu gadu laikā izmaksas ir augušas vairākkārtīgi.
Atbilstoši jaunākajai projekta ieviesēja "RB Rail" informācijai "Rail Baltica" tikai pirmās kārtas izmaksas vien Baltijā varētu sasniegt 14,3 miljardus eiro, no tiem Latvijā – 5,5 miljardus eiro. Turklāt divsliežu ceļa vietā pamattrasē iecerēts izbūvēt viensliežu ceļu, citādi tas izmaksātu vēl vairāk. Jāatgādina, ka vēl 2017. gadā šī projekta kopējās izmaksas tika lēstas 5,8 miljardu eiro apmērā, savukārt pēdējie aprēķini liecina, ka tie būs aptuveni 23,8 miljardi eiro.
Jau vēstīts, ka Ministru kabinets 26. novembrī konceptuāli vienojās par Eiropas dzelzceļa projekta "Rail Baltica" ieviešanas pirmo posmu, kas paredz izbūvēt sliedes no Lietuvas robežas līdz Igaunijas robežai, bet Rīgā Eiropas dzelzceļš sākotnēji netiek plānots. Tā vietā iecerēts daļēji pabeigt stacijas Rīgas centrā un lidostā, ko varētu izmantot esošie vilcieni "ViVi".
Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) valdības sēdē norādīja, ka visi vēlas, lai "Rail Baltica" brauktu cauri Rīgai, tomēr valstij patlaban un tuvākajā laikā tam naudas nebūs. Viņa arī uzsvēra, ka jāapstādina potenciāli tēriņi projekta aktivitātēm, ko Latvijā pagaidām neplāno īstenot.
Šajā Ministru kabineta sēdē tika uzklausīts Satiksmes ministrijas sagatavotais ziņojums par "Rail Baltica" projekta ieviešanas scenāriju Latvijas teritorijā. Ziņojums gan netika pieņemts, bet divu nedēļu laikā tiks precizēts to pavadošais protokola lēmums. Paredzēts, ka nākamajā nedēļā valdība turpinās izskatīt "Rail Baltica" pirmās kārtas scenāriju, precizējot prokollēmumā noteiktos punktus.
Raidījuma "Spried ar Delfi" jaunākās epizodes ir pieejamas Apple un Spotify podkāstos!