Gruzijā nerimst protesti pēc valdības lēmuma – līdz 2028. gadam atteikties no iestāšanās sarunām ar Eiropas Savienību (ES). Kā vērtējami valsts iedzīvotāju viedokļi šajā jautājumā, kā atteikšanās no iestāšanās sarunām ietekmēs Gruzijas tēlu un attiecības ar ES valstīm, kā vērtējama valsts iedzīvotāju protestu apspiešana un kādi ir notikumu attīstības turpmākie scenāriji, par to raidījumā "Spried ar Delfi" žurnāliste Laura Ozoliņa runā ar NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra vecāko eksperti Elīnu Langi-Ionatamišvili un Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieku Armandu Astukeviču.

Kā vēstīts, Baltijas valstis kopīgi vienojušās piemērot nacionālās sankcijas pret likumīgo protestu apspiedējiem Gruzijā, svētdien paziņojusi Latvijas ārlietu ministre Baiba Braže (JV).

Tikmēr Latvijas Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs telefonsarunā ar Gruzijas prezidenti Salomi Zurasbišvili apliecinājis atbalstu valsts eiropeiskajam ceļam, liecina prezidenta publiskotais ieraksts sociālajos tīklos.

Protesti Tbilisi notiek kopš pagājušās ceturtdienas, kad Gruzijas premjerministrs Iraklijs Kobahidze paziņoja, ka Gruzija līdz 2028. gada beigām atsakās no iestāšanās sarunām ar ES.

Demonstrāciju laikā izraisījušās sadursmes, un policisti pielietojuši nesamērīgu spēku pret protestētājiem.

Rietumvalstis asi kritizē Tbilisi par pārmērīgu policijas spēku vēršanu pret demonstrantiem. Arī ANO augstais cilvēktiesību komisārs Folkers Tirks pirmdien pauda bažas, ka Gruzijas tiesībsargājošās iestādes izmanto neproporcionālu spēku.

Opozīcijas partijas un Zurabišvili neatzīst vēlēšanu rezultātus, uzskatot tos par viltotiem, un boikotē jauno parlamenta sasaukumu. Prezidente svētdien aicināja izsludināt jaunas parlamenta vēlēšanas.

Gruzijas parlamenta vēlēšanās 26. oktobrī saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem uzvarēja partija "Gruzijas sapnis", kas pie varas atradusies jau desmit gadus un tiek apsūdzēta par tuvināšanos Krievijai.

Zurabišvili uzskata, ka jaunais parlamenta sasaukums ir antikonstitucionāls, un ar Konstitucionālās tiesas starpniecību cenšas panākt vēlēšanu rezultātu anulēšanu.

Raidījuma "Spried ar Delfi" jaunākās epizodes ir pieejamas Apple un Spotify podkāstos!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!