Lai gan no šī gada Latvijā stājies spēkā aizliegums tirgot elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumus un tabakas aizstājējproduktus, kas satur aromatizētājus, atsevišķi tirgotāji ir atraduši veidus, kā aizliegumu apiet. Jaunā prakse ir pārdot tabakas aizstājēju produktus un aromatizētājus atsevišķi, turklāt aromatizētāji tagad tiek reklamēti kā pārtikas piedevas. Vai šādi aizlieguma apiešanas mēģinājumi bija iepriekš prognozējami un no tiem varēja izvairīties, vai sekos kāda ministrijas rīcība, lai likumu precizētu, un vai šie aromatizētāji ir kaitīgi veselībai – par šiem un citiem jautājumiem raidījumā "Spried ar Delfi" žurnālists Andris Auzāns runāja ar Veselības ministrijas parlamentāro sekretāru Artjomu Uršuļski (JV) un Saeimas deputāti, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidenti Līgu Kozlovsku (ZZS).
No 1. janvāra Latvijā visa veida tabakas izstrādājumus drīkst pirkt tikai no 20 gadu vecuma, kā arī ir aizliegts pārdot elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumus un tabakas aizstājējproduktus, kas satur aromatizētājus. Kā izņēmumi elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumiem un tabakas aizstājējproduktiem ir atļauti aromatizētāji, kas rada tabakas smaržu vai garšu.
Tiesa, novērojumi liecina, ka garšas piedevu tirgošana ir jaunais risinājums, kā daļa e-cigarešu tirgotāju apiet šo nupat spēkā stājušos aizliegumu pārdot elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumus un tabakas aizstājējproduktus, kas satur aromatizētājus.
"Delfi", apkopojot vairāku e-cigarešu, tostarp "Salt" zīmola veipu, lietotāju teikto, secināja, ka aizliegums tirgotāju dzīvē neko daudz nav mainījis, lai gan dažas iepriekš ikdienišķas lietas sarežģījis. Piemēram, vislielākās izmaiņas skārušas tos, kas iepriekš lietojuši vienreiz lietojamos dažādu garšu "saltus", jo tādus Latvijā vairs netirgo. Tomēr pie "garšām" e-cigarešu lietotāji joprojām var tikt, iegādājoties pašu smēķēšanas ierīci, kurā ir nikotīns, papildus nopērkot "pārtikas aromatizatoru" un sajaucot tos kopā.
Par tirgotāju atrastajiem apkārtecļiem e-cigarešu "garšiņu" aizliegumam sīkāk lasi šeit.
Veselības inspekcijas pārstāve Iveta Balode portālam "Delfi" iepriekš apliecināja, ka iestādei ir zināms, ka pārtikas aromatizētāju tirdzniecību ir uzsākuši komersanti, kuru tirgoto preču sortimentā agrāk nebija šādas preces. Šobrīd inspekcija par šo situāciju apkopo informāciju, lai to tālāk nodotu Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD), kurš uzrauga pārtikas produktu apriti Latvijā.
Balode pieļāva, ka komersanti, kas, tirgojot pārtikas aromatizētājus, norāda uz to pievienošanu elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumiem, visticamāk, neapzinās potenciālo risku, kas var rasties patērētājam, ja preci izmantos mērķim, kam tā nav paredzēta. Arī Veselības ministrijā portālam "Delfi" iepriekš uzvēra, ka pārtikas aromatizētāji ir domāti tieši pārtikai, savukārt, ja šos šķidrumus karsē un ieelpo, neviens nevar sniegt garantijas par to drošumu veselībai.
Tāpat ziņots, ka no šī gada noteikts ierobežojums ražot un laist tirgū tabakas izstrādājumus un citus smēķēšanas produktus, kas vizuāli atgādina saldumus, uzkodas, kā arī rotaļlietas. Ar grozījumiem likumā nostiprinātas arī prasības, kādām jāatbilst tabakas aizstājējproduktiem, lai tos varētu laist tirgū, tostarp prasības sastāvam, iepakojuma noformējuma nosacījumi un informācija, kas produktiem jāpievieno.
Noteikts arī aizliegums tabakas izstrādājumus, tabakas aizstājējproduktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un to uzpildes tvertnes aizliegts pārdot patērētājam un patērētājam aizliegts tās iegādāties, izmantojot distances saziņas līdzekļus, tajā skaitā ārpus Eiropas Savienības dalībvalsts vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts teritorijas.
Tāpat noteikts naudas sods par tabakas aizstājējproduktu aprites regulējuma pārkāpumiem, piemēram, to iegādāšanos internetā. Līdz šim tabakas karsēšanas ierīces, kā arī tabakas aizstājējprodukti likumā netika regulēti.
Tāpat noteikts ierobežojums, kas attiecas arī uz jau iepriekš tirgū piedāvātiem tabakas izstrādājumiem. Precizēts, ka aizliegts pārdot tādu smēķēšanai paredzētu tabakas izstrādājumu, arī jaunieviestu tabakas izstrādājumu, kuru sastāvā ir mentols, tā analogi un geraniols. Līdz ar to tiek precizēts jau pērn spēkā esošais aizliegums pārdot šādus produktus, kuru sastāvā ir piedevas, kas atvieglo ieelpošanu vai nikotīna uzņemšanu.
Likumā no šā gada arī pastiprināti sodi par tabakas produktu aprites pārkāpumiem. Par tabakas izstrādājumu, tabakas aizstājējproduktu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču vai to uzpildes tvertņu pārdošanu personām, kuras ir jaunākas par 20 gadiem, var piemērot naudas sodu pārdevējam no 280 līdz 700 eiro, bet juridiskajai personai – no 700 līdz 7100 eiro. Iepriekš par šo produktu pārdošanu 18 gadus nesasniegušām personām pārdevējam varēja piemērot sodu no 280 līdz 350 eiro, bet juridiskajai personai - no 700 līdz 1400 eiro.
Raidījuma "Spried ar Delfi" jaunākās epizodes ir pieejamas Apple un Spotify podkāstos!