Nupat pieņemtie Alkoholisko dzērienu aprites likuma grozījumi paredz, ka no šā gada 1. augusta ievērojami tiks saīsināts atļautais alkohola tirdzniecības laiks. Tomēr jau tiek paustas bažas, ka cīņai ar alkoholisma izplatību būs arī ēnas puses un ierobežojumi negatīvi atsauksies uz mazajiem tirgotājiem. Vai jaunie grozījumi palīdzēs mazināt alkoholismu Latvijā un kā tie ietekmēs vietējos ražotājus un tirgotājus, kā arī par to, vai ierobežojumiem nevajadzētu būt vēl stingrākiem, raidījumā "Spried ar Delfi" trešdien, 15. janvārī, žurnālists Andris Auzāns runāja ar ārstu Pēteri Apini, Latvijas Alkohola nozares asociācijas izpilddirektoru Dāvi Vītolu un veikalu tīkla "top!" valdes locekli un mārketinga direktori Ilzi Priedīti.

Jau vēstīts, ka Saeima 9. janvārī galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Alkoholisko dzērienu aprites likumā, kas paredz ierobežot alkoholisko dzērienu pieejamību, reklāmu un mārketingu.

Ar grozījumiem tiks ierobežots laiks, kurā mazumtirdzniecībā, tostarp tīmekļvietnēs un mobilajās lietotnēs, varēs iegādāties alkoholiskos dzērienus. Tostarp no 1. augusta stāsies spēkā ierobežojumi, ka no pirmdienas līdz sestdienai alkoholu varēs iegādāties no pulksten 10.00 līdz 20.00, bet svētdienās – no pulksten 10.00 līdz 18.00.

Savukārt, lai ierobežotu impulsīvu alkoholisko dzērienu iegādi, tīmekļvietnē vai mobilajā lietotnē iegādātos alkoholiskos dzērienus varēs piegādāt pircējam ne ātrāk kā pēc sešām stundām no pasūtīšanas brīža. Tāpat, lai mazinātu impulsīvu alkohola iegādi, grozījumi paredz tādu tirdzniecības veicināšanas pasākumu aizliegumu, kas piedāvā iegādāties uzreiz vairākas alkoholisko dzērienu vienības par zemāku cenu, kā arī alkoholisko dzērienu atlaides patērētāja lojalitātes programmas ietvaros.

Saeima arī lēmusi, ka alkohola cenu un atlaižu reklāma būs aizliegta preses izdevumos, drukātos reklāmas izdevumos un publikācijās, kinoteātros, tīmekļvietnēs un tiešsaistē, izmantojot pasta (arī elektroniskā pasta) pakalpojumus, kā arī mazumtirdzniecības vietās, kurās norisinās alkoholisko dzērienu tirdzniecība. Tāpat mazumtirdzniecības vietās būs jāizvieto labi redzams uzraksts, kas brīdina, ka alkoholisko dzērienu lietošanai ir negatīva ietekme uz veselību, tos nedrīkst pārdot nepilngadīgajiem, un viņi nedrīkst tos iegādāties, lietot un glabāt.

Līdz ar grozījumiem noteikti aizliegumi tirdzniecības (tai skaitā, izmantojot distances līgumu) un pakalpojumu sniegšanas vietās, kurām ir vai nav izsniegta speciālā atļauja (tostarp skaistumkopšanas saloni, frizētavas, kāzu saloni, elektropreču veikali, auto piederumu veikali u.c.), piedāvāt alkoholiskos dzērienus par velti, kā dāvanu vai kompensāciju. Bet azartspēļu organizēšanas vietās būs aizliegta alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecība to patērēšanai uz vietas pie spēļu automātiem, kāršu, kauliņu un ruletes spēļu galdiem vai citām azartspēļu iekārtām. Šīs normas mērķis ir nodalīt divus atkarību raisošus procesus, teikts likumprojekta anotācijā.

Likuma autori uzsver, ka Latvijā patērētais alkohola daudzums ir augstākais gan Eiropas Savienības, gan Ekonomikas sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū.

Vienlaikus jau ir izskanējis, ka, tāpat kā savulaik izzuda diennakts veikali pēc šobrīd spēkā esošo alkohola tirdzniecības ierobežojumu pieņemšanas, arī tagad grozījumiem būs ietekme uz veikalu darba laiku. Tāpat paustas bažas par to, ka "vieta tukša nepaliks" un šādi ierobežojumi varētu veicināt nelegālā alkohola tirgus uzplaukumu.

Raidījuma "Spried ar Delfi" jaunākās epizodes ir pieejamas Apple un Spotify podkāstos!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!