Aktīvu viedokļu apmaiņu sociālajos medijos raisījuši plāni ierobežot ārvalstīs pirktu automašīnu pārdošanu. Valdība atbalstījusi likuma grozījumus, kas paredz noteikt ierobežojumus uzreiz pārdot ārvalstīs iegādātus transportlīdzekļus, kuru vecums ir līdz 10 gadiem. Kāpēc šāds nosacījums nepieciešams, ko šīs likuma izmaiņas dos, un kādas ir izplatītākās shēmas, kā lietotu auto tirdzniecībā izvairās no nodokļu nomaksas un kā šādas iespējas ierobežot, par to otrdien, 21. janvārī, raidījumā "Spried ar Delfi" žurnāliste Laura Ozoliņa runāja ar 14. Saeimas deputātu Andri Kulbergu (AS) un Lietoto automašīnu tirgotāju asociācijas vadītāju Uģi Vītolu.
Kā ziņots, iecerēts noteikt ierobežojumus uzreiz pārdot ārvalstīs iegādātus transportlīdzekļus, kuru vecums ir līdz 10 gadiem. Pašlaik šāds ierobežojums ir tikai transportlīdzekļiem, kas nav vecāki par 5 gadiem. Šādas izmaiņas Ceļu satiksmes likumā 14. janvārī atbalstīja valdība.
Finanšu ministrija (FM) skaidro, ka grozījumi paredzēti, lai lietotu transportlīdzekļa tirdzniecības jomā mazinātu ēnu ekonomikas riskus, novērstu prettiesiskas darbības valsts ieņēmumu jomā un nodrošinātu korektu nodokļu iekasēšanu.
Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sniegto informāciju transportlīdzekļiem, kuru vecums ir lielāks par pieciem gadiem un to vērtība ir augsta, ir konstatējami dažādi nodokļu nomaksas riski.
Viens no izplatītiem riskiem ir saistāms ar neskaidras izcelsmes naudas līdzekļu izmantošanu transportlīdzekļu iegādei, norāda VID. Lieguma piemērošana transportlīdzeklim un tas, ka nodokļu maksātājam būs jāspēj pierādīt naudas līdzekļu izcelsmi (ja dati nesakritīs ar VID rīcībā esošo informāciju), veicinās nodokļu maksātāju ienākumu labprātīgu deklarēšanu un iedzīvotāju ienākuma nodokļa nomaksu valsts budžetā, skaidro FM.
Otrs izplatīts nodokļu nomaksas risks ir saistīts tieši ar transportlīdzekļu tirdzniecības uzņēmumiem, kas izvairās no pievienotās vērtības nodokļa (PVN) nomaksas, piemēram, nedeklarē darījumu. Lieguma piemērošana un papildus apstākļu noskaidrošana (ja tāda būs nepieciešama), veicinās transportlīdzekļu tirdzniecības uzņēmumus uzrādīt visu apgrozījumu un papildus deklarēt un nomaksāt PVN, norāda FM.
Transportlīdzekļu tirdzniecības nozarē ir konstatējami arī citi nodokļu nomaksas riski. VID identificē ēnu ekonomikā darbojošās gan fiziskas, gan juridiskas personas, kas nodarbojas ar transportlīdzekļu pārpirkšanu un izvairās no nodokļu nomaksas.
Raidījuma "Spried ar Delfi" jaunākās epizodes ir pieejamas Apple un Spotify podkāstos!