80. gadu beigās
dibināts Latvijas Kultūras fonds, un Ziedonis ir tā priekšsēdētājs līdz 1993. gadam. Šajā laikā viņa vadībā izveidota Spīdolas balvas stipendija, Daugavas krasta sakopšanas programma, bērnu folkloras kustība “Pulkā eimu, pulkā teku”, kā arī veicināta Latgales podnieku skolas dibināšana.
“Es vienmēr esmu baidījies viņa dzeju ietērpt mūzikā,” saka Jānis Lūsēns. “Man viņa dzeja šķiet tādas filosofiski skaistas pārdomas. Viņa valoda šķiet garšīga pati par sevi, ka to nevajag bojāt ar mūziku. “Tautas laiks” ir vienīgais izņēmums. Saka jau, ka veiksmīgi izdevies.” Komponists Jānis Lūsēns.
1991. gadā
Ziedonis noliek Augstākās padomes deputāta mandātu, bet līdz 1993. gadam turpina būt Latvijas Kultūras fonda priekšsēdētājs. 1991. gadā ASV viņam veic sirds operāciju.
1994. gadā rodas iecere izdot Ziedoņa “Rakstus”, tomēr izdevniecībai “Nordik” trūkst līdzekļu to sagatavošanas uzsākšanai. Tāpēc tiek dibināts Sabiedriskais fonds un nepieciešamos līdzekļus savāc ASV un Kanādā dzīvojošie latvieši. Tiek izveidota arī īpaša iepriekšējas parakstīšanās sistēma. “Tie nav “kopoti raksti” tāpēc, ka spēle vēl nav pabeigta. Dzejnieks turpina rakstīt,” 1995. gada 8. martā intervijā laikrakstam “Neatkarīgā Cīņa” saka “Nordik” vadītājs Pēteris Zirnītis. Pirmais sējums dienasgaismu ierauga Imanta Ziedoņa dzimšanas dienā – 1995. gada 3. maijā. Raksti 12 sējumos tiek izdoti līdz 2002. gadam.
1995. gadā
Ziedonis kļūst par Triju Zvaigžņu ordeņa lielvirsnieku. 1997. gadā viņš ir Ministru prezidenta Guntara Krasta padomnieks kultūras, Latvijas tēla, nacionālās identitātes un citos jautājumos. Viņš ieņem arī Latvijas Institūta vadītāja amatu.
2002. gadā
Ziedonim piešķirta Latvijas Republikas Ministru kabineta balva par mūža ieguldījumu latviešu kultūrā un izcilu veikumu latviešu literatūrā. Jaunajā tūkstošgadē iznāk Ziedoņa krājumi “Ceļa sentiments” (2000), “Troletas” (2003) un “Vēl ko” (2010).
2009. gadā,
iedvesmojoties no Ziedoņa “Dižkoku atbrīvošanas grupas”, ar dažādiem vides sakopšanas darbiem sāk rosīties “Mazā kavalērija” – domubiedru grupa, kurā apvienojušies mūziķi Renārs Kaupers un Goran Gora, vēlākā kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende (amatā no 2011. līdz 2013. gadam) un daudzi citi.
2010. gadā
Jaunajā Rīgas teātrī režisors Alvis Hermanis iestudē izrādi “Ziedonis un Visums” ar Kasparu Znotiņu galvenajā lomā. Aktieris publiku un kritiķus pārsteidz ne tikai ar izcilu aktiermeistarību, bet arī ar neticami prasmīgu Ziedoņa runas manieres un balss atdarinājumu. Znotiņam par lomu piešķirta “Spēlmaņu nakts” balva kā gada aktierim, arī izrāde tiek novērtēta – tā saņem balvu kā gada labākais latviešu autora darba iestudējums, bet vēlāk līdzās citiem Hermaņa darbiem tiek iekļauta Latvijas Kultūras kanonā.
Nerociet mani kapos,
Kur nav neviena dzīvā!
Aprociet ceļa grantī,
Lai lielceļu stihija brīvā
Bradā man pāri saviem soļiem!
Caur riepu dziesmām un veltņu velšanos
Katrā putekļu saujā
Es jutīšu augšāmcelšanos.”
(Fragments no Ziedoņa dzejoļa “Kādreiz es miršu...”, 1965)
2016. gadā
Rīgā, mūzikas namā “Daile”, režisors Pēteris Krilovs iestudē uzvedumu “Citādas debesis, tā pati dvēsele”, kurā Ziedoņa nepublicēto dienasgrāmatu fragmentus lasa dzejnieka dzīvesbiedre Ausma Kantāne un aktieris Vilis Daudziņš.