Nevis 'zona', bet Covid-19 pacientu zona – piespiedu darbs kā soda mērs
Foto: LETA

Jūnija izskaņā notika Ieslodzījuma vietu pārvaldes komunikācijas kampaņas "Nenovērsies! Atbalsti un iesaisties! Resocializācija ieslodzītajām un sodu izcietušajām personām" atklāšana. Šī rubrika ir informatīvās kampaņas turpinājums, kurā tiks stāstīts par Ieslodzījuma vietu pārvaldi (IeVP), ikdienu ieslodzījuma vietās un darbu ar ieslodzītajiem jeb resocializāciju. Runāsim arī par to, kāpēc cilvēki izdara smagus noziegumus un kāpēc mūsdienīgi cietumi ir nepieciešamība ceļā uz soda izpildes pieejas un metožu maiņu un attīstību. Diskutēsim par to, ka cietumi ir skarba un sarežģīta vide, savukārt ieslodzīto jautājumi kopumā ļoti bieži izraisa negatīvas asociācijas un stereotipus sabiedrībā un darba devēju vidū.

Zigmārs vienmēr mīlēja svinēt Jāņus, galu galā viņa brālis bija Jānis. Tā arī šogad viņš veiksmīgi atpūtās un baudīja vasaru, dziesmas un alu. Tik vien tā bēda, ka alus reizēm mēdz beigties un tieši viņš tika izvēlēts par sagādnieku. "Sacīts, darīts," nodomāja Zigmārs un sēdās pie auto stūres. Veikals vēl bija vaļā un divas kastes miestiņa nu rātni gulēja mašīnas bagāžniekā, taču pēkšņi atpakaļskata spogulī iemirdzējās zilās gaismas. Policisti pieklājīgi lūdza Zigmāru "iepūst trubiņā", un Zigmārs saprata, ka nu ir "ziepes". Pirmais pūtiens bija 1,5 promiles, bet otrais – jau 1,6. Mašīna ar visu alu tika konfiscēta, bet pats Zigmārs – nogādāts iecirknī. Pāris mēnešus vēlāk sekoja tiesas sēde, kurā Zigmāram uz pieciem gadiem tika atņemtas tiesības, kā arī tika noteiktas 260 stundas piespiedu darba. "Te nu bija Jāņi," nodomāja Zigmārs, dodoties uz Valsts probācijas dienestu.

Šis stāsts, lai arī izdomāts, tomēr ir hrestomātisks. Vien šī gada pirmajos piecos mēnešos pie stūres alkohola reibumā pieķerti 1428 šoferi. Zināmai daļai no viņiem šie izbraucieni beidzās ne vien ar tiesību atņemšanu, bet arī piespiedu darbu. Šādu soda mēru var piemērot ne vien par braukšanu reibumā, bet arī par zādzībām, krāpšanām, piesavināšanos nelielā apmērā, mantas tīšu iznīcināšanu vai bojāšanu, kā arī narkotisko un psihotropo vielu neatļautu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu un pārsūtīšanu, kā arī par šo vielu lietošanu vai realizēšanu nelielā apmērā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!