No Rīgas "Bronksas" līdz sātanistu medībām
Brasas, Andrejsalas un Pētersalas kriminālā vēsture
KRIMINĀLĀ RĪGA. LABAIS KRASTS
Diāna Čučkova
žurnāliste, projekta autore
Olga Petrova
žurnāliste, projekta autore
Nelielā Brasas teritorija, kas atrodas uz ziemeļiem no Rīgas centra, pēdējo 15–20 gadu laikā ir pārvērtusies līdz nepazīšanai. Te būvē jaunas dzīvojamās ēkas un biroju kompleksus, nupat Skanstes ielā aizvadīts pasaules čempionāts hokejā, bet daudzi pat nenojauš, ka reiz tur bija īsta bandītu zeme. Arī viens no prestižākajiem Rīgas rajoniem, ko šobrīd dēvējam par Kluso centru, ostas pusē ne vienmēr bijis tik kluss, tādēļ šajā rakstā apkopota Brasas, Andrejsalas un Pētersalas noziedzīgā vēsture, kā arī skaidrojam, cik droši tur ir šobrīd.
Šis ir piektais raksts stāstu ciklā "Kriminālā Rīga. Labais krasts", kurā DELFI atklāj dažādu Rīgas apkaimju kriminālo pagātni un tagadni.
Runājot par Brasu, pirmais, kas daudziem rīdziniekiem nāk prātā, ir Brasas cietums – vecākais Latvijā, to slēdza 2019. gadā. Runā, ka tā esot bijusi mierīgākā vieta visā rajonā. Bijušais Rīgas pilsētas Proletāriešu rajona milicijas nodaļas darbinieks Andrejs, kurš lūdz neminēt savu uzvārdu, vietējā iecirknī strādāja 80. gadu beigās un atceras tikai vienu noziegumu, kurā bija iesaistīts nesen atbrīvots cietumnieks. Turklāt stāsts ir visai amizants – viņš iznācis brīvībā un devies uz tuvāko kiosku, tur izsitis stiklu un nozadzis cigarešu paciņu. Vīrietis aizsmēķējis un vienkārši gaidījis milicijas ierašanos, jo viņam nebija, kur iet, tāpēc vēlējās atgriezties cietuma kamerā – paša iesildītajā divstāvu gultā.
Brasa ir neliels rajons Vidzemes priekšpilsētā, tā atrodas pie dzelzceļa stacijas ar analoģisku nosaukumu. Tā ir Rīgas centra ziemeļu nomale. Savulaik tur atradās divas lielas slimnīcas –Rīgas Dzemdību nams un kara hospitālis, kur no visas Baltijas veda karavīrus.
Brasa
Padomju gados Brasā darbojās tanku remonta rūpnīca, tabakas, šampanieša un mēbeļu fabrika, kā arī citi uzņēmumi. "No vagonu rūpnīcas zaga ķiveres, pēc tām toreiz bija liels pieprasījums. Vairākas zādzības reģistrētas graudu pārkraušanas rūpnīcā, cilvēkiem nebija, ko ēst. Katru dienu tabakas fabrikā zaga cigaretes, "Laimas" fabrikā zaga cukuru, šokolādi un konfektes, no šampanieša ražotnes iznesa sauso vīnu, ko piegādāja no Venecuēlas. Detaļas un dažādas uzpariktes zaga no Civilās aviācijas 85. eksperimentālās rūpnīcas," atceras Andrejs.
Deviņdesmito gadu rīga
Ko zaga rūpnīcās
Tanku ķiveres.
Tās varēja nozagt no tanku remona rūpnīcas.
Cigaretes
No Rīgas tabakas fabrikas tika zagtas cigaretes, piemēram, slavenā "Elita".
Mopēdi
No rūpnīcas "Sarkanā zvaigzne" zaga visā PSRS labi pazīstamos mopēdus.
Gaļa
Gaļa un desas tika pārmestas pār gaļas kombināta sētu, kā arī izvestas mucās ar atkritumiem.
Sporta apavi
No leģendārā basketbola kluba "TTT" sporta zāles zaga deficīta preci – sporta apavus.
Cukurs un šokolāde
No fabrikas "Laima" noliktavām regulāri tika zagts cukurs un šokolāde.
No šampaniešu fabrikas vieglu roku izveda sausos vīnus, kas Rīgā tika ievesti no Venecuēlas.
Tiem, kas zaga savā darbavietā, 80. gados bija īpaša iesauka: "iznesēji" (krieviski "несуны"). Viņu bija daudz gan rūpnīcā "Somdaris", gan "Sarkanā zvaigzne", kur ražoja visā Padomju Savienībā labi pazīstamos mopēdus. Laiku pa laikam milicija iekārtoja slazdus un "sociālistiskā īpašuma izlaupītājus" sodīja.
Lūk, izraksts no 1990. gada kriminālhronikas, kas labi ilustrē, ko tolaik zaga: "Aizturēti arī saldumu cienītāji: fabrikas "Staburadze" darbinieks L. (dzimis 1957. gadā) un "Rīgas Autoelektroaparātu rūpnīcas" mehāniķis R. (dzimis 1967. gadā) par cukura un riekstu zagšanu. No ēdnīcas "AK-1" Gaujas ielā 20 nozagti cīsiņi, gaļa un zivis. Starp laupītājiem ir cilvēki, kas acīmredzot plāno pievērsties mākslinieciskām nodarbēm, jo kā gan citādi izskaidrojams tas, ka uzlauztas 16. pilsētas profesionāli tehniskās vidusskolas durvis un nozagti seši koka rāmji gleznām 60x80 centimetru izmērā."
Arī leģendārā basketbola kluba "TTT" sporta zālē viesojās zagļi, kas meklēja deficīta preci – sporta apavus. Naktīs mašīnām noskrūvēja riteņus, izsita stiklus un zaga auto magnetolas. Saskaņā ar padomju likumdošanu par zādzībām varēja tikt pie diviem gadiem cietumā neatkarīgi no tā, vai noziedznieks pastrādājis vienu vai desmit zādzības.
Vēl kāda vieta, kur regulāri reģistrēja pārkāpumus, bija Pokrova kapi – tur zaga ziedus un pieminekļus. "Mūsu iecirkņa teritorijā bija arī pazīstamie restorāni "Tallina", "Zelta rudens" un "Lira", kā arī viesnīca "Latvija", tolaik tur bija veseli septiņi restorāni. Kafejnīca "Flora" atradās ļoti skaistā koka ēkā Ļeņina ielā (tagadējā Brīvības iela), uzraudzījām notiekošo arī kafejnīcā "Pingvīns". Lūk, kad pie galdiņiem sēdošo organismos nonāca vairāk grādīgo dzērienu, izcēlās kautiņi. Arī huligānisms un laupīšanas pieredzētas, bet šos noziegumus vienmēr atklājām," stāsta bijušais policists.
Miera iela mūsdienās. Foto: LETA
Bez problēmām neiztika arī Miera ielas parkā, kur vakaros aplaupīja cilvēkus. Parasti laupītāji slēpās kapenēs, kuru kapos netrūka, un uzbruka tiem, kas devās mājās no darba, jo apkārtnē bija daudz dažādu uzņēmumu.

Apskatot smagos noziegumus, kas 80. gados reģistrēti Brasā, pārsvarā tās ir sadzīves slepkavības, bet "Rīgas Autoelektroaparātu rūpnīcas" teritorijā nogalināja kasieri. Visticamāk, slepkavība notika personīgu motīvu dēļ, jo naudu slepkava nepaņēma. Noziegumu tā arī neatklāja.
Vēl viena īpaša vieta rajonā bija "Rīgas ādas un veneroloģiskais dispansers" Aristida Briāna ielā (toreiz Anrī Barbisa iela). Padomju gados kriminālkodeksā bija pants par cita cilvēka aplaišanu ar venerisko slimību, ja inficētais par savu slimību zinājis. Turklāt, ja cilvēks izvairījies no ārstēšanās, ārsti rakstījuši iesniegumu milicijā.
noziegumu karte
Brasa — Andrejsala
1992. gada novembris. Vesetas ielā no firmas "Midas" telpām noziedznieki nozog trīs seifus. Tajos glabājās 1 900 000 Krievijas rubļu, 100 000 ASV dolāru un 2000 vācu marku.
1993. gada 16. jūlijs. Pie autostāvvietas Eksporta ielā 20 notiek uzbrukums Valsts akadēmiskā kora "Latvija" diriģentam un mākslinieciskajam vadītājam Imantam Cepītim. Diriģents un viņa draudzene no kora tika aplieti ar sālsskābes koncentrātu, abi guva smagus ķīmiskos apdegumus, Cepītis no gūtajām traumām slimnīcā mira. Izmeklēšanā tika noskaidrots, ka dienu pirms slepkavības notika lemšana par to, kuras no sieviešu kora dalībniecēm dosies koncertturnejā uz Parīzi. Komisija, kurā Cepītim bija galvenā balss, nolēma sastāvā neiekļaut Benitu Rubeni. Sievietes dēls, redzot, kā māte pārdzīvo, nolēma diriģentam kopā ar draugiem atriebties.
1992. gada 4. decembris. Miera ielā pie Lielajiem kapiem ļaundari izrauj no tālruņa būdiņas jaunu meiteni un ievelk automašīnā UAZ. Sieviete vēlāk tika izvarota. Incidentā bija iesaistīti četri uzbrucēji, trīs no tiem bija tērpti militārajās formās.
1995. gada 7. decembris. Sporta ielā uzspridzināta automašīna "Toyota Corolla", kas piederēja Saeimas deputāta Ivara Ķezbera bijušajai dzīvesbiedrei Diānai. Pie aizdomās turētajiem apcietināšanas brīdī atrada automātu, granātu, kā arī daudz zeltlietu un juvelierizstrādājumu.
1997. gada janvāris. Traģēdija Ausekļa ielā – 28 gadus vecs vīrietis sešas reizes sadur savu divgadīgo meitu. Gūto traumu rezultātā bērns iet bojā, bet tēvs izdara pašnāvību.
1997. gada 4. decembris. Dubultslepkavība Eksporta ielā. Degošā dzīvoklī glābēji atrada jaunas sievietes un viņas 10 gadus vecās meitas mirstīgās atliekas.
1998. gada 7. jūlijs. Uzbrukums "Saules bankas" valūtas maiņas punktam Pētersalas ielā 18a. Ļaundari, kas maskējušies ar galvā uzvilktām sieviešu zeķēm, piekāva darbinieci un no kases nozaga 5334 latus.
1999. gada 23. septembris. K. Valdemāra ielā kādas ēkas kāpņutelpā notiek uzbrukums Finanšu policijas darbiniekam Helmutam Skujam, kurš izmeklēja kontrabandistu sakarus ar Latvijas politiķu aprindām. Augustā pie šī paša nama, kurā dzīvoja Skuja, nogranda sprādziens, tomēr policija to nesaistīja ar Finanšu policijas darbinieka apdraudējumu.
2000. gada marts. Uzbrukums Saeimas drošības dienesta darbiniekiem. Iereibis autovadītājs nepakļāvās prasībai apturēt transportlīdzekli un notrieca kādu Saeimas drošības dienesta darbinieku. Vainīgais no notikuma vietas aizbrauca. Vēlāk šī automašīna tika atrasta Miera un Ēveles ielas krustojumā uz trotuāra. Turpat atrasts arī iereibušais autovadītājs un viņa pasažieris.
2000. gada 22. decembris. Pulkveža Brieža ielā 7 sešstāvu namā iebrūk visi starpstāvu segumi. Iet bojā divas sievietes, vēl trīs personas ievainotas.
2001. gada jūlijs. Kronvalda bulvārī pie kādas kafejnīcas notiek apšaude, kurā iesaistīti ap 20 vīriešu. Policija šo incidentu nosauca par "divu noziedzīgo grupējumu attiecību skaidrošanu". Notikuma vietā atrastas trīs 9 mm ložu čaulītes.
2003. gada 18. februāris. Strēlnieku ielā ar vairākiem šāvieniem nogalināta 34 gadus vecā uzņēmēja Marianna Puskunige.
2003. gada marts. Hanzas ielā 4 netālu no topošās izstāžu zāles "Skonto" ēkas nogrand sprādziens. Spridzeklis bija novietots aptuveni trīs metrus no jaunbūves, tā jauda – 200 grami trotila.
2003. gada 9. oktobris. "Latvijas Unibankas" filiālē K. Valdemāra ielā ienāk vīrietis un, piedraudot aktivizēt spridzekli, pieprasa izsniegt 50 tūkstošus latu. Izmeklēšanā noskaidrots, ka uzbrucējs, 41 gadu vecais Guntis, iepriekš sodīts divas reizes, tostarp par laupīšanu. No cietuma viņš bija iznācis vien mēnesi pirms šī uzbrukuma.
2005. gada maijs. No fabrikas "Laima" noliktavas nozagta gandrīz pustonna šokolādes konfekšu.
2005. gada 30. decembris. Uzbrukums firmas "Matīsa sēta" noliktavai Baznīcas ielā. Laupīšanas laikā tika nogalināts apsargs. Ar noziegumu bija saistīts noliktavas strādnieks – krāvējs.
2007. gada 21. maijs. Eksporta ielā tiek uzspridzināta Vladimiram Vaškevičam piederošā automašīna "Subaru Impreza". Vaškevičs tobrīd bija Muitas kriminālpārvaldes priekšnieks. Sprādzienā viņš tika smagi ievainots.
2009. gada februāris. Miera ielas 39. nama pagrabā nogrand sprādziens. Policija uzskatīja, ka tur tika zāģēts kara laika lādiņš. Sprādziena vietā atrasti vairāki artilērijas lādiņi, granātas, aptuveni 300 munīcijas vienības un trīs mīnas. Sprādzienā bojā gāja 1971. gadā dzimis vīrietis, cieta divas sievietes (zobārstniecības klīnikas darbinieces – stomatoloģe un medmāsa), kā arī glābšanas dienesta darbinieks. Divus gadus vēlāk šai pašā vietā atrasta vēl viena nesprāgusi granāta.
2010. gada marts. Rīgas kanālā iepretī Kronvalda parkam noslīkst 15 gadus vecs pusaudzis, kurš ūdenī iekritis, spēlējot bumbu ar saviem vienaudžiem.
2010. gada decembris. Senču ielā kāds vīrietis sagrābj gūstā savu bijušo kursabiedru un piedraud viņu izbarot suņiem. Notikuma vietā policistus sagaidīja mediķi, kas vēstīja, ka šis vīrietis ir psihiski slims un apdraud sabiedrību. Tika pieņemts lēmums piesaistīt specvienību "Alfa" un ar spēku iekļūt dzīvoklī. 63 gadus vecais vīrietis tika veiksmīgi aizturēts.
2011. gada 16. janvāris. Hospitāļu ielā kāds agrāk par slepkavību sodīts vīrietis ar vienu sitienu sirds apvidū nogalina savu draudzeni, pēc tam mēģina izdarīt pašnāvību.
2017. gada aprīlis. Katrīnas dambī nenoskaidrotas personas uzbrūk 45. pasta nodaļai. Noziedznieki nolaupīja naudu no kases un aizbēga. Uzbrukumā necieta ne pasta darbinieki, ne apmeklētāji.
2017. gada 12. maijs. K. Valdemāra ielā kādā pagalmā atrastas 1981. gadā dzimušas sievietes mirstīgās atliekas ar šautu brūci krūtīs. Policija konstatēja, ka noziegumā varētu būt iesaistīta upura studiju biedrene, kas strādāja Izglītības un zinātnes ministrijā. Aizdomās turētā drīz vien tika apcietināta.
2018. gada 20. augusts. Ar nazi bruņojies ļaundaris ielaužas degvielas uzpildes stacijā un nolaupa kases ieņēmumus. Vīrietis, draudot darbiniecei ar nazi, pieliktu pie rīkles, pieprasīja atvērt kases aparātu, no kura paņēma 276 eiro.
2020. gada janvāris. Kādā no dzīvokļu kompleksa "Skanstes virsotnes" mājokļiem policija atrod melno leopardu. Ar Rīgas Zooloģiskā dārza speciālistu palīdzību plēsējs nogādāts zoodārzā. Zvērs bija pamatīgi pārbarots, tam amputētas pirmās falangas. Šādas operācijas Latvijas teritorijā ir pretlikumīgas, tā ir cietsirdīga apiešanās ar dzīvniekiem. Dzīvnieku aizsardzības likumā aizliegts iegādāties un turēt mājās plēsīgus savvaļas dzīvniekus.
2011. gada sākums. Policijas darbinieki Ausekļa ielā atklāj nelegālu kazino – pēc saņemta operatīvā ziņojuma. Apsekojot norādīto adresi, policijas darbinieki aiztur nelegālā rūpala īpašniekus un apmeklētājus. Kā noskaidrots izmeklēšanā, pagrīdes spēļu ellīti apmeklējuši īpašnieku paziņas, iepriekš telefoniski piesakoties.
1994. gada 28. maijs. Tomsona ielā 3/5 par noziedznieku upuri kļūst Krievijas vēstniecības Latvijā padomnieks Aleksandrs T., kuram ļaundari nolaupa naudu un diplomātisko pasi.
1992. gada 25. marts. Grupa pusaudžu aizdedzina Rīgas tabakas fabrikas noliktavu Miera ielā. Ugunsgrēka postījumu radītie zaudējumi – 800 000 Latvijas rubļu (ap 5500 eiro).
1998. 3. februāris. Kažokādu veikalā-darbnīcā Miera ielā 18 ielaužas noziedznieki un nozog dažādas kažokādas un to izstrādājumus 6069 latu vērtībā.
2000. gada septembris. Uzbrukums ar nazi taksometru firmas "Bona M" taksistam. Auto vadītājs guvis galvas ievainojumu. Ar līdzcilvēku palīdzību uzbrucējs aizturēts nozieguma vietā..
2006. gada septembris. Elizabetes ielā policija aiztur trīs jauniešus un divas jaunietes, kas aizskaroši un apvainojuši klaigā uz melnādainu Kanādas pilsoni.
2007. gada 4. jūlijs. Vīlandes ielā 11 remontdarbu laikā iegrūst griesti – sagrūst pārsedzes no 3. līdz 1. stāvam. Zem gruvešiem aprakts viens cilvēks, vēlāk viņu atrod mirušu.
2008. gada augusts. Ausekļa ielā daudzstāvu nama kāpņutelpā nogrand sprādziens, kā rezultātā izsistas divu dzīvokļu, kā arī kāpņutelpas durvis. Negadījumā nav cilvēku upuru.
2011. gada jūlijs. K. Valdemāra ielā aizturēts 32 gadus vecs vīrietis, kurš no viesnīcas nozadzis divus dārgus velosipēdus. Vēlāk policija konstatē, ka zaglis ir šīs pašas viesnīcas darbinieks, kurš zādzības izdarīšanas brīdī bija uzvilcis parūku un pielīmējis kuplas ūsas.
2013. gada jūlijs. Katrīnas dambī kādā dzīvoklī ģimenes strīds noslēdzas ar traģēdiju: pēc kopīgas alkohola lietošanas 49 gadus vecs vīrietis nodur bijušo dzīvesbiedri, kam tobrīd bija 32 gadi. Ķilda izcēlusies, atmiņās pārcilājot 10 gadus senus notikumus no abu kopdzīves.
2013. gada 14. septembris. Rīgas Uzņēmējdarbības koledžā izceļas paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks. Liesmas pārmetas arī uz kaimiņos esošo apakšveļas ražotāja "New Rosme" noliktavas ēku.
2014. gada maijs. Miera ielā kādā atkritumu konteinerā, vien divus kvartālus no Dzemdību nama, atrasts jaundzimušā līķis.
2015. gada februāris. Kādā K. Valdemāra ielas namā jauniešu ballītē nelaimes gadījumā iet bojā 20 gadus vecs students no Lielbritānijas. Paula Stradiņa Universitātes Medicīnas fakultātes students, kurš atpūtās ar citiem apmaiņas studentiem, izgāja kāpņutelpā, zaudēja līdzsvaru un pārkrita pār margu, piezemējoties sešus stāvus zemākajā kāpņu laukumā. No gūtajām traumām jaunietis mira notikuma vietā.
Lai ērtāk izpētītu karti, pagrieziet savu viedierīci horizontāli.
"Kad 2003. gadā atnācu uz šejieni strādāt, Hospitāļu un Kazarmu ielas rajons tiešām bija kā Bronksa (Ņujorkā to uzskata par vienu no bīstamākajiem un kriminālākajiem rajoniem – red.). Saduršana ar nazi, kautiņi dzērumā, "izģērbšana" uz ielas, tā bija īsta bandītu zeme," saka policijas iecirkņa "Brasa" priekšnieks Jānis Laudinskis. Laika gaitā kontingents ir mainījies, tagad te dzīvo mākslinieki un radošas personības. "Kad ēkas sāka savest kārtībā, sociāli nelabvēlīgās personas pameta šo vietu, un viņu vietā iemitinājās likumpaklausīgi iedzīvotāji, kuri rūpējas par savu rajonu. Hospitāļu ielā notiek pat Kaimiņu svētki, kuros mēs aktīvi piedalījāmies pirms Covid-19. Domāju, ka pozitīva loma bija arī narkoloģiskā dispansera slēgšanai Hospitāļu ielā, kā arī Brasas cietuma slēgšanai."
"Iznesēju" medības un ķildas kafejnīcās
Lielie kapi savulaik bija baisa vieta, tur bieži notika izvarošanas un aplaupīšanas. Laika gaitā teritoriju saveda kārtībā, un situācija krietni uzlabojās. Šobrīd tas ir memoriāls parks un iedzīvotāji tur labprāt dodas pastaigāties, protams, policija regulāri patrulē parka celiņos.
Skanstes ielas rajonā savulaik bija "Lapeņu kolonija", stāsta Laudinskis: "Jūs pat nevarat iedomāties, kas tur darījās, – pudeles dēļ varēja arī nogalināt, bet tagad tur ir prestižs rajons! Mūsu iecirkņa teritorijā uzbūvēti jauni dzīvojamie kompleksi – "Jaunā Teika", "Skanstes virsotnes". Varbūt futbola stadionu "Skonto" nojauks un arī tur uzcels daudzdzīvokļu ēkas." Viņš atgādina, ka policijas iecirknis tuvumā ir svarīgs elements visa rajona drošībai.
"Kad sāku strādāt Brasas iecirknī, tas atradās Krišjāņa Valdemāra ielā, vietējie bija ļoti neapmierināti, ka policijas darbinieki brauc uz darbu ar savām automašīnām, redz, viņiem tādēļ nav, kur likt savas mašīnas. Tiklīdz iecirkni pārcēla, uzreiz parādījās nepatikšanas – sāka zagt mašīnu spoguļus. Un tad tie paši iedzīvotāji, kuri kurnēja par mūsu mašīnām, bija sašutuši, ka esam prom! Tagad lemj par to, ka pilsētā jāizveido trīs lieli reģionālie policijas iecirkņi. Lai ekonomētu līdzekļus, tas laikam ir labi, tomēr iecirknis blakus mājām pamatīgi ietekmē noziedzības līmeni," norāda Laudinskis.
Miera iela. Foto LETA
"2015. gadā pēc iepriekšējās krīzes personāls bija pilnībā komplektēts, bet šobrīd ir tikai puse izmeklētāju, trūkst arī policijas iecirkņa darbinieku. Šī problēma steidzami jārisina, jo neesam taču no dzelzs kalti, cilvēki darbā izdeg, un šādos brīžos nekāda nauda nespēs līdzēt," godīgi saka Laudinskis.
"Brasā ir standarta noziegumi, piemēram, laupīšanas. 2015. gadā reģistrētas 22 laupīšanas (zādzība ar vardarbības pielietošanu vai draudu izteikšanu), bet 2020. gadā tikai piecas. Runājot par dzīvokļu apzagšanām, straujš uzliesmojums bija 2016. gadā, kad fiksēti 138 gadījumi, 2015. gadā tikai 66. Varbūt togad no cietuma iznāca kāds noziedzīgs grupējums, kas specializējies tieši uz šādiem noziegumiem," pieļauj iecirkņa priekšnieks. 2020. gadā dzīvokļu apzagšanas gadījumu skaits atgriezās piecus gadus senas pagātnes līmeni – fiksēti 64 gadījumi. Arī automašīnas 2016. gadā krietni aptīrīja – gada laikā noziegumu skaits no 123 pieauga līdz 364, bet pēc tam zagļu darbība pierima. 2020. gadā reģistrēti tikai 176 gadījumi.
Izdzirdot Brasas vārdu, daudziem rīdziniekiem pirmā asociācija ir ar Latvijā vecāko cietumu.
Foto: LETA
Cietums tika slēgts 2019. gadā.
Foto: LETA
Zinātāji teic, ka tā bijusi teju mierīgākā vieta visā apkaimē.
Foto: LETA
Melnā un krāsainā metāla zādzību laiki ir beigušies – ja 2015. gadā fiksētas 12 zādzības, tad pērn neviena. "Viss, kas kaut kur mētājās, jau sen ir aizvākts. Turklāt visi uzņēmumi, kas pieņem metālu, strādā oficiāli, kādēļ kaut kādu zagtu vadu dēļ viņiem riskēt ar savu darbu?"

Toties ārkārtīgi strauji audzis velosipēdu zādzību skaits. Ja 2015. gadā bija 52 zādzības, tad pērn jau 288. "Autostāvvietas ir dārgas, cilvēki pārsēžas uz velosipēdiem, un, jo vairāk pilsētā velosipēdu, jo biežāk tos zog," skaidro Laudinskis un atgādina, ka velosipēds obligāti jāreģistrē CSDD. "Gadās, ka atrodam velosipēdu, pat zagli aizturam, bet īpašnieku atrast nevaram. Galu galā Civilkodekss pieprasa, ka jums par savu īpašumu ir jārūpējas. Pret drošību nedrīkst izturēties nolaidīgi."

Arvien vairāk darba policijai sagādā noziegumi virtuālajā vidē: "Cilvēki ir ļoti naivi. Piemēram, atnāk vēstule no nepazīstama amerikāņu karavīra, kurš lūdz pārskaitīt viņam naudu, un cilvēki to izdara! Viņi iedzīvojas pat vairāku desmitu tūkstošu parādos. Redzot šādas situācijas, gribas jautāt – mīļie cilvēki, par ko jūs domājat? Šie krāpnieki var atrasties jebkurā pasaules malā, kur viņi cauru dienu darbina "Google Translator", viņus atrast nav iespējams," uzsver Laudinskis. "Noziedzīgā pasaule nemitīgi attīstās, savulaik cilvēkus apkrāpa ar SMS, bet 2000. gadu sākumā centās izkrāpt "Zelta zivtiņas" kredīta papildināšanas kodus."
"Atceros, ka arī man toreiz zvanīja, es uzreiz sapratu, ka no cietuma. Teicu: "Nu, labdien, kā jums tur sēžas, biedri?" Otrā galā sāka mežonīgi smieties," atceras Laudinskis.
"Tagad krāpnieki regulāri zvana, lai aprunātos par finansēm, es principiāli nepāreju uz krievu valodu, runāju latviski. Otrā pusē esošie šo valodu nepārvalda – un viss, nomet klausuli. Saprotiet taču, ka neviens jums tāpat vien naudu nedos!" uzsver Laudinskis.
Rīgas "Bronksas" otrā elpa
Īpašu uzmanību "Brasas" iecirknī velta ģimenes skandāliem: "Ir arī gadījumi, kad sieva sit vīru, un naudas sods pat par nelielu miesas bojājumu nodarīšanu ir 700 eiro. Uzsiti zilumu – 700 eiro. Ja dzīvesbiedri iekaustījuši viens otru, tad jāsoda abas puses, jā, maksās abi," stāsta Laudinskis.

Viņaprāt, sodi šobrīd ir lieli, un tas arī piespiež cilvēkus ievērot likumus, jo maks vada vairāk nekā prāts: "Vienkāršs piemērs ir fotoradari. Mēs visi piebremzējam, zinot, ka tur ir fotoradars, jo negribam maksāt sodu, maks ļoti labi disciplinē," saka policists.
Noziedzība Rīgā: Brasas iecirknis
"Viesnīca "Latvija" un klubs "Friends" bija divi objekti, uz kuriem braucām pastāvīgi. Ieeja diskotēkā bija bez maksas, tāpēc uz turieni plūda ļaudis no visas pilsētas, publika bija ļoti raiba. Piektdienās, sestdienās mums gāja jautri," atmiņās gremdējas Laudinskis. "Bija arī "naktsklubi", kas mēģināja strādāt pandēmijas laikā, un mūsu darbiniekiem nācās atlauzt durvis, lai veiktu pārbaudes. Kamēr sodījām tikai kluba vadību, viss turpinājās, tiklīdz sākām sodīt arī apmeklētājus, ballītes noklusa. Sodi bija 100–200 eiro, ja pārkāpumi atkārtojās, sods sasniedza pat 2000 eiro. Ziniet, daži tikai par ieeju klubā maksāja 400 eiro, attiecīgi 100–200 eiro sods viņiem bija nieks."
Viņš atklāti saka, ka policija saprot cilvēku nogurumu no ierobežojumiem: "Covid-19 ir klātesošs, bet dzīve turpinās, kad tad ballēties, ja ne jaunībā? Bet, no otras puses, likums ir likums," noskalda Laudinskis.
Pētersala un Andrejsala: "virtuves bandītisms" un nomenklatūras pieticīgais šarms
Foto: LETA.
Gar ostu stiepjas Pētersala, kur slejas pirmskara nami un tipveida "hruščovkas". Vecajos namos, kas ir daudz pieticīgāki par Ausekļa ielas apbūvi, astoņdesmito gadu vidū pārsvarā bija komunālie dzīvokļi. No drošības viedokļa problemātisks bija Viesturdārzs, kur bieži vien notika zādzības un laupīšanas.
Ziemeļu rajonam pieder arī Rīgas centra daļa, ko dēvē par vēstniecību rajonu, – Ausekļa, Vīlandes, Pulkveža Brieža iela un citas. Padomju gados tur apmetās augsta ranga militārpersonas, ierēdņi un partijas darbinieki, bet lepnajās jūgendstila ēkās ierīkoja komunālos dzīvokļus, kur bija 10–12 istabas.
"Iedomājieties – virtuve 20–25 kvadrātmetrus liela, koridors 12 kvadrātmetri, kas tik tur zem viena jumta nedzīvoja! Tur zēla un plauka virtuves bandītisms – kāds kaimiņam zupas katlā pieber sāli, cits iemet ēdienā kaut ko nepatīkamu, mēs bieži braucām uz šādiem komunālajiem dzīvokļiem. Atceros, kā kolēģi reiz šķīra strīdu, kur jāstāv durvju paklājiņam. Gandrīz ar lineālu bija jāmēra!" atceras bijušais Ziemeļu rajona kriminālpolicijas darbinieks Aleksejs.
1997. gada 4. decembrī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta dežurants saņēma informāciju, ka no kāda Eksporta ielas dzīvokļa logiem veļas dūmu vāli. Ierodoties notikuma vietā, glābēji atrada jaunas sievietes un viņas desmit mēnešus vecās meitiņas līķus. Slepkava bija rīkojies īpaši nežēlīgi – eksperti uz 25 gadus vecās Ievas T. ķermeņa konstatēja brūces uz kakla, sejas un krūškurvja, bet bērniņam bija pārgriezta rīkle, kā arī izgriezta sirds un liesa.
Sātanistu meklējumi. Slepkavība Eksporta ielā
"Cilvēki baidījās iziet no mājām, paniku sēja arī baumas, ka Rīgā darbojas sātanisti. Dažās nozieguma vietās bija atstāti zīmējumi – apgrieztas zvaigznes un tā tālāk. Mēs toreiz izķemmējām visus stūrus un pagrabus, protams, nekādu slepkavu sātanistu nebija. Bet aiz Pļavniekiem mēs kanalizācijas sistēmā atradām veselu pazemes pilsētiņu, kur dzīvoja alkoholiķi, narkomāni un tie, kas uzdevās par sātanistiem. Taču viņi nevienu nebija nogalinājuši. Kamēr šķetinājām vienu lietu, pie reizes atrisinājām vēl citas," stāsta Valdis Pumpurs.

Dubultslepkavību Eksporta ielā izdevās atklāt tikai pēc pieciem gadiem. Ekspertīzē slepkavu atzina par nepieskaitāmu un nosūtīja ārstēties uz psihiatrisko slimnīcu. Labu laiku pirms aizturēšanas noziedznieks par pastrādāto bija izstāstījis grēksūdzē, tomēr priesteris, kurš šobrīd ir kādas kristīgās konfesijas garīgais līderis, glabājot grēksūdzes noslēpumu, ar policiju nesazinājās.
"Tas bija ļoti briesmīgs gadījums," atceras Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Valdis Pumpurs. "Policija izjuta ārkārtīgi lielu spiedienu no sabiedrības, prokuratūras un Iekšlietu ministrijas. Rīgā tobrīd bija pastrādātas vairākas nežēlīgas slepkavības – Smiļģa ielā nogalināja studenti, Matīsa kapos nogalināja sievieti, bet Pļavniekos nodūra pensionāru, un arī viņam izgrieza sirdi. Klīda runas, ka pilsētā parādījies maniaks. Atceros, ka mūsu eksperti pievērsa uzmanību dīvainās formas griezumiem, tika pieņemts, ka slepkava varētu būt ar mediķa izglītību."
Padomju gados Ziemeļu rajonā īpaša vieta bija veikals "Albatross" Mastu ielā. Jokojoties to dēvēja par "pūstošā kapitālisma saliņu attīstītā sociālisma valstī", jo plauktos bija salikti džinsi, košas neilona vējjakas, lakatiņi ar lureksu (dzija ar spīguļojošu pavedienu – red.) un košļājamās gumijas. Maksāt tur varēja tikai ar bonām (PSRS Ārējās tirdzniecības bankas čeki), ko izsniedza jūrniekiem. Bonas kurss pret rubli dažkārt bija 1:10, bet tikt pie tām bija ļoti sarežģīti.
Blēži nelaida garām izdevību apšmaukt naivos pilsoņus, kas gribēja iegādāties bonas. Gadījumi, kad naudas paciņā kupīru vietā bija sagriezts papīrs, nebija retums. Mastu ielā bija daudz caurstaigājamu pagalmu, kur viegli paslēpties, bet arī šaudīšanās pie veikala ir pieredzēta, atceras bijušais policists.
Tagad, pēc Ziemeļu iecirkņa priekšnieka Jāņa Bārzdaiņa vārdiem, vēstniecību rajons ir kluss un mierīgs, dzīvokļu aplaupīšanas, velosipēdu zādzības un automašīnu aplaupīšanas fiksē reti. Tomēr pavisam nesen gana lielas galvassāpes policijai radīja Andrejosta un klubs "First Dacha", kur pirms Covid-19 notika koncerti un diskotēkas. "Alkohols, kautiņi, kabatzagļi, konflikti ar apsardzi un taksistiem. Uz turieni ballēties brauca cilvēki no visas Rīgas," stāsta Bārzdainis.
Daugavas krasta pagrimusī puse
Piestātnei Andrejostas apkārtnē jau izsenis ir pagrimušas vietas reputācija. Pēdējos gados tur dīvainos apstākļos bojā gājuši vairāki jaunieši. 2017. gadā, naktī no 28. uz 29. jūliju, Daugavā pie kluba "First" noslīka 19 gadus vecais Ņikita Vadi. Joprojām neviens nezina, vai viņš tonakt upē ielēca pats (ja ielēca, tad kāpēc?), vai iekrita nejauši. Gadu vēlāk tajā pašā vietā noslīka 22 gadus vecais Vladislavs Furtats.

Jaunieša meklējumi ilga teju nedēļu, pēc sešām dienām viņa līķis uzpeldēja netālu no piestātnes. 2018. gada novembrī tur noslīka Elīna Bronskova, kura uz klubu atbrauca kopā ar draudzeni. Apsargs viņas padzinis no kluba, un, kamēr draudzene sauca taksometru, Elīna pazuda. Brīdi vēlāk viņu atrada upē bez dzīvības pazīmēm.

Visi trīs gadījumi tika atzīti par nelaimes gadījumiem, tomēr, pateicoties LTV7 raidījuma "Personīgā lieta" žurnālistu, advokātu un bojā gājušo tuvinieku neatlaidībai, ģenerālprokuratūra izpētīja materiālus un nonāca pie secinājuma, ka policija pielikusi par maz pūļu, lai šīs lietas atklātu. 2020. gada aprīlī prokuratūra nolēma atjaunot izmeklēšanu. Pagājis gads, bet bojāgājušo vecāki par lietas virzību neko tā arī nav dzirdējuši.
2019. gada 18. novembrī netālu no "Sunset" kafejnīcas Daugavā iekrita Leons Čerņavskis, viņš iekrita vietā, kur nebija norobežojuma, un saviem spēkiem nespēja izkļūt no ledainā ūdens. Leonu centās izglābt meitene, kura lēca pakaļ, bet visas pūles izrādījās veltas – puisis noslīka, bet meiteni nogādāja slimnīcā. Tikai 2020. gada janvārī bijušajā Andrejsalas piestātnē uzstādīja glābšanas kāpnes ar apgaismojumu, lai šādas traģēdijas neatkārtotos.