Svešinieki te nestaigā
Vecmīlgrāvja un tuvējo kaimiņu kriminālais stāsts
KRIMINĀLĀ RĪGA. LABAIS KRASTS
Diāna Čučkova
žurnāliste, projekta autore
Olga Petrova
žurnāliste, projekta autore
Gan kādreizējie miliči, gan tagadējie policisti ir vienisprātis: Vecmīlgrāvis vienmēr bijis un ir pats par sevi. Tā ir valsts valstī, ar savu dzīvesveidu, ar savu dienas kārtību. Liela apkaime, kuras teritorijā ir divas kuģu remonta rūpnīcas, ostas un vairāki termināļi. Gan astoņdesmitajos, gan deviņdesmitajos gados te bijis ļoti nemierīgi – notikuši gan skaļi noziegumi ar plašu rezonansi, gan bandītu izrēķināšanās, gan dubultslepkavības.
Vecmīlgrāvis aizņemt nedaudz vairāk nekā 697 hektārus Rīgas teritorijas – tas ir divreiz vairāk nekā Pļavnieki, taču iedzīvotāju blīvums uz vienu hektāru ir līdzvērtīgs Vecrīgai. Sabiedrībā iesakņojies viedoklis, ka šis ir krimināli bīstams rajons, taču, kā liecina SKDS aptauju rezultāti, rīdzinieki Vecmīlgrāvi par tādu neuzskata – apkaime nav starp 10 "bīstamākajiem" galvaspilsētas rajoniem.
Vecmīlgrāvis
Jūrnieku uzdzīve, konflikti un problemātiskā "Vētra"
"Rajons ar labām sporta tradīcijām. Te savulaik darbojās slavena sambo skola. Bet, ja ir spēks, tad vienmēr kādam būs vēlme to demonstrēt. Tā notika arī Vecmīlgrāvī. Huligānisms, kautiņi, attiecību skaidrošana te bija iecienīta nodarbe. Vēlāk šie paši sportisti kļuva par "jumtu" tirgoņiem un kooperatīvu darboņiem. Tolaik, deviņdesmito gadu sākumā, sportisti kļuva par reketieriem," stāsta kādreizējais Kriminālpolicijas Rīgas Ziemeļu rajona iecirkņa darbinieks Aleksejs (nevēlējās atklāt lasītājiem savu uzvārdu, bet redakcijai tas ir zināms).
Agrāk Vecmīlgrāvī nebija sava policijas iecirkņa. Nepieciešamības gadījumā policija pēc izsaukuma brauca no Allažu ielas Sarkandaugavā. Taču rajons attīstījās, un tika pieņemts lēmums par atsevišķa policijas iecirkņa izveidošanu. To iekārtoja bijušajā ugunsdzēsības daļā: ar izolatoru, kabinetiem un nepilngadīgo lietu inspekciju.
Foto: Māris Morkāns
Mikrorajonā dzīvoja daudz jūrnieku. Savukārt jūrnieki, kā zināms, ir specifiska sabiedrības daļa: pusgads jūrā, kad ilgojas pēc mājām, bet, līdzko sper kāju uz sauszemes, uzreiz vajag "norauties". Daudzi notrieca milzu naudu alkoholā un izpriecās. Bet, kur alkohols, tur kautiņi, zādzības, laupīšanas. Nereti asiņainas drāmas notika sieviešu dēļ.
1984. gadā Vecmīlgrāvja 4. līnijā tika atvērts jauns, moderns universālveikals "Vētra", kuram otrajā stāvā bija kafejnīca ar tādu pašu nosaukumu. Astoņdesmito gadu beigās un deviņdesmito sākumā šī vieta samērā bieži sāka parādīties kriminālziņu slejās. "1993. gada maija beigās apšaudīja kafejnīcu "Vētra", kad tur notika diskotēka," stāsta Aleksejs. "Pieci cilvēki tika ievainoti, bārmenis no gūtajiem ievainojumiem mira. Izmeklējot šo lietu, noskaidrojām, ka noziegumā iesaistīts tas pats Valērijs Voloviks, kurš dažas dienas vēlāk ar līdzdalībniekiem īstenos nežēlīgo uzbrukumu "Latvijas bērza" inkasentiem," atceras bijušais policists. Plašāk par šo noziegumu lasi stāstā par Sarkandaugavu. "Vētras" apšaudē tika izmantots Kalašņikova automāts. Tajā pašā vakarā pie Vecmīlgrāvja tirgus kioskiem noziedznieki uzspridzināja divas granātas RG-42.
OMON, apšaude uz tilta un pirmais barikāžu upuris
Vecmīlgrāvim secen nav gājuši arī 1991. gada janvāra notikumi. 14. janvārī Rīgas OMON vienība iebruka Vecmīlgrāvja milicijas nodaļā, atņemot milicijas darbiniekiem dienesta ieročus, un ierīkoja tur savu bāzi. Vienlaikus uz Brasas un Vecmīlgrāvja tiltiem sākās barikāžu būvniecība – lai bloķētu omoniešiem ceļu uz Rīgas centru. Līdzās pie ugunskuriem sildījās barikāžu aizstāvji.

Kā atminas to notikumu dalībnieki, pirmoreiz vīriem barikādēs OMON uzbruka jau 14. janvārī. Divas dienas vēlāk "melnās beretes" sāka nojaukt smilšu maisu krāvumus un "ežus", kas bloķēja tiltu pār Mīlgrāvja kanālu. Apšaudē no omoniešu raidītas lodes bojā gāja Satiksmes ministrijas šoferis Roberts Mūrnieks, kurš tobrīd brauca garām ar autobusu.

Lodes trāpīja arī mikroautobusā ar bērniem, kas brauca aiz Mūrnieka. Vien laimīgas sagadīšanās dēļ neviens negāja bojā. Omonieši turpināja šaut, sacaurumojot vairākas uz tilta novietotās automašīnas, tās vairs nebija braucamas un vēlāk tika novāktas no tilta ar autokrānu palīdzību. Pie Vecmīlgrāvja ceļa, vietā, kur bojā gāja Roberts Mūrnieks, atrodas balts dzelzsbetona krusts.

16. janvārī omonieši iebruka arī Iekšlietu ministrijas Minskas augstākās skolas Rīgas filiālē, piekaujot kursantus un nolaupot skolas arsenālu: 42 automātus, 215 pistoles, piecus ložmetējus, četras snaiperu šautenes, divus granātmetējus un munīciju. 17. janvārī iekšlietu ministrs Aloizs Vaznis nolasīja pavēli, kas milicijas darbiniekiem, kas sargā ēkas, liek šaut arī pa OMON kaujiniekiem, kas tuvojas Latvijas IeM objektiem tuvāk par 50 metriem. Par to, kā attīstījās 1991. gada janvāra notikumi un kurš nepieļāva turpmāku asinspirti Rīgā, stāstīsim "Kriminālā Rīga. Labais raksts" nodaļā par Vecrīgu.
Foto: Māris Morkāns
Gadu vēlāk – 1994. gada jūlijā – netālu no kafejnīcas "Vētra" ar sešiem šāvieniem tika nogalināts uzņēmējs Jurijs N. 1995. gada aprīlī netālu no veikala nošāva Rīgas pašvaldības policijas darbinieku Armandu Kvicēviču. Kā stāstīja aculiecinieki, rīta stundā vien pirms mēneša atklātajā pašvaldības policijas iecirknī Skuju ielā ienāca kāds vīrietis un ziņoja, ka huligāni izsituši viņam piederošajai automašīnai logus un draudējuši izrēķināties. Divi pašvaldības policisti devušies ar auto uz notikuma vietu, bet pie universālveikala "Vētra" no taksometru stāvvietas puses pēkšņi izskrēja vīrietis un raidīja septiņus šāvienus uz blakus šoferim sēdošo policistu. Daži šāvieni Kvicēviču smagi ievainoja, un viņš ceļā uz slimnīcu mira.
Noziegumu karte
Vecmīlgrāvis
2011. gada decembris. Kādā Vecmīlgrāvja skolā nogrand sprādziens – bērnu spēlītes gandrīz izraisa traģēdiju, jo pirotehnikas eksplozijas brīdī viens no skolēniem gūst apdegumus. Pusaudzis kopā ar draugiem bija iegādājies pirotehniku veikalā A. Dombrovska ielā. Skolēni nolēma izmēģināt pirkumu tualetē, kā rezultātā ciet pats "musinātājs", bet vienai meitenei no trokšņa aizkrita ausis.
2011. gada 2. augusts. Noziedznieki iekļūst juvelierveikalā, kas atrodas tirdzniecības centrā Baltāsbaznīcas ielā. Nozagts simtiem zelta un sudraba juvelierizstrādājumu vairāk nekā 34 tūkstošu latu vērtībā. 9. novembrī veikals apzagts vēlreiz. Policija aizturēja sešas reizes tiesātu vīrieti (dzimis 1972. gadā). Apcietināšanas brīdī pie viņa atrada daļu nozagto zelta un sudraba rotu.
2012. gada 1. decembris. Emmas ielā dienesta viesnīcā istabā pie viesstrādnieka no Kazahstānas ienāk nepazīstams vīrietis un mēģina uzsākt sarunu. Ārzemnieks paskaidro, ka vēlas gulēt un lūdz viņu netraucēt. Svešinieks aiziet, bet kazahs secina, ka līdz ar viņu pazudis arī mobilais tālrunis. Brīdī, kad strādnieks mēģina aizturēt iespējamo zagli, tas izvelk nazi un iedur Kazahstānas pilsonim sirds apvidū. Par laimi cietušais izdzīvoja, bet ļaundaris tika apcietināts.
2012. gada augusts. Vecmīlgrāvī atrasts 52 gadus veca vīrieša līķis ar miesas bojājumiem, upuris aplaupīts. Aizdomās par slepkavības izdarīšanu apcietināti pusaudži. Izmeklēšanas gaitā noskaidrots, ka jaunieši svētdienā lietojuši alkoholu un sintētisko marihuānu. Būdami šo vielu ietekmē, pusaudži noslepkavoja un aplaupīja vēl kādu – savu paziņu, kura mirstīgās atliekas apraka mežā. Nogalinātajam bija 20 gadu. Aizturētie pusaudži auguši normālās ģimenēs, tomēr jau agrāk bija nonākuši policijas uzmanības lokā par sīkām zādzībām un apreibinošu vielu lietošanu.
1991. gada 16. janvāris. Uz Vecmīlgrāvja tilta no omoniešu raidītas lodes bojā iet Satiksmes ministrijas šoferis Roberts Mūrnieks.
2012. gada 12. jūnijs. Vecmīlgrāvī apcietināts agrāk vairākkārt sodīts 43 gadus vecs vīrietis, kurš mēģināja nozagt ap skolu uzstādīto metāla žogu. Policijas dežurantam par aizdomīgo svešinieku ziņoja vērīgie iedzīvotāji. Brīdī, kad ieradās policija, vīrietis jau bija paguvis nozāģēt divus sētas posmus.
2012. gada aprīlis. Laivinieku ielā 5, kur atrodas "Neste Oil Terminal Riga", deg elektroskapis. Tā kā objekts atrodas ostas teritorijā, ugunsgrēkam piešķirta augstākā bīstamības pakāpe, notikuma vietā ierodas 12 speciālās tehnikas vienības.
2009. gada 17. septembris. A. Dombrovska ielā nenoskaidroti ļaundari izsit veikala logu, iekļūst telpās un iznes seifu, kurā glabājās 600 latu un 30 mobilie tālruņi.
2011. gada aprīlis. Drāma kādā dzīvoklī Baltāsbaznīcas ielā: 44 gadus veca sieviete nogalina sava vīra pudelesbrāli. Kā liecina policijas rīcībā esošā informācija, sieviete upurim sadūrusi kāju. Ievainojums izrādījās tik nopietns (skāra artēriju), ka cietušais mira no asins zuduma vēl pirms neatliekamās medicīniskās palīdzības ierašanās.
2010. gada maijs. Atlantijas ielā policija uziet nelegālu alkohola ražotni. No "točkas" izņemti 400 litri spirtu saturoša šķidruma un filtrācijas aprīkojums.
2010. gada 19. marts. Skuju ielā kādā dzīvoklī atrasts vīrieša līķis ar vardarbīgas nāves pazīmēm. Drīz vien policijā ieradās 55 gadus vecs vīrietis, kurš atzinās: iepriekšējā vakarā ar draugu kopīgi lietojuši alkoholu un sastrīdējušies. Vīrietis izvilka nazi, vairākas reizes iedūra draugam un aizbēga no notikuma vietas.
2009. gada 28. septembris. A. Dombrovska un Baltāsbaznīcas ielā aplaupīti spēļu zāles inkasenti.
2009. gada jūlijs. Nezināmi noziedznieki ar kravas auto palīdzību mēģina nozagt bankomātu no kāda veikala Baltāsbaznīcas ielā. Ļaundari ar automašīnu "VW LT" taranēja durvis, tomēr, kad saprata, ka bankomātu nozagt neizdosies, pameta nozieguma vietu.
2009. gada 3. februāris. Baltāsbaznīcas ielā kādā dzīvoklī nogalināts 1968. gadā dzimis vīrietis. Izmeklēšanā noskaidrots, ka slepkava bija jauns vīrietis, kurš dzīvoja tajā pašā dzīvoklī un ziņoja par noziegumu policijai.
2008. gada novembris. Baltāsbaznīcas ielā kādā veikalā ienāk vīrietis maskā un, piedraudējis pārdevējai ar pistolei līdzīgu priekšmetu, no kases nolaupa vairāk nekā 200 latu.
2008. gada 19. oktobris. Olaines Patvēruma meklētāju centra darbinieks ārpus sava darba laika Vecmīlgrāvī sastop Uzbekistānas pilsoni, kurš iepriekš bija aizbēdzis no bēgļu nometnes. Centra darbinieks izsekoja bēgli, izsaucot palīgā policiju.
2008. gada oktobris. Mildas ielā pie atkritumu konteinera atrasts apdedzis līķis. Nogalinātās sievietes identitāti izdevās noteikt diennakti vēlāk – tā izrādījās 46 gadus veca vietējā iedzīvotāja.
2008. gada oktobris. Agrā rītā notiek uzbrukums spēļuzālei Emmas ielā 10. Noziedznieks piedraud darbiniekiem ar pistolei līdzīgu priekšmetu un nolaupa naudu.
2004. gada 28. februāris. Mežiņā aiz 46. vidusskolas divi pusaugu brāļi aplaupa, smagi piekauj un pamet guļam skolas medmāsu Larisu un viņas vīru Mihailu. Pēc stundas kopā ar paziņu viņi atgriezās un sadistiska prieka dēļ upurus turpināja mocīt, ņirgājās, līdz noslepkavoja.
2003. gada 5. marts. Jūras vides pārvalde Ķīšezerā un Mīlgrāvja kanālā konstatē lielu naftas plankumu tumši brūnā krāsā ar dīzeļdegvielai raksturīgu aromātu. Tā kopējā platība – ap 10 tūkstošiem kvadrātmetru. Piesārņojuma avots izrādījās lietusūdeņu noteka zem dzelzceļa tilta.
2003. gada februāris. Daugavgrīvas Baltās baznīcas draudzes kapsētā nezināms vandalis salauž 36 pareizticīgo krustus.
2002. gada 18. septembris. Punduru ielā kādā privātmājā laupīšanas laikā nogalināts 81 gadu vecais Jāzeps un 94 gadus vecā Klementīne. Slepkavas – 23 gadus vecais Kaspars un viņa līdzdalībnieks, 46 gadus vecais Andris, – ielauzās sirmgalvju mājā un ar cirvi nosita Jāzepu. Varmākas sasaitēja Klementīni ar izolācijas lenti, bet pēc tam spīdzināja ar gludekli, prasot, kur noslēpta nauda. Sieviete viņiem neatbildēja, tādēļ tika nogalināta ar cirvi. Noziedznieku guvums bija mobilais tālrunis, kuru viņi vēlāk pārdeva par astoņiem latiem (11 eiro). Tā paša gada 25. septembrī Kaspars tika apcietināts. Izmeklēšanas laikā viņš atzinās, ka līdzdalībnieku nogalinājis – nositis ar metāla cauruli, kamēr viņš gulējis pamestā mājā Blaumaņa ielā.
2001. gada 28. novembris. Agrā rīta stundā policijas darbinieks ievēro, ka no veikala A. Dombrovska un Rinkas ielas stūrī izskrien maskā tērpts vīrietis. Policists bēgošo vīrieti panāk, taču laupītājs kārtības sargu apdullina un aizbēg. Tomēr policistam izdevies noraut laupītājam masku un atpazīt – tas ir jau agrāk par dažādiem likumpārkāpumiem policijas uzmanības lokā nonākušais Oļegs. Policistam izdodas atņemt vīrietim sieviešu rokassomu, kas, visticamāk, ir zagta. Pēc dažām stundām laupītājs apcietināts. Noskaidrots, ka Oļegs ne tikai nozadzis veikalā 50 latus un sieviešu rokassomu, bet arī aplaupījis kādu sievieti A. Dombrovska un Baltāsbaznīcas ielas krustojumā..
2000. gada novembris. Vecmīlgrāvī atrastas vīrieša un sievietes mirstīgās atliekas ar šautām brūcēm galvās, līdzās līķiem – daudz munīcijas, tostarp arī 200 grami trotila. Pie nošautajiem atrastas vairākas patronas, raķešu palaišanai līdzīgs priekšmets, gāzes pistolei līdzīgs priekšmets, kā arī pistole un granāta. Atrasts arī detonators ar degauklu, 200 grami trotila un mazkalibra patronu paciņa. 1940. gadā dzimušajai Valentīnai B. galvā iešauts divreiz, savukārt 1946. gadā dzimušais Izja B. sašauts deniņos.
2000. gada novembris. Meldru ielā nozagta zviedru uzņēmumam piederoša kravas automašīna "Volvo FH" ar cisternu, kurā pārvadātas sešas tonnas metanola.
2000. gada marts. Nenoskaidrotas personas dzelzceļa posmā Mangaļi–Ziemeļblāzma mēģina nolaist no sliedēm vilcienu, novietojot uz sliedēm ar stieplēm sastiprinātus baļķus. Vilciena mašīnists šķēršļus pamanīja laikus un strauji bremzēja. Lai gan vilciens uzbrauca baļķiem, tas nenoskrēja no ceļa.
1998. gada aprīlis. Vecāķu prospektā divi maskās tērpti noziedznieki uzbrūk degvielas uzpildes centra "Lukoil" inkasentam. Laupīšanā tika ievainots inkasents un benzīntanka darbinieks.
1997. gada augusts. Skuju ielā kādā dzīvoklī atrastas 24 gadus vecā Valērija un 29 gadus vecās Andželas mirstīgās atliekas ar vardarbīgas nāves pazīmēm.
1997. gada 6. maijs. Ledus ielā 1, veikalā "Augusts", notiek sprādziens. Eksplozijas vilnī cieta preču plaukti, vitrīnas, logi un durvis. Sprādziena brīdī telpās atradās veikala izpilddirektors, taču viņš necieta. Policija konstatēja, ka spridzeklis bija novietots veikala ventilācijas šahtā.
1997. gada marts. Augusta Dombrovska ielā pie kafejnīcas "Magdalēna" smagi piekauts 57 gadus vecais Vladimirs G. Vīrietis no gūtajām traumām mira notikuma vietā.
1995. gada 2. augusts. Lēdurgas ielā netālu no elektrospuldžu rūpnīcas automašīnā "Audi 100" atrasti divu vīriešu līķi ar šautām brūcēm galvā, bet nedaudz tālāk policijas darbinieka līķis. Izmeklēšanā konstatēts, ka nogalināts Rīgas Galvenās policijas pārvaldes darbinieks Vladimirs J., savukārt abi automašīnā atrastie vīrieši Jurijs Č. un Vjačeslavs Š. bijuši saistīti ar tā saukto ēnu autobiznesu.
1995. gada marts. Emmas un Dombrovska ielas krustojumā policija aiztur divus autobusus "Ikarus", kuros brauc 128 kurdu bēgļi. Autobusu vadītāji paziņoja, ka pasažierus ved no Pļavniekiem un Purvciema uz Vecmīlgrāvi, katram šoferim par šo darbu apsolīti 120 lati (170 eiro). Šī bija jau trešā reize, kad liels skaits kurdu mēģināja šķērsot Latviju. Iepriekšējā gada 24. decembrī pie Igaunijas krastiem uz sēkļa uzskrēja kuģis "Katrana", kas no Latvijas uz Zviedriju veda 149 kurdu bēgļus. Vēl 30 kurdi 1. janvārī tika aizturēti Lugašu robežkontroles punktā, viņi mēģināja izbraukt no Latvijas ar vilcienu Rīga–Sanktpēterburga.
1994. gada 15. augusts. Vecmīlgrāvja ielā 17/1 nogalināta sieviete gados. Upurim konstatētas durtas brūces vēdera apvidū, nogrieztas krūtis un ausis. Aizdomās par slepkavības izdarīšanu apcietināts agrāk sodīts un nekur nestrādājošs vīrietis.
1994. gada 5. augusts. Degvielas uzpildes stacijā līdzās Vecmīlgrāvja tiltam apšaudīta automašīna, kurā atradās uzņēmēja Gulmameda brālis Širvans. Transportlīdzeklis bija kustībā, kad uz to tika atklāta uguns no garāmbraucoša auto.
1993. gada maijs. Dzelzceļa stacijā "Ziemeļblāzma" atrasts astoņus gadus veca bērna līķis. Zēns gāja bojā elektrības strāvas trieciena rezultātā, kad mēģināja atvērt dzelzceļa releju skapi.
1994. gada 30. jūlijs. Uzņēmējam Gulmamedam K. piederošā auto bagāžniekā policija atrod tālvadības mīnu. Spridzeklis neeksplodēja detonatora bojājuma dēļ.
1994. gada 16. augusts. Četri, policijas formastērpos ģērbušies vīrieši ielaužas kādā dzīvoklī Sarmas ielā 46 un, piedraudot saimniekam ar izrēķināšanos, nolaupa elektrotehniku, juvelierizstrādājumus un naudu..
1993. gada aprīlis. Pie Rīgas 28. policijas iecirkņa eksplodē divas granātas.
1992. gada vasara. Aizdomās par taksometra vadītāja slepkavības mēģinājumu apcietināti divi draugi, jaunākajam no viņiem bija vien 15 gadu. Izmeklēšanas gaitā noskaidrots, ka šī paša gada ziemā vīrieši Dombrovska ielā nožņauguši 34 gadus vecu vīrieti, kuru pēc tam iemetuši vannā, inscenējot slīkšanu.
1993. gada maijs. Apšaude kafejnīcā "Vētra" diskotēkas laikā. Ievainoti pieci apmeklētāji, bārmenis no gūtajiem ievainojumiem mira. Noskaidrots, ka starp uzbrucējiem bijis Valērijs Voloviks, kurš vēlāk piedalījās traģiskajā uzņēmuma "Latvijas bērzs" inkasentu aplaupīšanā.

1994. gada jūlijs. Netālu no kafejnīcas "Vētra" ar sešiem šāvieniem nogalināts uzņēmējs Jurijs N.

1995. gada janvāris. Netālu no veikala "Vētra" nošauts Rīgas pašvaldības policijas darbinieks Armands Kvicēvičs.
1990. gada 12. septembris. Par 400 kg banānu nozagšanu no ostas teritorijas apcietināts nekur nestrādājošs, 1965. gadā dzimis rīdzinieks.
2013. gada marts. Kalngales ielā 2 bērnudārza teritorijā pastaigas laikā 10–12 metrus dziļā kanalizācijas šahtā iekrīt trīs gadus vecs bērns. Meitenīte negadījumā salauzusi kāju un guvusi galvas traumu. Negadījums notika laikā, kad audzinātāja veda bērnus pastaigāties pa bērnudārza pagalmu. Bērnudārza vadība skaidroja, ka bērnudārza teritorija pirms bērnu došanās pastaigā ir tikusi apsekota, taču vaļējo kanalizācijas lūku bērnudārza darbinieki nebija pamanījuši. Arī no bērnudārza apsarga neesot saņemta informācija, ka bērnudārza teritorijā būtu viesojušās nepiederošas personas, kas varētu būt nozagušas šahtas vāku.
2013. gada 10. novembris. A. Dombrovska ielā aizdzīts privāto pārvadājumu uzņēmumam piederošs mikroautobuss. 20. novembra rītā transportlīdzeklis atrasts meža masīvā Atlantijas ielā – ļaundari spēkratu sadedzināja.
2014. gada jūnijs. Rīgas brīvostas teritorijā Atlantijas un Laivinieku ielas rajonā pie "Neste Latvija" termināļa no sliedēm noskrien septiņas degvielas cisternas. Tika konstatēta dīzeļdegvielas noplūde no divām cisternām. Vidē nonāca aptuveni 60 kubikmetri dīzeļdegvielas.
2014. gada jūnijs. Lēdurgas ielā kautiņa laikā viens no konfliktā iesaistītajiem tiek sadurts kaklā. No gūtajiem ievainojumiem 49 gadus vecais cietušais mira ceļā uz slimnīcu neatliekamās medicīniskās palīdzības transportlīdzeklī.
2014. gada 23. jūnijs. Meldru ielā aizturēts neadekvāts, ar nazi bruņojies vīrietis, kurš uzbruka vietējiem iedzīvotājiem. Lai nomierinātu trakotāju, līdz ar policiju izsaukuma vietā ieradās arī neatliekamā medicīniskā palīdzība. Kopīgiem spēkiem aizturēto izdevās hospitalizēt.
2015. gada 1. februāris. Nenoskaidroti ļaundari apšauda 29. maršruta autobusu. Autobusam tika bojāti pieci logi, cilvēki necieta.
2015. gada februāris. Februāra beigās policija saņem ziņojumu par sagrābtu ķīlnieku, kurš tiek turēts gūstā, lai izspiestu naudu – 30 tūkstošus eiro. Sākotnējā informācija bijusi skopa, norādīja likumsargi. Policijai bijis zināms, ka, iespējams, 1987. gadā dzimis jaunietis tiek turēts kādā dzīvoklī Rīgā. Taču nebija zināma precīza dzīvokļa atrašanās vieta, pat ne mikrorajons, kur varētu atrasties dzīvoklis. Tāpat sākumā policistiem nav bijusi zināma ļaundaru identitāte.

Sākotnējā informācija liecinājusi, ka gūstā esošais cietušais tiek regulāri sists un ļaundari no viņa mēģina iegūt naudu.

Vērienīgā operācijā dažu stundu laikā izdevies noskaidrot, ka dzīvoklis atrodas Vecmīlgrāvī kādas ēkas piektajā stāvā un starp aizdomās turētajiem varētu būt MMA cīkstoņi.

Iegūstot visu nepieciešamo informāciju, policijas darbinieki naktī uz 19. februāri sāka glābšanas operāciju. Policisti ap ēku izvietoja savus spēkus, izveidoja slēpņus un piesaistīja pretterorisma vienību "Omega". Ķīlnieka atbrīvošanā policijas darbinieki izmantoja alpīnisma ekipējumu. Kad viņi ieradās norādītajā dzīvoklī, ķīlnieks tur bija viens. Iespējamos noziedzniekus policijai izdevies aizturēt nākamajā dienā.
2015. gada 27. marts. Anitas ielā pie garāžas atrasts 1941. gadā dzimuša vīrieša līķis ar nepārprotamām vardarbīgas nāves pazīmēm. Kriminālizmeklēšanas laikā noskaidrots, ka vīrietis aplaupīts – pazudis upura mobilais tālrunis un zelta gredzens. 30. martā policisti Vecmīlgrāvī apcietina 1988. gadā dzimušu vīrieti, kurš atzīstas noziegumā. Kratīšanas laikā viņa dzīvesvietā atrasts nozagtais telefons un gredzens.
2015. gada 1. septembris. Daugavā netālu no Meldru ielas 2. nama konstatēts piesārņojums ar nezināmu vielu. Piesārņojuma platība – ap 100 kvadrātmetriem.
2015. gada oktobris. Policija saņem informāciju, ka Stiebru ielā atrasts ievainots vīrietis. Noskaidrots, ka cietušais ciemojies pie paziņas, izcēlies konflikts, kas pāraudzis nažu vicināšanā. Viesis no gūtajām traumām mira notikuma vietā.
2016. gada augusts. Emmas ielā kādā dzīvoklī kopīgas alkohola lietošanas laikā izceļas konflikts, kā rezultātā 1973. gadā dzimis vīrietis savu 33 gadus veco draugu sadur ar nazi – vaigā un sirdī.
2017. gada februāris. Slepkavība kopmītnē: vīrietis nogalina 1964. gadā dzimušo istabas biedru, jo viņš savam 1952. gadā dzimušajam paziņam aizrādījis par skaļu krākšanu naktīs. Tā rezultātā izcēlies konflikts. Par saņemto aizrādījumu 1952. gadā dzimušais vīrietis ļoti sadusmojies un meties virsū ar nazi, iedurot savam istabas biedram. No gūtajiem miesas bojājumiem vīrietis uzreiz miris. Nozieguma brīdī visa kompānija bijusi alkohola reibumā.
2017. gada 27. augusts. Stiebru ielā, iznākot no kafejnīcas, aplaupīta 1989. gadā dzimusi sieviete. Cietusī stāsta, ka pie viņas no aizmugures pieskrējis pazīstams vīrietis un, turot pie galvas gāzes pistolei līdzīgu priekšmetu, pieprasījis atdot mobilo tālruni. Aizdomās turētais apcietināts.
2017. gada 15. oktobris. Ievainotas divas personas: viens cietušais no hospitalizācijas atteicās, savukārt otrs nogādāts slimnīcā. Abi bija alkohola reibumā. Izmeklēšanā konstatēts, ka vīrieši mikrorajonā bija iebraucēji, kādā veikala stāvvietā sastrīdējās ar vietējiem. Viens no konfliktā iesaistītajiem izvilka gāzes pistoli un raidīja šāvienus apkaimes viesu un viņu auto virzienā. Noskaidrots, ka šāvējs bija 1988. gadā dzimis vīrietis. Kratīšanā vainīgā mājoklī tika atrasts policijas formastērps, pistolei līdzīgs priekšmets, apsarga forma, bruņuvestes, patronas, maskas un divi maisiņi ar nezināmas izcelsmes vielu.
2018. gada 21. februāris. Policija ievēro vīrieti, kura uzvedība šķiet neadekvāta. Kad kārtības sargi piegāja pie aizdomīgā vīrieša un mēģināja runāt, viņš metās bēgt, ieskrēja daudzdzīvokļu mājas kāpņutelpā un nonāca strupceļā. Viņš izvilka no kabatas pulverveida vielu, ko centās izkaisīt. Pēc tam izvilka gāzes pistoli un centās izšaut uz policijas darbiniekiem. Aizturētais tika nogādāts policijas iecirknī. Ekspertīzē konstatēts, ka vīrietim maisiņā bija 5,6 g fentanila ciklopropila (aptuveni 56 devas).
2019. gada 23.-27. jūnijs. Valsts policija fiksē virkni zādzību no veikaliem un izklaides vietām Vecmīlgrāvī. Noziedznieki rīkojās pēc vienādas shēmas: izsita logu, iekļuva telpās un iznesa visu tur atrodamo, ieskaitot naudu, kases aparātus, televizorus, datorus, alkoholu, pannas un citas lietas. Apcietināts jau agrāk par zādzībām un laupīšanām sodīts vīrietis, kurš bija meklēšanā arī aizdomās par slepkavības mēģinājumu 2. jūnijā Vecmīlgrāvī: todien pie veikala izcēlās konflikts starp nepazīstamiem vīriešiem. Pēc vārdu pārmaiņas viens no konfliktā iesaistītajiem izvilka kasteti, pie kuras piestiprināts ass priekšmets, iesita savam oponentam deviņas reizes, bet pēc tam aizbēga.
2019. gada augusts. Valsts policija rūpīgi plānotā operācijā aptur nelegālas dīzeļdegvielas uzpildes stacijas darbību Vecmīlgrāvī. Kopumā tika konstatēti un atsavināti apmēram 2000 litri nelegālās dīzeļdegvielas, kā arī notikuma vietā aizturēts iespējamais rūpala saimnieks.
2020. gada augusts. Policija aiztur noziedzniekus, kas apzaguši bērnudārzu Skuju ielā. Izsitot logu, ļaundari iekļuva bērnudārza telpās un nozaga mobilo tālruni, datoru, divus televizorus, konfektes, kā arī palagu, kurā ietina laupījumu un aiznesa. Aizturēšanas brīdī daļu laupījuma zagļi jau bija nodevuši lombardā. Nozieguma vietā policija atrada vienam no zagļiem piederošu maku ar dokumentiem. Drīzumā abi vainīgie, iepriekš jau sodīti, tika apcietināti.
2020. gada septembris. Zivju pārstrādes uzņēmuma "Karavela" teritorijā Atlantijas ielā plānotu remontdarbu laikā noplūst amonjaks. Vidē nonāk apmēram 50 kilogrami gāzveida amonjaka.
2020. gada septembris. Kādas mājas pagrabā atrasts vīrieša līķis ar vardarbīgas nāves pazīmēm. Vīrietis ar paziņām bija lietojis alkoholu, kompānija izklīdusi, bet nākamajā rītā kaimiņš atrada līķi ar durtu brūci kaklā.
2021. gada janvāris. Policijas Ziemeļu iecirkņa darbinieki operatīvās informācijas pārbaudes laikā atklāj nelegālu dīzeļdegvielas uzpildes staciju rūpnīcas teritorijā. Degviela tika glabāta konteineros. Izņemti 5300 litri šķidruma ar dīzeļdegvielai raksturīgu aromātu, astoņas tilpnes, trīs sūkņi ar filtru. divas uzpildes pistoles, kā arī divas automašīnas VW, kurās, iespējams, degviela tika transportēta/
Lai apskatītu karti, pagrieziet savu viedierīci horizontāli.
Vecmīlgrāvja republika: nemierīgā jaunatne, alkohols un viesstrādnieki
Policijas Ziemeļu iecirkņa priekšnieks Jānis Bārzdainis, stāstot par Vecmīlgrāvi, uzsver: tā ir pilsēta pilsētā ar saviem likumiem. Ja tur kas noticis, tad vainīgie jāmeklē turpat. Vēsturiski te dzīvoja kuģu remontdarbnīcu strādnieki un jūrnieki, bija laiki, kad daudzi no viņiem dažādu iemeslu dēļ nodzērās un pievērsās asociālam dzīvesveidam.
"Atsevišķs kontingents tur policijai vispār neko neziņo – paši saķeras, paši skaidro attiecības," stāsta Bārzdainis. "Vēsturiski tur darbojas narkodīleris un narkobarons, abi jau vairākas reizes sēdējuši, bet iznāk brīvībā un atkal ķeras pie ierastā rūpala. Darbojas "narkotočkas", bieži vien tiek izņemts ļoti liels narkotiku apjoms. Vecmīlgrāvī ir gan savas "alkotočkas", gan savi "kreisie" benzīntanki: sods uzlikts, degviela konfiscēta, bet tāpat sāk visu no jauna."
Foto: Māris Morkāns
Lai gan Vecmīlgrāvis ir samērā tālu no Rīgas centra, mūsdienās daudzi šurp pārceļas no citām pilsētas apkaimēm. Lēti dzīvokļi un tuvāk pie dabas.

"Kontingents it kā atšķaidās. Vēsturiski izveidojies tā, ka gandrīz katrā pagalmā ir bārs. Līdz Covid-19 tur vienmēr kaut kas gadījās: konflikti, dzērušo kautiņi," stāsta policijas iecirkņa priekšnieks. "Mūsdienās Vecmīlgrāvī apmetušies daudzi viesstrādnieki no Ukrainas un Baltkrievijas. Mēdz būt tā, ka darba devēji atņem viņiem pases un neļauj aiziet, proti, ir cilvēku tirdzniecības pazīmes. Gadās arī savstarpējo attiecību skaidrošanas – kāds kādu sadur. Bet neviens nav teicis: "Kur gan tu liksies bez pases, tu taču esi nelegālais!" Tad nu mēģinām ar kolēģiem no robežsardzes saprast, kas notiek."
Viesstrādnieki no kādreizējām Padomju Savienības republikām bieži vien apmetas viesnīcā Emmas ielā, kur reiz bija kopmītnes. Daudzi iebraucēji mitinās dzīvokļos, ko noīrējuši darba devēji vai starpnieki. Kā stāsta vietējie, apkaimē dzīvo ne tikai ukraiņi un baltkrievi, bet arī moldāvi.
To, ka Vecmīlgrāvis ir liela kopiena, kurā cits citu atbalsta saviem spēkiem, spilgti ilustrē kāds 2015. gada notikums. Apkaimes iedzīvotāju "Facebook" grupā parādījās kāda upura ziņojums: vīrietis stāstīja, ka ir aplaupīts, un aprakstīja uzbrucējus. Pēc kaismīgām sarunām sociālajos tīklos aizdomās turētais tika izsekots un nodots policijai.
Sabiedriskās kārtības sargiem problemātiski ir vecie nami Emmas ielā, kuras iedzīvotāju pamatsastāvu veido asociāli elementi, pļēguri un bijušie cietumnieki. Te biežāk nekā pārējā Vecmīlgrāvja teritorijā notiek alkohola reibumā izcēlušies kautiņi un konflikti, huligānisms. Tāpat te bieži izceļas ugunsgrēki.
Foto: Māris Morkāns
Cita problēma Vecmīlgrāvī ir mazie bāri, kuru pirms kovida bija vairāk. Augusta Dombrovska ielas galā izveidojies īsts šādu dzertuvju tīkls. Ūķīši kā magnēts cauru diennakti pievelk apkaimes alkoholiķus un klaidoņus. Šis kontingents regulāri pulcējas uz soliņa pie veikala "Maxima" Dombrovska ielā 74 – piedzeras, sāk vicināt dūres, bet pēc tam nemaņā vārtās pa zemi. "Alkosoliņš" labi zināms gan policijai, gan "ātrajai palīdzībai".
Slepkavas no "Informācijas savākšanas aģentūras"
Pārskatot nesenāko gadu kriminālhroniku, īpaši izceļas divas slepkavības, kas saistītas ar Vecmīlgrāvi un pusaudžiem.

2004. gada 28. februārī priežu silā pie nepabeigtās Vecmīlgrāvja slimnīcas tika atrasti 46. vidusskolas medmāsa Larisa un viņas dzīvesbiedrs Mihails. Kad ieradās mediķi, vīrietis jau bija miris, savukārt sieviete nodzīvoja vēl dažas stundas un mira reanimācijā. Izmeklēšanā policija noskaidroja, ka pāri netālu no skolas apturēja divi brāļi – Jurijs un Dmitrijs. Pusaudži cietušos aplaupīja, atņemot telefonus un naudu, smagi piekāva un pameta guļam. Pēc stundas viņi atgriezās kopā ar paziņu un sadistiska prieka dēļ upurus mocīja – šādā spīdzināšanā ne Larisa, ne Mihails nevarēja izdzīvot.

Otrs noziegums – 15 gadus vecās Olgas slepkavība – notika 2009. gada 5. jūlijā. Slepkavība bija rūpīgi izplānota: četri skolēni, iejutušies mafijas darboņos, noziegumu gatavoja vairāk nekā mēnesi. Turklāt slepkavībai nebija nekāda motīva, divi slepkavas mācījās ar upuri vienā klasē.

Nozieguma galvenais organizators un iedvesmotājs bija Ņikita Ostroveņecs, kurš vēlējās iekarot autoritāti vienaudžu acīs. Ostroveņecs bija izveidojis organizāciju "Informācijas savākšanas aģentūra", kurā bija iekļauti viņa draugi Filips, Vadims un Pāvels. Ņikita pārliecināja līdzgaitniekus, ka "aģentūra" it kā iekļaujas organizācijā "Veros" un apkopo informāciju nākamajām slepkavībām un laupīšanām. Tas viss bija skolnieka fantāzijas auglis.

Banda bija bruņojusies ar gāzes pistolēm. Ņikita pierunāja draugus nogalināt Olgu, kura viņam regulāri palīdzēja pildīt mājasdarbus. Gatavojoties slepkavībai, jaunieši iegādājās divas rācijas, gumijas cimdus un degšķidrumu. 5. jūlija rītā divi no viņiem izraka bedri Jaunciema mežā, ko nomaskēja ar zariem, un turpat līdzās noslēpa trīs lāpstas. Pie nozieguma vietas bija noslēpta arī ķerra, kurā banda plānoja pārvietot līķi.

Ap pusdienlaiku Olga autobusa pieturā gaidīja Ņikitu, lai palīdzētu viņam ar skolā uzdoto. Abi devās uz dzelzceļa stacijas peronu, kur viņus gaidīja pusaudža līdzdalībnieki. Viņi inscenēja uzbrukumu Olgai un Ņikitam, aicinot abus uz mežu, lai tiktu skaidrībā. Tajā brīdī plānotajā slepkavības vietā bija citi cilvēki, tādēļ kompānija uzreiz devās izraktās bedres virzienā.

Viens no pusaudžiem piezīmju blociņā pierakstīja Olgas personas datus, bet pēc tam skolēni viņai vairākas reizes iedūra kaklā un krūtīs. Upurim tika nolaupīti 40 lati un mobilais tālrunis, līķi varmākas apraka. Olgas mirstīgās atliekas atrast izdevās tikai pēc mēneša – meitu uzgāja viņas tēvs, kurš kopā ar paziņām soli pa solim pārmeklēja mežu un atrada pēdas, kas liecinājušas par aprakšanu.

2010. gadā Rīgas apgabaltiesa tobrīd nepilngadīgajiem jauniešiem piesprieda 10 gadu cietumsodu. 2017. gadā Eiropas Cilvēktiesību tiesa izskatīja Ņikitas Ostroveņeca prasību pret Latviju un piesprieda izmaksāt kompensāciju 9210 eiro apmērā. Prasītājs sūdzējās, ka 2010. gadā Valsts policijas konvoja darbinieki apgabaltiesas ēkā viņam nodarījuši miesas bojājumus. Medicīniskajā apskatē konstatēti vairāki sasitumi uz rokām un kājām, to apliecinājusi gan prasītāja māte, gan viņa advokāts, viens no kameras biedriem un kāds konvoja darbinieks. Lai arī gan prasības iesniedzējs, gan viņa māte un aizstāvis bija vērsušies kompetentajās iestādēs ar sūdzībām par iespējamu vardarbību, izmeklēšanas iestādes nebija pieprasījušas apgabaltiesā uzstādītās videonovērošanas sistēmas ierakstus, un pēc diviem mēnešiem šie ieraksti iznīcināti.
Vecmīlgrāvja sāpju bērns bija arī pamestā jaunbūve pie medicīnas centra, kur mēdza pulcēties narkomāni un bezmērķīgi klīstoši pusaudži, kas mikrorajonā ir milzu problēma. Pusaudžiem piemērotu interešu izglītības pulciņu un treniņu vietu vairs nav tik daudz. Ir futbols, karatē, mākslas skola, mūzikas skola, ir deju pulciņš. Bet ar to visiem nepietiek, tādēļ pusaudži bieži vien rada saspringtas situācijas: pulcējas pie veikaliem, izaicinoši uzvedas, dedzina ugunskurus. Policija viņus regulāri izdzenā, taču problēmu tas nerisina.
Jaunciems un Mīlgrāvis: klusās nomales ar alkohola problēmu
"Jaunciemu gan agrāk, gan tagad var uzskatīt par atsevišķu ciemu, kur visi visus pazīst. Galvenokārt te ir privātmājas. Lauki, kur svešie nestaigā. Jā, kaut kad kaut kas ir atgadījies arī šeit, taču tas drīzāk ir izņēmuma gadījums," atceras bijušais policists Aleksejs.
Policijas Ziemeļu iecirkņa priekšnieks Jānis Bārzdainis stāsta, ka arī mūsdienās nomaļais Jaunciems ir klusa apkaime ar privātmāju apbūvi, kur laiku pa laikam notiek zādzības no piemājas teritorijām: zog lāpstas, velosipēdus, trimmerus. Nevarot gan sacīt, ka zādzības ir sistemātiskas, tās notiekot reti. Apkaimē ir sava alkohola "točka", ko policija cenšas apkarot.
Jaunciems ir liela apkaime, teritorija aizņem vairāk nekā 913 hektārus: tas ir apmēram tikpat, cik iegūtu, ja apvienotu Pļavniekus, Purvciemu un Vecrīgu. Tomēr iedzīvotāju ir maz – 2017. gadā te bija reģistrētas 2525 personas. Otrā krastā esošais Mīlgrāvis ir daudz mazāks – vien 322 hektāri, taču iedzīvotāju ir divreiz vairāk. Tomēr abās apkaimēs raksturīga viena un tā pati problēma – alkohols un zagļi.
Jaunciems
"Laiku pa laikam, kaut reti, notiek kapu apgānīšana. Ir gadījies Jaunciema kapsētā ķert vecmāmuļas, kas no kapavietām vāca ziedus, lai tos vēlāk pārdotu," stāsta Bārzdainis.

2015. gada martā Jaunciema kapos nogranda sprādziens. Tā rezultātā bojā gāja 60 gadus vecs vīrietis, kurš kopā ar sievu apkopa kapus. Sieviete sprādzienā necieta. Sapieri notikuma vietā atrada metāla šķembas un spridzekļa fragmentus, kas tika nodoti ekspertīzei.

Drīz vien policija paziņoja, ka notikušais ir slepkavība un aizdomās turētais apcietināts. 43 gadus vecais vīrietis dzīvoja Jaunciemā, viņš jau bija tiesāts par sveša īpašuma bojāšanu – automašīnas aizdedzināšanu. Vīrietis, nenoskaidrotu motīvu vadīts, uz savas mātes kapa bija novietojis pašrocīgi izgatavotu spridzekli.

Lai palielinātu sprādziena graujošo iedarbību, viņš spridzināšanas ietaisei bija pievienojis artilērijas lādiņu šķembas, skrūves, uzgriežņus un citus metāla priekšmetus. Ietaisi ieraka mātes kapavietā, bet uzspridzināšanas mehānismam piestiprināto stiepli savienoja ar mākslīgajiem ziediem.

Kā vēstīja "Latvijas Avīze", 2015. gada 25. martā ap pulksten 10.50 vīrietis, kas noziedznieka ģimeni nepazina un nebija ar to saistīts, piegāja pie kapa (izmeklēšanā netika noskaidrots, kāpēc viņš to darīja) un aizskāra mākslīgos ziedus. Tādējādi tika iedarbināts spridzeklis. Sprādzienā tika nodarīti smagi miesas bojājumi, un vīrietis mira notikuma vietā.
Foto: LETA
NOZIEGUMU KARTE
Jaunciems
2012. gada maijs. Ugunsgrēks dzelzceļa stacijā "Mangaļi". Ugunsnelaime izcēlās kustības vadības releju telpā, kā rezultātā tika bojāta vilcienu kustības vadības sistēma un kavēta vilcienu satiksme posmā Sarkandaugava–Ziemeļblāzma.
2000. gada novembris. Sprādziens uz dzelzceļa sliedēm netālu no Mangaļu stacijas.
1997. gada 4. oktobris. Meža masīvā, netālu no pieturas "Kūdras bāze" Jaunciema gatvē, atrasts privātā taksometra vadītāja Vladimira M. līķis ar grieztu brūci kaklā. Viņa automašīna "Mercedes Benz 200" citrondzeltenā krāsā izsludināta meklēšanā. Pēc neilga laika automašīna atrasta netālu no dzelzceļa stacijas "Ziemeļblāzma": ietriekusies kokā, bet pēc tam, visticamāk, aizdedzināta.
1995. gada 2. augusts. Lēdurgas ielā netālu no elektrospuldžu rūpnīcas automašīnā "Audi 100" atrasti divu vīriešu līķi ar šautām brūcēm galvā, bet nedaudz tālāk policijas darbinieka līķis. Izmeklēšanā konstatēts, ka nogalināts Rīgas Galvenās policijas pārvaldes darbinieks Vladimirs J., savukārt abi automašīnā atrastie vīrieši Jurijs Č. un Vjačeslavs Š. bijuši saistīti ar tā saukto ēnu autobiznesu.
2015. gada 25. marts. Jaunciema kapos nogrand sprādziens, kurā iet bojā 60 gadus vecs vīrietis. Vainīgais tika atrasts – tas izrādījās 1972. gadā dzimušais Vitālijs Demčuks, kurš, nenoskaidrotu motīvu vadīts, uz savas mātes kapa novietoja pašrocīgi izgatavotu spridzekli. Lai palielinātu sprādziena graujošo iedarbību, Demčuks spridzināšanas ietaisei bija pievienojis artilērijas lādiņu šķembas, skrūves, uzgriežņus un citus metāla priekšmetus. Ietaisi ieracis mātes kapavietā, bet uzspridzināšanas mehānismam piestiprināto stiepli savienojis ar mākslīgajiem ziediem.

Kā vēstīja "Latvijas Avīze", 2015. gada 25. martā ap pulksten 10.50 vīrietis, kas Demčuku ģimeni nepazina un nebija ar to saistīts, piegāja pie kapa (izmeklēšanā netika noskaidrots, kāpēc viņš to darīja) un aizskāra mākslīgos ziedus. Tādējādi tika iedarbināts spridzeklis. Sprādzienā tika nodarīti smagi miesas bojājumi, un vīrietis mira notikuma vietā.
2010. gada 24. februāris. Zādzība no privātmājas Jaunciema gatvē, zagļi aizbēg ar auto. Vēlāk pienāk operatīvā informācija, ka zagļi sēž turpat – autobusa pieturā. Ieradušies izsaukuma vietā, kārtības sargi apcietina vienu no aizdomās turētajiem — 18 gadus vecu jaunieti. Brīdī, kad viņš tika sēdināts mašīnā, garām brauca pa dienu notikušajā zādzībā iesaistītā automašīna. Drīz vien mašīna tika apturēta, taču vadītājs atteicās izkāpt no auto un izšāva policistu virzienā. Lode netrāpīja, taču noziedznieki izmantoja apjukuma brīdi un aizbēga. Notikuma vietā tika izsaukti vienības "Alfa" kaujinieki. Automašīna atkal tika pamanīta, noziedznieks to bija pametis un aizbēdzis. Sekojot pa pēdām, tika noskaidrots, kurā mājā viņš izskrējis, kā arī izskaitļots, kurā dzīvoklī slēpjas. Galu galā 17 gadus vecais aizdomās turētais tika apcietināts.
2012. gada 18. jūnijs.
Policija saņem informāciju, ka Jaunciemā pie 4. šķērslīnijas jauns vīrietis policista formastērpā apturējis garām braucošo automašīnu, apskatījis to no visām pusēm, neteicis ne vārda, pazuda krūmos. Pēc teritorijas "pārķemmēšanas" kārtības sargi ieraudzīja 22 gadus vecu jaunieti, kuram mugurā bija atstarojoša veste ar uzrakstu "Policija", kā arī melnbalts zizlis. Vīrietis skaidroja, ka šos aksesuārus atradis uz ielas, savukārt mašīnas stādina joka pēc.
2002. gada augusts.
Apmēram pusdienlaikā 12. pasta nodaļā Jaunciema gatvē ienāk vīrietis un aplej aiz nožogojuma sēdošo sievieti ar nezināmu ķīmisko šķidrumu, kas pēc smaržas atgādina petroleju. Nobijusies sieviete aizbēg, savukārt nelūgtais viesis nozog naudu no kases.
2013. gada janvāris. Jaunciema gatvē atrasts 61 gadu vecas sievietes līķis ar vardarbīgas nāves pazīmēm.
2012. gada decembris. Jaunciema gatvē atrasts vīrieša līķis ar vairākām cirstām brūcēm galvā.
2002. gada 28. jūnijs.
«ūvmateriālu noliktavā pēc kopīgas alkohola lietošanas Eduards nošauj Svetlanu. Noziedznieks no notikuma vietas aizbēg ar automašīnu VW Jetta. Bēgot no policijas, auto vadītājs nogriežas no Jaunciema gatves un dodas Vecmīlgrāvja virzienā, taču policija ir bloķējusi ceļu uz Carnikavu, Vecmīlgrāvja tiltu un 11. autobusa galapunktu, evakuēti arī visi pasažieri. Ceļš tika bloķēts ar satiksmes autobusiem. Redzot, ka visi ceļi slēgti, Eduards iebrauca grāvī un sāka šaut pa policistiem, tomēr tika apcietināts. Aizturēšanas brīdī viņš tika ievainots plecā.
1994. gada 24. marts.
Policija aiztur divas personas, kas tiek turētas aizdomās par 1939. gadā dzimušās Lidijas K. slepkavību. Sievietes līķis tika atrasts viņas dzīvoklī Jaunciema gatvē.
2009. gada 5. jūlijs. Jaunciema mežā atrasts agrāk meklēšanā izsludinātas 15 gadus vecas skolnieces līķis. Jaunieti nogalināja viņas paziņas – četri jaunieši, kas slepkavību bija rūpīgi plānojuši teju mēnesi iepriekš. Prokuratūra uzskatīja, ka galvenais nozieguma plānotājs bija 1993. gadā dzimušais Nikita, kurš radīja it kā lielākā organizācijā iekļautu grupu ISA – Informācijas savākšanas aģentūru, kurā iesaistīja savus paziņas – Filipu, Vadimu un Pāvelu. Grupas mērķis bija slepkavību un laupīšanu izdarīšana. Diviem grupas dalībniekiem bija arī gāzes ieroči.

Slepkavas upuri pazina – divi jaunieši bija viņas klasesbiedri, viens bija agrākais skolasbiedrs, savukārt ceturtais bija Olgas skolas biedru paziņa.

Ar ieganstu kopā mācīties slepkavas Olgu ieveda Jaunciema mežā un cietsirdīgi nogalināja ar nazi. Meitenei tika konstatēts ļoti daudz grieztu brūču kakla un krūšu kurvja rajonā. Pēc slepkavības tika nolaupītas viņas mantas – mobilais tālrunis un aptuveni 40 latu. Meitenes līķis tika paslēpts un to atrada tikai pēc mēneša ar vecāku pieaicināta ekstrasensa palīdzību, ziņoja LETA.
2011. gada 2. aprīlis.
Ezera ielā kādā daudzdzīvokļu mājā notiek dīvains atgadījums – dzīvoklī ierodas nepazīstama dāma un, neraugoties uz mājokļa saimnieku, sāk mest viņam piederošās lietas uz ielas. 21 gadu vecais vīrietis bija aizmirsis aizslēgt dzīvokļa durvis, to izmantoja kāda sieviete. Ieejot svešā dzīvesvietā, viņa visu, kas gadījās pa rokai, meta ārā pa logu – datoru, apģērbu, pat trušu būri. Par šādu rīcību pārsteigtais vīrietis izsauca policiju, huligāne tika apcietināta. Konstatēts, ka 44 gadus vecā sieviete bija alkohola reibumā. Cietušais zvērēja policistiem, ka sievieti nepazīst. Par laimi, trusis, kas tika izmests pa 2. stāva logu, izdzīvoja.
2006. gada 18. septembris. Uzbrukums Kriminālpolicijas darbiniekam Vitālijam G. Mores ielā. Kad policists iznāca no mājas pagalma, nezināmi noziedznieki uz viņu izšāva piecas reizes, divas lodes trāpīja galvā un krūtīs. Aizdomās par pasūtījuma slepkavību aizturēti divi agrāk sodīti vīrieši.
1992. gada septembris. Nenoskaidroti vandaļi apgānījuši kapavietu Jaunciema kapsētā, atrokot apbedījumus un nelaiķim izraujot zelta zobus.
Lai izpētītu karti, pagrieziet savu viedierīci horizontāli.
Arī Mīlgrāvis allaž uzskatīts par mierīgu mikrorajonu, kur visbiežāk reģistrētas autoavārijas uz dzelzceļa (stacija "Mangaļi") vai sadzīviski noziegumi, kas izdarīti alkohola reibumā. Ezera ielā, kas ved no 5. tramvaja galapunkta līdz Mīlgrāvim, bija daudz "točku", kur jebkurā diennakts laikā lēta alkohola cienītāji varēja iegādāties dziru.
Astoņdesmito gadu beigās te tika regulāri tvarstīti kandžas dzinēji. Lai atrastu, kurā mājā tiek brūvēts un kas to dara, milicijas darbinieki gāja reidos kopā ar ugunsdzēsējiem, kā ieganstu minot ugunsdrošības sistēmu pārbaudi. Toreiz konfiscēja visu – gan aparātus, gan alkoholu, gan cukuru.
Vecāķi un Mangaļsala: ekshibicionistu zona un auto zādzības
Astoņdesmito gadu vidū un deviņdesmito sākumā Vecāķos reģistrēts rekordliels vasarnīcu apzagšanas gadījumu skaits, nereti "dārzu izlaupītāji" varēja ne tikai aiznest visu ražu, bet arī paķert līdzi to, kas glabājas mājiņā. Tagad šīs apkaimes sezonālā problēma ir zādzības pludmalē. Bieži vien cilvēki, dodoties atpūsties, līdzi ņem dokumentus, prāvas naudas summas un pat dārgas rotaslietas.
"Iebrien jūrā nopeldēties, atstāj somu un mantas krastā, kur ir daudz gribētāju piesavināties. Šādus noziedzniekus grūti meklēt, jo visapkārt ir mežs, ej nu atrodi! Tas nozīmē, ka uz pilsētas pludmali jāsūta policijas darbinieki, taču ne jau formās ies! Tātad jāmaskējas par atpūtniekiem, bet tolaik, piemēram, vīriešiem šortus nemaz nevarēja iegādāties, bija visādi jāizgrozās," atceras bijušais policijas darbinieks Aleksejs.
Vecāķi un Mangaļsala kopā aizņem vairāk nekā 1000 hektāru Rīgas teritorijas, un te dzīvo nedaudz vairāk par 3000 cilvēkiem. Mežs, vasarnīcas un pilsētas pludmale. Lielākā daļa te reģistrēto noziegumu ir sezonāli.
Vecāķi un Mangaļsala
"Vecāķi ir tūrisma objekts – pludmale un ar to saistītās problēmas. Vasarā tie ir ekshibicionisti. Pamatā – vieni un tie paši cilvēki," stāsta Jānis Bārzdainis. "Otra lielākā problēma – zādzības no automašīnām. Arī te "strādā" galvenokārt vieni un tie paši – noķeram, pasēž gadiņu cietumā, iznāk un atkal pie vecajiem niķiem."
Foto: LETA
"Reiz kāds zaglis savus upurus novēroja no krūmiem. Atbrauc pāris uz pludmali, mantas saliek auto bagāžniekā, bet garnadzis visu redz, gaida mirkli. Vēlāk atpūtnieki atgriežas – pati mašīna vesela, bet izsists bagāžnieka stikls, mantas nozagtas. Tādā veidā viņš gadu darbojās, bet tad noķērām. Pasēdēja cietumā, iznāca, un – atkal! Vīrietis ap 50, nav narkomāns. Bet kaut kādu iztiku vajag."
Aktīvajā sezonā desmitiem mašīnu tiek atstātas netālu no Mangaļsalas mola. Tieši tur visbiežāk notiek zādzības. Tomēr Mangaļsalas teritorijā ir piedzīvoti arī ļoti baisi notikumi: Burmistrovu ģimenes slepkavība un noslēpumainā studentes Sintijas Bāliņas nāve.
NOZIEGUMU KARTE
Vecāķi un Mangaļsala
1992. gada 9. maijs. Uzbrukums armijas daļai Nr. 69242 Mangaļsalā. Ievainots 18 gadus vecs kareivis, kas nogādāts slimnīcā.
1994. gada 27. septembris. Krievijas armijas 69242. daļas noliktavas teritorijā iekļūst Rīgas Zemgales priekšpilsētas 12. bataljona zemessargi ar komandieri Voldemāru M. priekšsgalā. Iebrucēji piekāva daļas komandieri Aleksandru Žebriku, bet pēc tam uzlika viņam rokudzelžus un aizveda uz ekspertīzi. Karavīra asinīs alkohols netika konstatēts. Slimnīcā mediķi apskatē konstatēja 3. pakāpes galvas sasitumus, smadzeņu satricinājumu un ievainotu krūšu kurvi.
2002. gada 15. maijs. Traleru ielā 2a, SIA "Sala" piederošā muitas noliktavā, VID atklāj vairāk nekā 800 tonnu neuzskaitītas dažādas saldētas gaļas produkcijas bez dokumentiem, kas apliecinātu preces likumīgu ievešanu Latvijā. 17. maijā Kontrabandas apkarošanas centrs ierosināja krimināllietu, kurai bija ļoti liela rezonanse.
2003. gada jūnijs. Kādreizējās pionieru nometnes "Kaija" teritorijā Mangaļu prospektā atrasts 500 gramus smags plastikāta spridzeklis.
2006. gada 24. februāris. Zvejas ielā noziedznieki ielaužas kādā privātmājā, piekauj nama saimnieku un, piedraudot ar šaujamieroci, nolaupa 30 tūkstošus latu (vairāk nekā 42 tūkstoši eiro) un vērtslietas. Laupītāji atgriezās šajā pašā namā 22. aprīlī, iegrūda mājas saimnieku automašīnā un aizveda uz mežu. Tur viņi atņēma upurim kredītkarti un personiskās mantas.
2009. gada 30. jūnijs. Mangaļsalā meža masīvā atrasti divu sieviešu līķi ar vairākām cirstām brūcēm galvā – nogalinātas 41 gadu veca sieviete un viņas 15 gadus vecā meita. Kā tika noskaidrots izmeklēšanā, cilvēka prātam izskaidrojama motīva šai slepkavībai neesot. Nozieguma izdarīšanā iezīmējoties tā dēvētā nemotivētā agresija, skaidroja policija. Apsūdzētie abas cietušās esot uzskatījuši par "pārāk pareizām". Prokurore noziegumu raksturoja kā pēkšņu, lai gan konflikts starp upuriem un apsūdzētajiem bija milzis jau ilgāku laiku.
2014. gada augusts. Traģisks ceļu satiksmes negadījums Mangaļsalā, kurā bojā iet četras personas, bet viens cietušais ar politraumu nogādāts slimnīcā. Izsaukumu uz notikuma vietu – Stāvvadu ielas un Mangaļu prospekta krustojumu – policija saņēma pulksten 6.05. Notikuma vietā policisti konstatēja, ka notikusi frontāla sadursme starp vieglo pasažieru automašīnu "Volvo" un kravas auto MAN. Bojā gājuši divi vīrieši un divas sievietes, kas atradās vieglajā automašīnā, bet viens "Volvo" pasažieris nogādāts slimnīcā ar politraumu. Kravas auto vadītājam mediķi konstatēja ceļa savainojumu un palīdzību sniedza notikuma vietā.


Bojā gājušā "Volvo" vadītāja asinīs konstatētas 1,54 promiles alkohola, viņam nebija tiesību vadīt auto, kā arī jau agrāk tika ierosināta krimināllieta par auto vadīšanu bez autovadītāja apliecības un reibumā.
2012. gada oktobris. Policija izglābj Mangaļsalas iedzīvotājus no iespējama sprādziena. RPP darbinieki ievēro degošu garāžu. Ņemot vērā to, ka garāža atradās vien pāris metrus no daudzdzīvokļu mājas, policisti sāka modināt iemītniekus, lai tie steidzami pamestu dzīvokļus. Kāda pensionāre pastāstīja, ka garāžā tiek glabāts gāzes balons. Galu galā kārtības sargiem izdevās pārvietot iedzīvotājus uz drošāku vietu.
2017. gada novembris. Pa ceļam no mājām Vecmīlgrāvī uz augstskolu "Turība" pazūd 19 gadus vecā studente Sintija Bāliņa. Jaunieti meklēja ne tikai policija un ģimene, bet arī neskaitāmi brīvprātīgie, tostarp organizācijas "Bezvēsts.lv" dalībnieki. Tieši šīs organizācijas pārstāvji kopā ar Sintijas tēvu pēc trīs dienu meklējumiem atrada jaunietes līķi Mangaļsalā.
Lai izpētītu karti, pagrieziet savu viedierīci horizontāli.
Pazudušās studentes nāve: mistika vai nelaimes gadījums
2017. gada novembrī ceļā no mājām Vecmīlgrāvī uz augstskolu "Turība" bez vēsts pazuda 19 gadus vecā žurnālistikas studente Sintija Bāliņa. Jaunieti meklēja ne tikai policija un ģimene, bet arī neskaitāmi brīvprātīgie. Tieši viņi kopā ar Sintijas tēvu trīs dienas vēlāk atrada mirstīgās atliekas. Un tad sākās izmeklēšana, kurā radās vairāk jautājumu nekā atbilžu.
Sintija Bāliņa. Foto no privātā arhīva.
Kā izrādījās, dažas nedēļas pirms pazušanas Sintija kopā ar savu māti Mariku vērsās policijā ar iesniegumu par savādiem telefona zvaniem, sociālajos tīklos saņemtiem draudiem. 23. novembra rītā jauniete izgāja no mājas, iesēdās sabiedriskajā transportā un nedaudz vēlāk piezvanīja mātei, pēkšņi interesējoties, vai mājās viss ir kārtībā. Tā bija viņu pēdējā saruna.
Sintijai vajadzēja atgriezies mājās ap pieciem vakarā, tomēr viņa nepārnāca un uz tālruņa zvaniem arī neatbildēja: bija ieslēgta zvanu pāradresācija. Māte uzreiz nojauta, ka noticis kas nelāgs, jo meita lielāko daļu laika pavadījusi mājās un mācījusies. Meklējot bērnu, sieviete apzvanījusi visas slimnīcas un vērsusies policijā.
"Bija pārāk pareizas": dubultslepkavība Mangaļsalā
2009. gada 30. jūnijā Mangaļsalā meža masīvā atrasti divu sieviešu līķi. 41 gadu vecā Tatjana Burmistrova un viņas 15 gadus vecā meita Sofija bija nežēlīgi nosistas ar cirvi.

Policija drīz vien noskaidroja, ka māte un meita dzīvoja sociālajā mājā, abām nebija kaitīgu ieradumu, viņas nekonfliktēja ar kaimiņiem un arī neveda mājās vīriešus. Sociālais miteklis bija piešķirts slikta materiālā stāvokļa dēļ. Gan par māti, gan par meitu bija tikai pozitīvas atsauksmes. Divus mēnešus pēc slepkavības tika aizturēts 37 gadus vecais upuru kaimiņš, kā arī viņa draudzene. Citi līdzzinātāji jau bija paguvuši aizbēgt pāri robežām, taču vēlāk tika apcietināti Nīderlandē un izdoti Latvijai.

Kā izrādījās, slepkavība notikusi nemotivētas agresijas dēļ. Noziegumam nebija nekāda motīva – kompāniju kaitinājis, ka māte un meita bijušas "pārāk pareizas". Tiesa Artūram S. piesprieda brīvības atņemšanu uz 18 gadiem ar mantas konfiskāciju, Valijai G. – 16 gadus cietumā ar mantas konfiskāciju, Larisai K. un Aleksejam J., kas neziņoja par izdarīto noziegumu, – brīvības atņemšanu uz sešiem un četriem gadiem.
Intervijā portālam "LSM" Sintijas māte atklāja, ka ar meitu sarakstījušās ar aktieri no ukraiņu TV seriāla, kura profilu bija atradušas sociālajos tīklos. Nav skaidrs, vai tas bija īsts aktieris, bet drīz vien viņa uzvedība kļuvusi dīvaina. Vispirms "aktieris" piedāvājis turpināt saraksti viņa fanu kluba profilā, bet, kad Sintija pārtraukusi rakstīt, sācis draudēt.
Marika apgalvo, ka rakstītājs draudējis ar melno maģiju. Kad viņš pieprasījis, lai Sintija nostājas uz ceļiem pret monitoru ar viņa portretu, bet jauniete atteikusies, rakstītājs mīklaini izteicies, ka zina viņu adresi, un devis mājienu, ka jāgaida viesi. Sintijas māte apgalvoja, ka svešinieks uzlauzis viņas meitas tālruni un tur ielādējis vardarbīgas ainas no sava seriāla, bet pēc tam it kā uzlauzis arī viņas profilu un izdzēsis visu saraksti.
Pēc šiem notikumiem māte un meita dzēsušas savus profilus no sociālajiem tīkliem, iegādājušās jaunus tālruņus un nomainījušas telefona numurus. Policijā uzrakstīts iesniegums, bet tas netika pieņemts. Sintija vairs nejutās droši, tādēļ mātei dažas reizes nācies braukt kopā ar viņu līdz "Turībai", kā arī sagaidīt no lekcijām.
Sintijas līķi atrada 26. novembrī Mangaļsalā, meža masīvā, 150 metrus no ceļa. Acīmredzamu vardarbības pazīmju nebija, taču meitene gulēja nedabiskā pozā. Bija pazudusi viņas somiņa, kā arī nauda, mobilais tālrunis, gredzens. Pārējās mantas bija turpat netālu izmētātas. Ekspertīzē konstatēts, ka nāve iestājās dienā, kad Sintija pazuda, – 23. novembrī. Policija atmeta versiju par vardarbīgu nāvi, atlika vien suicīds vai nelaimes gadījums.
Sintijas vecākiem bija daudz pretenziju par tiesībsargājošo iestāžu darbu, tādēļ izmeklēšanai tika piesaistīts privātdetektīvs. 2018. gada augustā prokuratūra atkārtoti nosūtīja lietas materiālus Valsts policijai. Kā uzskata prokuratūrā, policijai nebija pamata slēgt kriminālprocesu.
Noziedzība Rīgā: Ziemeļu rajona policijas iecirknis