Jauniešu bandas un hroniskais alkoholisms
Iļģuciema un Dzirciema kriminālā vēsture
KRIMINĀLĀ RĪGA. KREISAIS KRASTS
Diāna Čučkova
Projekta autore
Olga Petrova
Projekta autore
Raugoties uz Iļģuciema “daudzstāvenēm”, viegli iedomāties, ka šis ir mūsdienīgs guļamrajons. Patiesībā pirmās apmetnes te parādījās vēl 8. gadsimtā. Gadsimtiem ilgi apkaimē dzīvojuši zvejnieki un daudzo Pārdaugavas manufaktūru un rūpnīcu strādnieki. Iļģuciema un Dzirciema “kontā” arī ne mazums baisu un dramatisku notikumu. “Delfi” pēta šo apkaimju kriminālo pagātni.
Aktīvā un ļoti blīvā apbūve te sākās Ņikitas Hruščova laikā. Piecdesmitajos gados Daugavas kreisais krasts bija rūpnieciskais rajons, tūkstošiem strādnieku vajadzēja mūsdienīgus mitekļus. Septiņdesmitajos gados te piešķīra dzīvokļus speciālistiem, kas bija atsūtīti strādāt uz Rīgu. Lai gan apkaime strauji auga, nekādu īpaši skaļu kriminālo stāstu te nebija. Izceļama gan ir simtlauciņu dambretes lielmeistara Andra Andreiko slepkavība: 1975. gadā viņš tika nogalināts ar septiņpadsmit gludekļa sitieniem. Laupītāji bija iekārojuši viņam piederošās tolaik dārgās un deficītās mantas: magnetofonu, plates utt.
"Kriminālā Rīga"
“Delfi” stāstu cikls, kurā pētām Rīgas apkaimju noziedzības vēsturi. Izmantojot arhīva materiālus un statistikas datus, ar kādreizējo milicijas un tagadējo policijas darbinieku palīdzību zīmējam galvaspilsētas karti. No Purvciema līdz Imantai, no Ķengaraga līdz Bolderājai: kāda tur bijusi noziedzība? Un vai šodien tur ir droši? Šī ir cikla otrā daļa, pirmo lasi šeit
Iļģuciems ir visblīvāk apdzīvotais Pārdaugavas rajons. Pēc iedzīvotāju blīvuma tas ir teju līdzvērtīgs Ķengaragam vai centram, savukārt pēc iedzīvotāju kopējā skaita – Vecmīlgrāvim. 2021. gadā Iļģuciemā dzīvoja 21 399 cilvēki (apmēram tikpat daudz iedzīvotāju ir Jēkabpilī), apkaimes platība – 244,2 hektāri. Kaimiņos atrodas Dzirciems, kur tādā pašā platībā (244,4 hektāri) ir divreiz mazāk iedzīvotāju – 11 109.
Iļģuciems
Kopš piecdesmitajiem gadiem Iļģuciemā darbojās Spilves lidosta: padomju gados no šejienes lidmašīnas ceļoja uz lielajām PSRS pilsētām, savukārt uz lidostas ēkā esošo restorānu veidojās garas rindas. Lidosta darbojās līdz astoņdesmito gadu vidum, kad visus reisus pārcēla uz jauno lidostu “Rīga”. Turpat, Tvaikoņu ielā, atrodas arī vienīgais sieviešu cietums Latvijā.
Nejaušais šāviens akadēmijā
1994. gada 9. maijs. Medicīnas akadēmijā students un zemessargs Māris I. auditorijā, neuzmanīgi rīkojoties ar ieroci, izšāvis uz savu 19 gadus veco kursabiedreni, trāpot galvā. Cietusī nogādāta reanimācijā, tomēr mediķiem neizdevās glābt viņas dzīvību. Students strādāja apsardzes firmā “Apsardze Life”, kuru vadīja latviešu izcelsmes amerikānis Herberts Linde. Viņš paguva pastrādāt kā padomnieks gan Zemessardzē, gan Aizsardzības ministrijā. Vēlāk Linde tika aizturēts par nelikumīgu ieroču glabāšanu lielā apmērā. Pateicoties Saeimas deputātu lūgumrakstiem, Lindem izdevās izvairīties no atbildības. Savukārt Māris I. tika atzīts par vainīgo slepkavībā un notiesāts.
Apkaimes mierīgā dzīve beidzās līdz ar deviņdesmito gadu atnākšanu. Te ir spridzināti uzņēmēji (turklāt spridzekli, kā, piemēram, gadījumā ar firmas “Mark” prezidentu 1992. gadā, varēja iemest arī pa dzīvokļa logu). 1995. gadā spridzeklis tika iedarbināts dzīvojamā nama liftā: bojā gāja kompānijas “Lat-West-East” prezidents Sergejs Generalovs. 2005. gadā kādā dzīvoklī Spilves ielā sprāga trotils, smagi cieta divi cilvēki.

Uzreiz pēc Sergeja Generalova slepkavības policija no kaimiņu liecībām izveidoja iespējamā slepkavas fotorobotu. Foto no Valsts policijas arhīva.
2000. gada septembrī Dzirciema ielā zem automašīnas "Mercedes Benz 300" policija uziet tālvadības spridzekli: ap 400 gramiem trotila. Automašīna bija novietota starp dzīvojamo ēku un diennakts kafejnīcu. Lai neitralizētu spridzekli, tika piesaistīti specvienības "Omega" sapieri.
1999. gadā jauniešu banda mēģināja uzspridzināt 54. vidusskolu Baltajā ielā. Izmeklēšanā tika noskaidrots, ka šie paši noziedznieki gada laikā bija nogalinājuši Rīgas Veterinārā dienesta departamenta priekšnieku Artūru Fokinu, kā arī Vladislavu Levinu – Organizētās noziedzības un kontrabandas apkarošanas biroja priekšnieka vietnieka Vsevoloda Levina dēlu.
Nogalināts bijušais čekists
1995. gada 25. augusts. Dzirciema ielā 69 daudzdzīvokļu mājas liftā ar radiovadāmu spridzekli nogalināts kādreizējais VDK darbinieks, 36 gadus vecais firmas “Lat-West-East” viceprezidents Sergejs Generalovs. Uzņēmējs, kurš nodarbojās ar naftas produktu tranzītu, guva ar dzīvību nesavietojamas traumas un nomira neatliekamās medicīniskās palīdzības auto. Policija šo slepkavību saistīja ar organizēto noziedzību.
2011. gadā trīs mēnešos policija notvēra vēl divus jauniešu grupējumus. Janvārī tika aizturēta banda, kas sevi dēvēja par Pārdaugavas noziedzīgo grupējumu (nejaukt ar deviņdesmitajos gados slavenajiem organizētās noziedzības pārstāvjiem). “Grupējums” laupīja ne tikai savā apkaimē, bet arī kaimiņos – Imantā. Pēc trīs mēnešiem policija “sašņorēja” vēl vienu bandu, kurā bija apvienojušies pusaudži no nelabvēlīgām ģimenēm. Viņi uzbruka tikai bērniem un pusaudžiem.

Iļģuciemā notikuši arī ar rasismu saistīti noziegumi: vietējie skinhedi ne reizi vien uzbrukuši studentiem no Indijas un Šrilankas.
Visos laikos laupītāji bijuši naski uzbrukt banku filiālēm, lombardiem, aptiekām, spēļu zālēm... Reiz pat Stomatoloģijas institūta kasei. Kāds veikals Lidoņu ielā īsā laika periodā aplaupīts vairākkārt. Savukārt industriālajā zonā policija ne reizi vien uzgājusi nelegālo un kontrabandas preču noliktavas.
Rīgas jahtkluba komandors Egons Stieģelis
Te notikuši arī noziegumi ar plašu rezonansi – atcerēsimies kaut vai Rīgas jahtkluba prezidenta Egona Stieģeļa slepkavību Buļļu ielā, izrēķināšanos ar Sergeju M. (iesauka “Zaķis”), kam bija kontakti ar noziedzīgo pasauli, alkohola ražošanas uzņēmuma SIA “Mantija” līdzīpašnieka Sergeja Ļevinoka slepkavību Buļļu un Dzegužu ielas apkārtnē. Joprojām nerimst diskusijas un strīdi par studentes Elīnas Pupiņas slepkavību Buļļu ielā, par ko tika tiesāts viņas draugs jurists Jānis Gaigals. Tepat siroja arī “Rīgas žņaudzējs” Kaspars Petrovs, uz kura sirdsapziņas ir desmitiem nogalinātu Rīgas pensionāru. Ar vienu no savām upurēm – 81 gadu veco Jozefu K. no Dzirciema ielas – viņš izrēķinājās 2002. gada oktobrī.
1996. gada decembris. Lidoņu ielā kādā dzīvoklī mirušas atrastas divas māsas (dz. 1923. un 1926. gadā) ar vardarbīgas nāves pazīmēm. Aizdomās par sirmgalvju nogalināšanu policija aizturēja viena upura dēlu – Henrihu P. Kadrs no Valsts policijas arhīva.
Brīdinājums!
Vizuālajā materiālā atspoguļotas vardarbīgas ainas, un tās var būt nepatīkamas vai šokējošas.
skatīties video
Pulsējošās "točkas" un "tumšās izvarošanas"
Ļena Keine-Kaštaļjana Iļģuciemu un tā apkārtni pārzina kā savus piecus pirkstus: savulaik viņa vadīja Rīgas Kurzemes iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļu. Lai gan policijā nedienē jau sen, vēl aizvien var stundām stāstīt par apkaimi un tās iedzīvotājiem.
“Iļģuciems vienmēr bijis slavens ar savām “alkotočkām”. Kur dabūt nelegālo alkoholu? Iļģuciemā. Bez problēmām,” atceras Keine-Kaštaļjana. “Veikali, kur pēc desmitiem tirgo alkoholu, – tas ir “administratīvais”, tātad neinteresanti. Interesantāk paņemt “točku”. Atceros pievedumus – naktīm sēdi un gaidi. Atveda. Cilvēks aizgāja, izdarīja kontrolpirkumu – izrādījās, ka atveda par maz. Tātad bija jāgaida nākamais pievedums.”

Grīvas ielas dzīvojamā masīva vienādās piecstāvu mājas bija slavenas ne tikai ar alkohola, bet arī narkotiku “točkām”. Bet kur narkotikas, tur arī laupīšanas, uzsver Keine-Kaštaļjana. “Vajag naudu devai – kur dabūt? Iet vecmāmuļa, vajag aplaupīt, iet pusaudzis ar telefonu – tātad jāatņem. Tur, kur ir narkotikas, tur arī visi citi noziegumi.” Tajā pašā dzīvojamo māju masīvā, Vaidelotes ielā, pirms dažiem gadiem darbojās naktsklubs “Clubnika”, kuram nebija tā labākā slava. 2017. gadā iestāde nonāca kriminālhronikā pēc tam, kad blakus klubam tika piekauts jauns puisis. Pēc nedēļas viņš no gūtajiem ievainojumiem nomira.
Cietsirdīgā Iļģuciema banda
Izmeklēšanā noskaidrojās, ka Vladislavs nogalināts laupīšanas mēģinājuma laikā. Izrādījās, ka noziegumā iesaistīta nogalinātā studenta bijusī draudzene Viktorija, kura, kā atzina tiesa, arī ierosinājusi apzagt Levina dzīvokli, kā arī viņas paziņa Vasīlijs B. Izmeklējot šo slepkavību, policija atklāja arī Artūra Fokina slepkavību. Bandā bija iesaistīti arī Ruslans M., Vilis S., Sergejs K. un Vladimirs K. Uz grupējuma sirdsapziņas ir divi sprādzieni (viens – pie 54. vidusskolas), trīs laupīšanas, četras zādzības no dzīvokļiem, smagu miesas bojājumu nodarīšana Ilūkstes ielā un mēģinājums nogalināt dzīvokļa saimnieku Mazajā Nometņu ielā. 2004. gada martā vienam no noziedzniekiem tika piespriests mūža ieslodzījums, pārējiem – brīvības atņemšana uz 7–20 gadiem.
Brīdinājums!
Vizuālajā materiālā atspoguļotas vardarbīgas ainas, un tās var būt nepatīkamas vai šokējošas.
skatīties video
2000. gada februāris. Jauniešu grupējums gada laikā izdarījis divus noziegumus ar plašu rezonansi. Vispirms Baltajā ielā pie ieejas daudzdzīvokļu nama kāpņutelpā nogalināts 30 gadus vecais Artūrs Fokins, kas bija Rīgas Veterinārā dienesta departamenta vadītājs. Gadu vēlāk, 2021. gada 26. februārī, Dzirciema ielā pie sava dzīvokļa durvīm nošauts 20 gadus vecais Sociālo tehnoloģiju augstskolas Juridiskās fakultātes students Vladislavs Levins. Viņš bija Organizētās noziedzības un kontrabandas apkarošanas biroja priekšnieka vietnieka Vsevoloda Levina dēls.

Students tika ievainots ar diviem šāvieniem un ceļā uz slimnīcu nomira.
Iļģuciemā notikušas arī “tumšas” izvarošanas: uzbrukumi, ko nevarēja atklāt gadiem ilgi. Viens no tādiem noziegumiem notika tā dēvētajā Suņu parkā (Nordeķu parks – red. piezīme). Bijušais Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes priekšnieka vietnieks Jevgeņijs Šabanovs, kas astoņdesmitajos gados izmeklēja seksuālos noziegumus, atceras, ka toreiz 22 gadus vecai sievietei, kas vakarā gāja cauri parkam, uzbruka jaunu vīriešu grupa. Upuri nogāza zemē, aizspieda muti un tad pēc kārtas izvaroja. Izmeklēšanā tika iesaistīti lieli spēki: izķemmēja visu rajonu, aptaujāja desmitiem cilvēku, tomēr noziedzniekus atrast neizdevās.
Pēc gadiem pieciem parādījās informācija, ka cietumā kāds ieslodzītais kameras biedriem stāstījis, kā grupveidā izvarojis jaunu sievieti. Operatīvie darbinieki ieradās cietumā un viņu “atkoda” – ieslodzītais atklāja, no kā patiesībā dzirdējis seksuālās pazemošanas detaļas. Tā nonāca uz pēdām pirmajam aizdomās turētajam. Viņš uzrakstīja atzīšanos.
Vēlāk radās problēmas ar atpazīšanu: upuris jau vairs neatcerējās savu pāridarītāju sejas. Vien pateicoties izmeklētājam, atpazīšanā vispirms varmāka atpazina savu upuri, bet tikai pēc tam, kad viņu skatieni sastapās, sieviete saprata, ka tas bijis tieši viņš. Drīz vien notvēra arī pārējos.
Noziegumu karte:
Iļģuciems (1991.-2023. gads)
Kluss rajons ar ukraiņu akcentu
Valsts policijas Kurzemes iecirkņa priekšnieks jau trīs gadus ir Atis Čakārnis. Viņš ir pārliecināts, ka pēdējos gados gan Iļģuciemā, gan citās Kurzemes iecirkņa apkaimēs kriminogēnā situācija krietni uzlabojusies: “Strādāju šeit no 2004. līdz 2006. gadam, otrreiz mani šurp norīkoja 2020. gada novembrī. Noziedzības ziņā tas ir kā diena pret nakti. Agrāk bija dzērāju ķildas, vicināšanās ar nažiem, zādzības, laupīšanas, tagad šādi noziegumi mazinājušies par 90 procentiem. Protams, zādzības notiek, taču tās vairs nav sērijveidā un plaši izplatītas.”
Sergeja Ļevinoka slepkavība
2007. gada 11. septembris. Buļļu un Dzegužu ielas apkārtnē nošauts uzņēmējs Sergejs Ļevinoks – alkohola ražotāja SIA “Mantija” līdzīpašnieks un valdes loceklis. No gūtajiem ievainojumiem Ļevinoks nomira neatliekamās medicīniskās palīdzības automašīnā. “Mantija” kopš 1996. gada darbojās bijušās Iļģuciema alus darītavas teritorijā, kur ražoja degvīnu, brendiju, uzlējumus un citus alkoholiskos dzērienus. 2008. gadā aizdomās par slepkavības izdarīšanu tika aizturēts agrāk sodīts vīrietis, kuru policija saistīja ar organizēto noziedzību. 2009. gadā viņš tika atzīts par vainīgu, tiesas piespriestais sods – brīvības atņemšana uz 17 gadiem.
Čakārnis atminas, ka agrāk policija aizturējusi ļoti daudz grupu, kas bija specializējušās uz zādzībām ar ielaušanos: no dzīvokļiem vai veikaliem. Tagad tādas teju nenotiek – noziedzīgā pasaule pārcēlusies uz internetu, uzsver sarunbiedrs. Viņš norāda, ka uz vispārīgā labvēlīgā fona aug krāpniecības gadījumu skaits. Ja 2015. gadā reģistrēti 50 krāpšanas gadījumi, tad 2021. gadā – jau 174.
Ne visi gan spējuši pāriet uz tīmekli. Kāds “uzsēdies” uz narkotikām, kāds miris, daudzi pametuši valsti un atraduši “darbu” ārzemēs, bet kāds pat iekārtojies oficiāli. “Pirms 2008. gada krīzes noziedzības līmenis krietni nokritās. Latvijā bija būvniecības bums: katrs, kam vien bija divas rokas, divas kājas un cik necik saprašanas, varēja iet uz būvlaukumu un nopelnīt tur to pašu tūkstoti. Daudzi tolaik teica, ka nav vairs jēgas zagt. Tomēr krīze ieviesa korekcijas: noziedzības līmenis atkal sāka augt,” stāsta Atis Čakārnis.
2022. gadā pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā Iļģuciemā sāka izmitināt ukraiņu bēgļus. “Te viņi dzīvoja viesnīcās, mums tādas ir četras. Bijis pāris izsaukumu, kad savā starpā skandalējās paši ukraiņi, bet nopietnas problēmas viņi nesagādā. Vienu reizi Iļģuciemā uz ielas tika norauts un sadedzināts Ukrainas karogs. Vainīgais atrasts un aizturēts, notiek izmeklēšana. Šis ir vienīgais gadījums,” atskaitās Čakārnis. Drīz pēc kara sākšanās uz ielām un automašīnām apkaimē parādījās lērums Z burtu. Tagad šādi huligāniski izlēcieni vairs nenotiek, arī paši Ukrainas bēgļi nopietnas problēmas nerada.
Sociālajos namos bieži vien mitinās ne īpaši likumpaklausīgs kontingents. Parasti tur notiek sadzīves konflikti: dzer, skandalē, var salauzt mēbeles, taču visbiežāk nenonāk līdz naža vicināšanai vai slepkavībai. Galvassāpes policijai sagādā dienesta viesnīca Stūres ielā 2. Te pieredzēti gan kautiņi, gan naži, gan piedzērušo izvirtības. Kurzemes iecirkņa apkalpotajā teritorijā ir 25–30 ģimenes, pie kurām policija regulāri ierodas saistībā ar konfliktiem, kas izcēlušies, lietojot alkoholu.
“Ja ģimenē ir mazgadīgi vai nepilngadīgi bērni, mēs tūlīt ziņojam sociālajam dienestam un bāriņtiesai. Tomēr likumiski mūsu rokas ir sasietas: mēs varam strādāt preventīvi, izņemt bērnus no ģimenes, taču diemžēl nevaram nosūtīt cilvēku ārstēties no alkoholisma – tam jānotiek brīvprātīgi.”
Foto: shutterstock
Noziedzība ielās un darbinieku trūkums
Statistika liecina, ka pērn Kurzemes iecirkņa teritorijā reģistrētas 23 laupīšanas, kas ir klasisks ielu noziegums. Kļuvis acīmredzami drošāk, piemēram, 2015. gadā reģistrēti 78 šāda veida uzbrukumi. Kā norāda Atis Čakārnis, līdzējusi aktīva patrulēšana un ielās uzstādītās videokameras. “Uzstādīts ļoti daudz pašvaldības kameru, liek arī privātmāju īpašnieki, iestādes. Tas tiešām ļoti palīdz gan noziegumu izmeklēšanā, gan preventīvajā darbā,” norāda policists.
“Laika gaitā ļoti mainījies gan rajons, gan tā kontingents. Nav rūdītu noziedznieku, kādi bija deviņdesmitajos vai divtūkstošo sākumā. Tolaik bija daudz tipāžu, kam, kā mēdza teikt, “spēks ir, prātu nevajag”. Bet daudz interesantāk bija strādāt ar zekiem, kuriem bija padomju rūdījums. Viņi bija ļoti gudri, slīpēti. Es biju pavisam jauns operatīvais darbinieks, labi atceros to azartu, kas pārņēma, kad priekšā sēdēja šāds biedrs, kas teica: “Ja pierādīsi, atzīšos.” Arī sabiedrība mūsdienās ir ļoti mainījusies – visi ļoti labi zina savas tiesības, bet aizmirst par pienākumiem,” rezumē Čakārnis.
Policijas Kurzemes iecirkņa priekšnieka galvenā problēma – par maz darbinieku. “Šobrīd trūkst 38–40% cilvēku. Pārējiem slodze aug. Tagad man ir 19 izmeklētāji, kuriem ir 12 500 lietu. Jā, aktīvo ir apmēram piecarpus tūkstoši, pārējās uz laiku apturētas, bet nav slēgtas. Un katrā lietā kaut kas jādara. Nedrīkst tās iegrūst seifā, pēc gadiem desmit izvilkt, nopūst putekļus un slēgt, jo iestājies noilgums,” stāsta Čakārnis.
Kā noziedzību ietekmē karš un pandēmija
Divos Covid-19 pandēmijas gados Rīgā reģistrēto noziegumu skaits bija samazinājies: sava loma te bija ierobežojumiem gan valstī, gan uz ārējām robežām. Mazāk aizdzītu auto, mazāk noziegumu ielās, bet krietni vairojās krāpniecība un noziegumi virtuālajā vidē. Taču 2022. gada otrajā pusē un 2023. gada sākumā sabiedrība atgriezusies ierastajā dzīves ritmā, kam klāt nākušas ekonomiskās grūtības, kas saistītas ar karu Ukrainā un augsto inflāciju. Valsts policijā lēš, ka reģistrēto noziedzīgo nodarījumu skaita palielinājumu daļēji var skaidrot arī ar cenu kāpumu. Piemēram, palielinoties degvielas cenām, redzams pieaugums degvielas zādzību skaitā no transportlīdzekļiem un no degvielas uzpildes stacijām, izmantojot zagtas, neatbilstošas vai neeksistējošas transportlīdzekļu numurzīmes. Smago noziegumu skaits pagaidām neaug.
Ja daļu pienākumu uzņemtos pašvaldības policija, darbs būtu vienkāršāks. “Piemēram, visus gadījumus ar nenozīmīgiem miesas bojājumiem (piemēram, vīrs iesita sievai) viņi nekavējoties pārsūta mums. Reģistrēt narkotiku atkarīgos reibumā viņi arī nevar. Jā, mums ir ļoti laba sadarbība ar Rīgas pašvaldības policiju, īpaši pandēmijas laikā. Sadalījām resursus un labi nostrādājām. Taču likumdošana neļauj viņiem uzņemties daļu darba,” apgalvo Čakārnis.
Jaunie darbinieki bieži vien neiztur ilgāk par gadu, slodze pārāk liela, norāda Čakārnis. “Kad es nācu uz policiju, tad – naudu maksā? – paldies Dievam! Tagad tomēr alga vairāk interesē, kas ir saprotami un loģiski. Bet Policijas akadēmijas likvidēšana ar katru gadu jūtama aizvien vairāk. Atlicis ļoti maz cilvēku, kas varētu dalīties ar uzkrāto pieredzi,” sarunu noslēdz Atis Čakārnis.
Foto no Valsts policijas arhīva