Foto: "Shutterstock"
Aizņemto grafiku un degošo termiņu dēļ daudzi izvēlas pusdienas izlaist pavisam. Eksperti brīdina – tas ne tikai negatīvi ietekmē fizisko labsajūtu, bet arī mentālo veselību. Šāda rīcība ir pretrunā ar visiem sabalansēta, veselīga uztura pamatprincipiem. Ja ķermenis nesaņem “degvielu”, tas pārslēdzas uz “taupības režīmu”. Tādējādi organismā palēninās dažādi procesi, kas būtiski ietekmē koncentrēšanās spējas, produktivitāti un emocionālo labsajūtu. Ir pierādīts, ka badošanās veicina stresa līmeņa paaugstināšanos. Būdami izsalkuši, mēs kļūstam aizkaitināti, varam izjust garastāvokļa svārstības, kā arī samazinās mūsu motivācija.
Regulāri izlaižot pienācīgas pusdienas, pastāv iespēja iedzīvoties veselības problēmās, taču katra paša ziņā ir tas, kā pavadīt savu pārtraukumu, jo nav tāda likumiskā regulējuma, kas noteiktu – ēst vai neēst.
- Pārtraukumu piešķir ne vēlāk kā četras stundas pēc darba sākuma. Pārtraukuma ilgumu nosaka darba devējs pēc konsultēšanās ar darbinieku pārstāvjiem, taču tas nedrīkst būt īsāks par 30 minūtēm.
- Ievērojot darba drošības un veselības aizsardzības principus, darba koplīgumā var noteikt citu pārtraukuma piešķiršanas kārtību. Pārtraukumu neieskaita darba laikā, ja darba līgumā vai darba koplīgumā nav noteikts citādi.
- Pārtraukuma laikā darbiniekam ir tiesības atstāt savu darba vietu, ja darba līgumā, darba koplīgumā vai darba kārtības noteikumos nav noteikts citādi. Aizliegumam pārtraukuma laikā atstāt darba vietu jābūt pietiekami pamatotam.
- Ja pārtraukuma laikā darbiniekam ir noteikts aizliegums atstāt savu darba vietu un darbinieks šo laikposmu nevar izmantot pēc sava ieskata, šāds pārtraukums ieskaitāms darba laikā.
Pusdienlaiks nav tikai laiks, lai ātri paēstu un skrietu tālāk. Tā ir veselīga pauze dienas vidū, kuru nedrīkst saīsināt vai izlaist, to ir nepieciešams rūpīgi plānot. Mēs mācām mūsu darbiniekiem, ka pusdienlaiks ir jāplāno tāpat kā jebkurš cits nozīmīgs notikums. Kalendāri nav paredzēti tikai darba uzdevumu un tikšanos plānošanai; tie ir arī vērtīgi dienas plānošanas rīki. Viens no vērtīgajiem padomiem, ko mēs sniedzam saviem darbiniekiem, ir ieplānot pusdienlaiku un atzīmēt to savos kalendāros kā laiku, kad viņi nav pieejami.
Ir svarīgi nepavadīt pusdienlaiku pie sava darba galda. Esiet radoši un nodrošiniet sev kvalitatīvu pusdienlaiku. Varbūt izvēlaties paēst ārpus biroja, apvienot ēšanu ar pastaigu parkā, vai pusdienot kopā ar kolēģi, lai mierīgi pārrunātu tēmas, kas nav saistītas ar darbu. Varbūt jums patīk kas cits – izdomājiet, kas vislabāk der tieši jums. Pusdienlaiks nav tikai ēšanas laiks; tas ir atpūtas laiks, kas pieder jums, nevis jūsu darba devējam.
Bez labiem un kvalitatīviem darbiniekiem nebūs labu uzņēmumu. Izmantojot pusdienu pauzes, darbinieks rūpējas par savu mentālo veselību. Plānota un regulāra atpūta uzlabo koncentrēšanās spējas un darba produktivitāti, ļaujot prātam atpūsties no intensīvas slodzes. Turklāt, dodoties pauzēs, darbinieki atjauno arī savas enerģijas rezerves un atgriežas darbā jau ar jaunu perspektīvu. Tāpēc mums kā darba devējam ir jācenšas radīt apstākļus, kas motivē darbiniekus izmantot pusdienlaiku pilnā apjomā sev par labu. Nevajag ignorēt tos darbiniekus, kuri pusdienlaikus izlaiž. Ir nepieciešams veicināt tādu vidi, kas iedrošina un atbalsta veselīgu un kvalitatīvu pusdienlaiku kultūru.