Tiesa, šie skaitļi aptver it visus nosūtītos e-pastus – gan privātām, gan reklāmas, gan arī darba vajadzībām, un pēdējie šajā sarakstā būtu jāizceļ īpaši, jo, lai tie veiksmīgi sasniegtu savu mērķi, der ievērot noteiktu etiķeti.
Kā skaidro Aiga Veckalne, e-pasta pamatu pamats ir kodolīgums: "Ir jāapdomā katrs vārds, katra vārda nepieciešamība – ko tas dod jēgas ziņā, vai tas atbilst vēstules mērķim. Liekās informācijas dzēšana ir muskulis, kas ir jātrenē. Mūsdienu augstākais tikums – ja mēs spējam vēstulēs būt kodolīgi, taupot savu un citu laiku, izvairoties arī no pārpratumiem. Var pateikt vairāk, uzrakstot mazāk, – tekstam pievērsīs lielāku uzmanību, būs lielāka iespējamība, ka cilvēks ātrāk sapratīs, par ko ir runa. Caur lakoniskumu mēs izrādām rūpes, un jebkādā komunikācijā rūpes par savu sarunu biedru ir pats svarīgākais."
Valodniece uzsver – bieži vien ar vārdiem mēs "aizpildām ēteru", jo neesam izdomājuši, ko vēlamies teikt.
"Iekšējos e-pastos mēs reizēm neapzināmies, ka aizvainojam savu kolēģi, uzrakstot kaut ko sarkanā krāsā, lieliem burtiem, nesasveicinoties vai esot pamācoši. Aicinu uzņēmumā izveidot noteikumus, kur visi vienojas, piemēram, ka saziņa nav sarkastiska, sasveicinās, uzrunājot pirmo reizi, lai nerastos nepatīkama sajūta. Savukārt par ārējiem e-pastiem – pasaulē ir tendence, ka e-pasta sarakste kļūst arvien neformālāka. Mēs esam dzīvi cilvēki, un mēs drīkstam tādi būt, nepārkāpjot, protams, robežas," atklāj valodniece. "Teksts neļauj skaidri paust emocijas, tāpēc tas ir jārada maksimāli neitrāls, lai otram nerastos negatīva sajūta un nebūtu pēcāk jāskaidrojas. Smaidiņš var palīdzēt, taču – ja "uzbrauksi" un pieliksi smaidiņu, tas neatrisinās problēmu."
Kurā brīdī pāriet no "Jūs" uz "Tu"? "Tā ir vienošanās, ko mūsdienās var ierosināt daudz ātrāk. Ja kādreiz sieviete ierosināja vīrietim, vecākais jaunākajam vai augstākstāvošais zemākstāvošajam, tad mūsdienās to var darīt jebkurš. Sliktākais, kas var notikt, – jums pateiks "nē". Un jums ir tiesības pateikt "nē". Ar "Tu" saruna kļūst brīvāka un paplašina robežas, bet to nevajadzētu darīt bez saskaņošanas ar otru pusi, un noteikti ir jālieto lielais burts," rezumē valodniece.
- Ir nosūtīts e-pasts. Gaidi atbildi. Nezvani un neraksti kolēģim vēl citā platformā, lai pateiktu, ka esi nosūtījis e-pastu, sākot diskutēt par to, kas ir rakstīts nosūtītajā e-pastā. Kolēģi tevi mīlēs drusku vairāk, ja tā nerīkosies!
- Ja e-pastā ir uzdoti trīs jautājumi, tad tā nav jāuztver kā izloze, kurā varam izvēlēties, uz kuru no jautājumiem gribam atbildēt. Ja adresants ir uzdevis trīs jautājumus, tad, visticamāk, viņš to nav darījis, garlaicības mākts, un viņam ir svarīgi saņemt atbildes uz visiem jautājumiem.
- Ir dažādas krīzes situācijas, taču būsim reāli – vai rakstība ar lielajiem burtiem un vairāku izsaukuma zīmju izmantošana varētu būt labs un attaisnojošs stils e-pasta komunikācijā? Esmu droša, ka kolēģi jūs cienīs vairāk, ja rakstību ar lielajiem burtiem atstāsiet tikai priecīgiem izsaucieniem.
- Nereti, kad e-pasts tiek nosūtīts komandai, neviens to neuztver personīgi pat tad, ja e-pastā tiek uzdots jautājums. Tajā brīdī visiem šķiet, ka gan jau kāds atbildēs. Rezultātā neatbild neviens. Uzrunājot e-pastā personīgi katru, iespējamība, ka uz e-pastu tiks saņemta atbilde, paaugstinās līdz pat 80%.
- ''Ar steigu sūtu pielikumu!''. Ar steigu pārbaudi, vai e-pastam ir pielikums, kas mēdz palikt aiz borta!
Man ir divas mīļākās pārrakstīšanās reizes. Vienreiz uzrakstīju "esiet laimīgi", nevis laicīgi, un vēl es joprojām reizi pa reizei uzrakstu nevis to, ka trūkst darba roku, bet gan sūdzos, ka nav darba orku. Nav jau melots.
— Agnese Logina (@ms_logina) February 16, 2020
Man ļoti patīk pārrakstīšanās un drukas kļūdas. Māsa tikko saņēma e-pastu no augstskolas saistībā ar bakalaura darbu, un tajā studentiem piekodināts sagatavot aizstāvēšanas RUMU. Es ceru, ka kāds paklausīs padomam. Es ņemtu “Kraken spiced rum”. pic.twitter.com/vL5ekpOH6l
— Evija (@_evija) May 16, 2020
Tikko izlasīju vēstuli ar vienu no labākajām pārrakstīšanās kļūdām, kādas gadījies redzēt. "Lai izdodas ieceres slaisti realizēt!"
— alise zarina (@phronemophobe) January 17, 2020
Reāls e-pasts pieteikumam darbā. "Man CV nav, jo strādāju neuzficiali par pavāra palīgu "
— PunciPunci (@PunciPunci) June 7, 2018
Tas bija vienīgais teikums.
Jauna pārrakstīšanās e-pastā. “I hoe.” (domāts “i hope”) Gandrīz nosūtīju klientam. Hmm, bet varbūt padomātu, ka kaplis. Šo noteikti lieku pie “pirdienas” un “paldirs”. pic.twitter.com/j9XcQ6gK2L
— Laila (@LailaaLailaa) January 7, 2021