Kā var nozagt kultūru?
Foto: Publicitātes foto
"Kultūras mantojums – mūsu identitāte. Sargāsim kopā!" Ar šādu saukli Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde (NKMP) uzsāk kampaņu, lai veicinātu izpratni par kultūras priekšmetu nelikumīgu apriti un tās samazināšanu. Bet kas tad īsti ir kultūras priekšmeti un kādi ir to nelikumīgas aprites veidi? Par to pirmajā šīs sērijas rakstā.

Kultūras priekšmetu nelikumīga aprite finansē teroristiskās organizācijas, palīdz naudas atmazgāšanā, kā arī apzog tautu atmiņas un identitāti. Lai nekļūtu par šī nozieguma upuri vai līdzdalībnieku, ir svarīgi apzināties, kas ir kultūras priekšmeti un kā ar tiem rīkoties.

Mantojumā saņemtā Kuzņecova fabrikas servīze vai šķūnītī putekļus krājošais vectēva akordeons. Šādi un līdzīgi piemēri ir teju katrā Latvijas mājoklī, un pastāv iespēja, ka kāds no tiem var kļūt par valsts aizsargājamo kultūras pieminekli, ja atbildīs kritērijiem, kurus izvirza kultūras pieminekļu uzskaites nosacījumi. Tādēļ, tiklīdz rodas vēlēšanās veikt darījumu ar īpašumā esošo priekšmetu vai pārvietot to ārpus valsts robežām, aicinām sazināties ar NKMP.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!