Lai pieejams ikvienam – "Erasmus+" palīdz ieviest "Cilvēktiesību gidu" Eiropā
Foto: Publicitātes foto

Ikvienam Latvijas un Eiropas Savienības (ES) pilsonim jābūt zinošam par cilvēktiesībām – tās skar mūs visus. Tiesību aktu labirintos un sarežģītajos formulējumos cilvēks bez zināšanām jurisprudencē var apmaldīties. Tāpēc nevalstiskā organizācija "Baltic Human Rights Society" (BHRS) izstrādājusi "Cilvēktiesību gidu" – praktisku un pārskatāmu ceļvedi ikvienam saprotamā valodā. Pateicoties dalībai "Erasmus+" projektā, "Cilvēktiesību gids" ieviests jau astoņās ES valstīs, stāsta BHRS valdes locekle Arina Melse.

BHRS organizācijas mērķis kopumā ir celt cilvēktiesību aizsardzību un kultūru Latvijā, stiprinot ikvienu jomu, kurā cilvēktiesību piemērošana ir aktuāla un problemātiska. BHRS izstrādā arī cilvēktiesību izglītības materiālus, kas ir pieejami valsts līmenī un paredzēti dažādām profesionālajām grupām, izmantošanai ikdienas darbā, piemēram, valsts pārvaldes un tieslietu sektora darbiniekiem. Tas ir svarīgi, lai zinoši būtu ne tikai iedzīvotāji, kad viņiem ir nepieciešamība vērsties pēc palīdzības, bet arī publiskā sektora darbinieki.

Vēl viens organizācijas mērķis ir padarīt visu ar cilvēktiesībām saistīto informāciju labāk strukturētu, saprotamu un pieejamu. Cilvēktiesību aktualitātes informatīvu un izglītojošu rakstu formātā regulāri publicē platformā "Cilvēktiesības.info". Jau divus gadus organizācijas pārstāvji ir arī ES Pamattiesību aģentūras neatkarīgie eksperti un veic analīzi aģentūras uzdevumā par cilvēktiesību izaicinājumiem dažādās sociālajās jomās Latvijā.

BHRS jau dibināšanas brīdī bija vērsta uz darbību Baltijas mērogā un šobrīd ir vadošā cilvēktiesību izglītības organizācija Baltijas valstīs. Lielāko publisko cilvēktiesību projektu – "Cilvēktiesību gidu" – 2013. gadā organizācija sāka ieviest visās trīs Baltijas valstīs vienlaikus. Gida galvenais mērķis ir skaidrot cilvēktiesības ar ikdienas situāciju piemēru palīdzību, nevis grūti saprotamiem juridiskiem jēdzieniem – tā, lai ikviens, pret kuru vērsta vardarbība vai pārkāpums, varētu uzreiz atrast informāciju un sameklēt sev interesējošo tēmu. "Ir tikai dabiski, ka projekta attīstības gaitā novērtējām, cik nozīmīgi to piedāvāt arī citām Eiropas valstīm, un tādā veidā uzsākām sadarbību ar "Erasmus+" programmu," norāda Arina Melse.

Lai pieejams ikvienam – "Erasmus+" palīdz ieviest "Cilvēktiesību gidu" Eiropā
Foto: Publicitātes foto

Sāk ar Baltiju, ievieš arī Eiropā un ārpus tās

BHRS organizācijai jau ir uzkrāta pieredze ar vietējā un starptautiskā mēroga projektu īstenošanu, tāpēc nesenākais īstenotais "Erasmus+" projekts palīdzējis atsperties plašumā un sasniegt mērķi ieviest "Cilvēktiesību gidu" vēl divās valstīs – Francijā un Horvātijā. Projektā piedalījās kopumā 8 valstis, ieskaitot Latviju, un tā ietvaros gidu turpināja attīstīt valstīs, kur tas jau ieviests ar iepriekšēju "Erasmus+" un citu programmu atbalstu, – Lietuvā, Igaunijā, Bulgārijā, Slovākijā, Slovēnijā un, protams, Latvijā.

Projekta virsmērķis ir nodrošināt pēc iespējas vairāk Eiropas pilsoņu kvalitatīvu un līdzvērtīgu piekļuvi cilvēktiesību informācijai gan izglītības, gan arī palīdzības meklēšanas un problēmu risināšanas nolūkos. Šādā veidā mēs cenšamies vienot Eiropas Savienības tiesisko telpu.

Arina Melse

"Katrā valstī ir kaut kādas savas problēmas. Bet ir ļoti noderīgi, ja visās valstīs ir vienots informācijas tīkls, informācijas platforma, kas izskatās tieši tāpat, bet ir pielāgota konkrētās valsts situācijai," skaidro BHRS valdes locekle. Tā kā gids izstrādāts pēc vienota principa, ja cilvēks to prot lietot Latvijā, pratīs lietot arī Francijas, Igaunijas vai Slovēnijas versiju, ja būs tāda nepieciešamība. Gids arī vienkāršoti palīdz saprast, kur sūdzēties, meklēt palīdzību, pārsūdzēt lēmumus. Tas papildināts ar noderīgiem resursiem un starptautisko tiesu prakses piemēriem.

Jau tagad organizācija redz, kādu pienesumu sabiedrībai sniedz izstrādātais "Cilvēktiesību gids". Ar Ārlietu ministrijas palīdzību, sekojot labajam piemēram ar "Erasmus+" projektu, gids tiek ieviests arī Austrumu partnerības valstīs. Gids jau ir pieejams Ukrainā, Moldovā un Gruzijā, un aktīva tā ieviešana šobrīd norit Armēnijā. Austrumu partnerības valstīm ir īpaši svarīgs Latvijas piemērs, jo mūs ar tām saista politiskā vēsture, tāpēc varam lepoties, ka esam labās prakses ieviesēji.

Lai pieejams ikvienam – "Erasmus+" palīdz ieviest "Cilvēktiesību gidu" Eiropā
Foto: Publicitātes foto

Projekta īstenošanā bez uzticamiem partneriem neiztikt

Aktuālais "Erasmus+" projekts īstenots 24 mēnešu laikā, un gida papildināšanai un ieviešanai nozīmīgs atbalsta plecs ir partnerorganizācijas katrā iesaistītajā valstī. Tā kā BHRS gida sagatavošanu uztic tieši sabiedrotajiem, kas labi pārzina vietējo situāciju, tiem ir jābūt uzticamiem. Lai būtu droša par izpildes kvalitāti, BHRS izvēlas tikai vadošās un īpaši ieteiktās organizācijas. Projekta sākumā tiek organizēta klātienes darba grupa, kas ļauj visām partnervalstīm iepazīties tuvāk, mazliet personīgāk. Tas palīdz turpmākajai attālinātajai komunikācijai un sadarbībai ritēt veiksmīgāk.

Projekta laikā ikdienas darbs ir ļoti dinamisks – jāpārskata milzīgs daudzums resursu, "jāpārtulko" juridiskie materiāli, jāpārnes gids. Organizācija partnerus atbalsta, kā vien spēj. Kad gids ieviests, tā popularizēšanai katra partnervalsts organizē prezentāciju vai gida atklāšanas pasākumu. BHRS arī atbalsta partnerus ar plānošanu un vizuālajiem materiāliem. Pērnruden liels gida atklāšanas pasākums notika Parīzē. To pieredzēt ir ļoti pacilājoši, jo BHRS Latvijas un Baltijas pārstāvjiem ir iespēja iepazīstināt klātesošos ar projekta aizsākumu.

Visās projekta partnervalstīs ir pieejama lieliska un moderna cilvēktiesību izglītības un pašpalīdzības platforma, ko šo valstu sabiedrība un profesionālās grupas var brīvi izmantot, lai aizsargātu savas tiesības un arī vienkārši mācītos. Visu valstu cilvēktiesību gidi vienkopus pieejami "humanrightsguide.eu", un tos turpinām uzturēt arī pēc projekta noslēguma.

Arina Melse

Par galaprodukta – "The Human Rights Guide" – lietderīgumu organizācija ir pārliecināta, jo jau brīdī, kad partneri uzrunāti sadarbībai, tie rūpīgi izvērtē gida nepieciešamību konkrētas valsts sabiedrībai. Gida nozīmīgumu apliecina kvantitatīvie dati – Latvijā ik mēnesi to apmeklē 15 tūkstoši interneta lietotāju. "Citās dalībvalstīs, īpaši lielajās, šim skaitlim jābūt krietni iespaidīgākam. Taču gida izmantošana atkarīga arī no redzamības pasākumu efektivitātes – kā tas nonāk līdz sabiedrībai. Tāpēc jāpaiet zināmam laikam, līdz redzamības pasākumi iedarbojas un gids "iedzīvojas"," skaidro Arina Melse.

Cilvēktiesību izglītība ir nozīmīga – to uzsver starptautiskās organizācijas, tostarp Eiropas Padome un ANO. "Izglītots pilsonis zinās, kā iestāties par savām tiesībām, un nepieļaus, ka pret viņu izturas prettiesiskā veidā. Taču, ja tas noticis, izglītots pilsonis zinās, kur vērsties un sūdzēties, lai problēmu labotu. Savukārt, piemēram, izglītots valsts pārvaldes darbinieks zinās, kā veikt savus ikdienas pienākumus saskarē ar cilvēkiem, lai nepārkāptu šīs cilvēktiesību robežas. Viņam rūpēs laba pārvaldība un būs lepnums savu darbu veikt pienācīgi," uzsver BHRS pārstāve.

Lai pieejams ikvienam – "Erasmus+" palīdz ieviest "Cilvēktiesību gidu" Eiropā
Foto: Publicitātes foto

Lai nepaliktu nacionālā līmenī – "Erasmus+" kā spārni starptautiskam lidojumam

"Lēmumam īstenot starptautiskus projektus ir divi galvenie dzinējspēki – vai nu vēlme no kāda mācīties un pārņemt labo praksi savā valstī, vai, tieši pretēji, vēlme nodot savu labo praksi citiem. Mūsu gadījumā motivācija bija mūsu inovatīvā un efektīvā cilvēktiesību izglītības platforma "Cilvēktiesību gids". Mēs, pateicoties izpētei, apzinājāmies, ka šādas platformas nav nekur pasaulē un ka mēs varam būt virzītājspēks, kas šo labo praksi pārnes citviet un dod citiem iespēju baudīt mūsu inovācijas augļus," stāsta Arina Melse.

Starptautiskas partnerības ļauj kopīgi sasniegt lielus mērķus. Ja "Cilvēktiesību gids" būtu tikai Latvijā, arī tas būtu ieguvums, tomēr pārnese uz citām ES valstīm ir milzu pievienotā vērtība. Redzēt sava darba ieviešanu tādās lielās valstīs kā Francija un Bulgārija nozīmē pozitīvas emocijas arī BHRS darbiniekiem. Arina Melse pavisam noteikti zina teikt, ka viņas pārstāvētā organizācija iesaistīsies "Erasmus+" programmā arī turpmāk.

Savukārt tām izglītības organizācijām vai iestādēm, kas vēl ne reizi nav īstenojušas "Erasmus+" projektus, Arina Melse iesaka nelaist garām izdevību. Tas ir atbalsta ceļš, jo Valsts izglītības attīstības aģentūra būs uzticams partneris, kas palīdzēs sapnim par projektu tapt realitātē. "Mūsu gadījumā "Erasmus+" programma ir bijusi galvenais atbalstītājs, lai "Cilvēktiesību gids" būtu pieejams jau tik daudzās – astoņās – ES dalībvalstīs. "Erasmus+" noteikti atļauj sasniegt starptautiskus apgriezienus iniciatīvām, kurām citādi draudētu palikt vien nacionālā līmenī," saka Arina Melse.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!