Ar 'eID' karti un 'eParaksts mobile' no nākamā gada varēs saņemt arī privātā sektora e-pakalpojumus
Foto: Publicitātes foto
Nemitīgi paplašinoties sabiedrībai pieejamo elektronisko pakalpojumu klāstam gan valsts pārvaldē, gan privātajā sektorā, sabiedrība arvien vairāk izjūt vispārpieejama, vienota un droša elektroniskās identifikācijas rīka nepieciešamību. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) programmā "Dari digitāli" atgādina, ka no nākamā gada daudzi e-pakalpojumi būs pieejami tikai ar drošajiem identifikācijas līdzekļiem – "eID" karti (personas apliecību) un "eParaksts mobile", tostarp "eID" karte un "eParaksts mobile" kalpos kā identifikācijas līdzeklis e-pakalpojumu saņemšanai arī privātajā sektorā.

Jo vairāk lietotāja profilu un dažādu paroļu un kodu sistēmu identifikācijai pie dažādiem elektronisko pakalpojumu sniedzējiem, jo lielāks lietotāju apjukums un Latvijas digitālās telpas drošības riski – pārāk plašu saimniecību ir grūti uzturēt, un cilvēki kļūst pavirši attiecībā pret savu digitālo drošību. Valsts, pašvaldību un privātā sektora pakalpojumu pieejamība digitālajā vidē kļūst arvien plašāka, tāpēc aktualizējas iespēja pakalpojumus lietot, izmantojot vispārpieejamus, universālus, uzticamus un drošus valsts pārvaldītus elektroniskās identifikācijas rīkus. Visplašākā funkcionalitāte ir personas apliecībai jeb "eID" kartei, kas izmantojama gan kā personu apliecinošs dokuments klātienē, gan elektroniskās identifikācijas rīks pakalpojumu saņemšanai digitālā un fiziskā vidē. Turklāt Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem, sasniedzot 15 gadu vecumu, no 2023. gada 1. janvāra "eID" karte būs obligāts personu apliecinošais dokuments.

""eID" karte nav tikai ceļošanas dokuments, tai ir daudz vairāk funkciju, nekā vairums cilvēku izmanto ikdienā. Jau tagad "eID" karte tiek izmantota elektroniskai dokumentu parakstīšanai un drošai elektroniskai identifikācijai, faktiski tā spēj nodrošināt digitālu saziņu ar jebkuru iestādi, ļauj pieprasīt vairāk nekā 3000 valsts un pašvaldību pakalpojumu elektroniski ar portāla "Latvija.lv" starpniecību, slēgt līgumus ar pakalpojumu sniedzējiem, lietot oficiālo elektronisko adresi (e-adresi) oficiālai saziņai ar iestādēm utt. Aicinām ikvienu apgūt un izmēģināt "eID" kartes plašo funkcionalitāti un veidot jaunus, mūsdienīgus un drošus saziņas paradumus digitālajā vidē! Jo aktīvāk šīs iespējas izmantosim, jo vairāk izjutīsim kopīgos ieguvumus," aicina VARAM valsts sekretāra vietnieks digitālās transformācijas jautājumos Gatis Ozols.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!