Kāda ir smēķētāju attieksme pret izsmēķiem? Atklās kampaņu "Izsmēķis – mīna ar laika degli"
Foto: Publicitātes foto

Lai pievērstu uzmanību sabiedrības paradumiem izsmēķus izmest tam nepiemērotās vietās, tostarp vidē, un veicinātu izpratni par šādas rīcības bīstamību, "Latvijas Zaļais punkts" 13.maijā Vērmanes dārzā atklās kampaņu "Izsmēķis – mīna ar laika degli". Līdztekus mudinot sabiedrību aizdomāties par nomesta izsmēķa ietekmi uz vidi, tiks atklāts vides objekts "Cīgmīnas", kas kampaņas ietvaros būs redzams vairākās Latvijas vietās.

Kā pauž kampaņas rīkotāji, ne tikai pasaulē, bet arī Latvijā viena no izplatītām piesārņojuma vienībām ir cigarešu izsmēķi. Dabiskā ceļā cigaretes filtrs nesadalās, jo 98% no tā sastāva veido plastmasas šķiedras – celulozes acetāta, kas nav bioloģiski noārdāms. Lielākā daļa smēķētāju zina un piekrīt, ka izsmēķi ir atkritumi, kas rada vides piesārņojumu, tomēr tikai piektdaļai (21%) rūp, kur tiek izmesti izsmēķi.*

Izsmēķi vidē izdala toksiskas ķīmiskas vielas, tostarp svinu, arsēnu, benzolu, fenolu, aldehīnu. Lai to novērstu, ir svarīgi izsmēķus izmest tikai tam paredzētās vietās, pirms tam izsmēķi pilnībā nodzēšot. Tos var izmest jebkurā sadzīves nešķirotajiem atkritumiem paredzētajā konteinerā, kā arī pilsētvidē izvietotajās speciālajās izsmēķiem paredzētajās urnās. Savukārt nedrīkst mest uz zemes jebkurā vietā – pilsētā, mežā, pie jūras u.c.- kanalizācijas lūkās, kā arī atkritumu šķirošanas konteineros.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!